5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík
DomovDomovInšpirácia

Udržateľné bývanie s Karup Design u maďarskej dizajnérky Bitay Andi

Bitay Andi,mladá maďarská blogerka a influencerka, vo svojom živote naplno rozvíja a podporuje myšlienku uvedomelého bývania, znižovania spotreby, trvalej udržateľnosti a minimalizmu. Túto filozofiu bývania prezentuje aj na blogu a vo svojom projekte Kacatombai's home,ktorému predchádzal rovnomenný podcastový kanál.

Minimalizmus v byte a multifunkčný nábytokje dôležitý najmä preto, aby ste nemuseli všetko použité ihneď vyhadzovať do koša. Vhodnejšie je práve vyberať a investovať do viacúčelového nábytku, akými sú skladací stolík či rozkladacia pohovka, ktorá je veľmi obľúbená aj u Andi a jej rodiny.

Veľké možnosti na malom priestore

Andi so svojou rodinou býva v drobnom mestskom byte, čo je skutočne dobrý základ pre uvedenie zásady minimalizmu, udržateľnosi a šetrného interiérového dizajnu do praxe.

Domov je pre Andi zároveň aj pracovným miestom. Keďže pôsobí ako freelencer v oblasti produkcie obsahu a pandemická situácia so sebou priniesla nové výzvy, pracuje dnes spolu so svojím manželom z domu, pričom im spoločnosť robí aj malý synček. Vnímanie dôležitosti domova a zázemia pre nich preto nabralo nové rozmery.

Andi vyberá nábytok so starostlivým plánovaním. Ak rovnako žijete v domácnosti s limitovanými priestormi, prečítajte si tipy interiérovej dizajnérky pre ich optimálne využitie.

Cieľom je funkčnosť

Andi sa snaží vo všetkom hľadať skryté možnosti. Predtým, ako k nej dorazí nový kus nábytku, chce si byť istá, že ponúka viacnásobné využitie a bude rodine dobre slúžiť dlhšie časové obdobie. Minulý rok si pre svoj domov vybrala rozkladaciu pohovku Karup Design. Rozkladacia pohovka dánskej značky slúži súčasne ako kancelária, posteľ a ostrov pokoja po náročnom dni.

Prečo máte radi produkty od Karup Design?

„Asi pred 2 rokmi sme hľadali pohovku, vtedy som narazila na značku Karup Design, ktorú predáva aj Bonami. Predtým som o nej nepočula, ale dizajn sa mi veľmi páčil. Vycibrený škandinávsky dizajn, línie a prírodné materiály sú lákavé. Bývame v malom byte, kde som nechcela priniesť žiadny ťažký alebo zdanlivo robustný nábytok. Naša rozkladacia pohovka je ľahká, priestorovo úsporná, napriek tomu pohodlná a vyrobená z dreva, ktoré pochádza z trvalo udržateľného lesného hospodárstva,“ hovorí Andi.

Prečo ste si vybrali práve túto rozkladaciu pohovku?

„Môžu sa na nej pohodlne usadiť traja ľudia a dá sa z nej urobiť i posteľ. Na malom priestore je veľmi dôležité, aby mal kus nábytku hneď niekoľko funkcií,“ vysvetľuje Andi.

Aké kúsky od Karup Design máte vyhliadnuté?

„Túto značku sledujem na Instagrame a veľmi sa mi páčia produkty, z ktorých väčšinu nájdem aj na Bonami. Veľmi sa mi páči futonová posteľ Bed in Bag, ktorá je podľa mňa veľmi praktická. Veľkosťou sa zmestí do tašky, no napriek tomu je to kvalitná posteľ.

Dizajn dreveného konferenčného stolíka z borovice je tiež veľmi praktický. Vytvára efekt poschodového stolíka a vnútri je ďalší úložný priestor.

Polohovateľné Karup Design kreslo pripomína hniezdo a nemá rám, takže je to ľahký kus nábytku, ktorý môže veľmi dobre fungovať ako kútik na čítanie!

A akonáhle vo väčšom dome nájdem viac miesta, rada by som v ňom videla aj stojan s policami kvôli jeho úžasnému dizajnu,” približuje Andi plány do budúcnosti.

Aké tipy máte pre rodiny, ktoré si práve zariaďujú malý byt?

„Tých pár metrov štvorcových berte ako veľkú tvorivú výzvu. Najprv si premyslite, čo skutočne potrebujete, čo milujete a čo používate. Nevyužívajte na odkladanie hlavný obytný priestor. Snažte sa obývačku zariadiť čo najvzdušnejšie, aby pôsobila priestrannejšie. Ak máte možnosť, poobzerajte sa po multifunkčnom nábytku, ako je napríklad rozkladacia pohovka, skladacie kreslo alebo drevený skladací stolík,” radí Andi.