Jarná zľava 15 % s kódom APRIL15 | Ušetrite ešte dnes →
Mid Season Sale | Ušetrite až 50 % →
5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Kuchyňa na chalupe s puncom dávnych čias u Smooth & Cooking

Keď sa foodbologerka Kateřina Kuranová, známa aj ako Smooth and Cooking, rozhodovala, ako opraviť kuchyňu na chalupe, mala už od začiatku jasnú predstavu. Nezaplniť ju zbytočnosťami a hlavne – zachovať jedinečnú atmosféru z čias, keď to bolo kráľovstvo jej babičky.

Ako sa túto ideu podarilo naplniť a aké triky jej pomáhajú udržať poriadok, prezradila v nasledujúcom rozhovore.
S akým zámerom ste kuchyňu na chalupe zariaďovali? Aké boli vaše požiadavky a ako sa vám ich podarilo naplniť?
Hlavná moja požiadavka bola, aby som zachovala tú dokonalú atmosféru, ktorá tam prúdila, keď ešte v kuchyni kraľovala moja babička. Takže som sa rozhodla, že zachováme maximálne množstvo pôvodného vybavenia, iba sme niektoré kúsky renovovali či prerobili. Napríklad sme do jednej zo skriniek vyrezali otvor a zasadili keramický veľký drez. Zároveň sme kuchyňu doplnili aj o nové kúsky.

Keď to babička videla, bola dojatá, aké je to krásne a perfektne vymyslené. Takže cieľ splnený.

Podľa čoho ste vyberali doplnky a vybavenie?
Tak, aby nám nové kúsky uľahčovali život na chalupe a podčiarkli tú dokonalú atmosféru, ktorá tam zostala. Keď to babička videla, bola dojatá, aké je to krásne a perfektne vymyslené. Takže cieľ splnený.
Máte nejaký "srdcový" kúsok?
Oči sa mi vždy upnú na rámček, do ktorého som si dala babičkinu fotku. Jej pohľad mieri priamo na miesto, na ktorom najviac varím a vždy mám pocit, že mi stojí za chrbtom a vlastne varíme spolu. Všetky kúsky tvoria celok. Tyrkysovomodrá varná kanvica, chňapka, ktorá sa prepája s kuchynským robotom a ten následne so zavesenými doskami, dózami, vybavením na umývanie riadu, ktorý je z dreva a prírodného materiálu. Všetko má svoj zmysel a svoje miesto.

Pre mňa je najväčšia nočná mora to, keď pre niečo musím ísť zbytočne komplikovaným spôsobom a zrazu sa všetko začne sypať ako domček z kariet.

Čo vám v kuchyni najviac uľahčuje prácu?
Rozhodne organizácia kuchyne. Aj keď to tak na prvý pohľad nemusí vyzerať a kuchyňa môže pôsobiť chaoticky kvôli množstvu vystavených vecí, tak opak je pravdou. Všetko má svoje miesto, všetko je dostupné a prehľadné. Pre mňa je najväčšia nočná mora to, keď pre niečo musím ísť zbytočne komplikovaným spôsobom a zrazu sa všetko začne sypať ako domček z kariet. Takže napríklad poháre a hrnčeky som vyskladala na etažér a od tej doby mám prehľad, čo kde je a ľahko sa mi aj ten najvzdialenejší pohárik vyberá a ukladá.
Máte nejaké tipy, ako v kuchyni udržať poriadok?
Organizovať a nezahlcovať priestory vecami, ktoré nepoužívame. Snažím sa uvedomiť si, čo v danej zásuvke mám a čo naozaj využívam. Následne to vždy ponúkam rodine, priateľom, followerom alebo na susedskej burze za odvoz zadarmo, aby to robilo radosť ďalej.

S manželom sme sa zhodli, že z chalupy chceme vytvoriť miesto, kde sa budeme schádzať s priateľmi, rodinou a budú sa vytvárať nové príbehy a zážitky.

Bez čoho by ste sa ani v chalupárskej kuchyni nezaobišli? Čo by podľa vás ani v kuchyni na chalupe nemalo chýbať?
Umývačka. Asi so mnou mnoho ľudí nebude súznieť, ale je to tak. S manželom sme sa zhodli, že z chalupy chceme vytvoriť miesto, kde sa budeme stretávať s priateľmi a rodinou a budú sa vytvárať nové príbehy a zážitky. Tieto situácie často začínajú v kuchyni, ale nechcem, aby to tam končilo. Chcem si ten čas na chalupe užívať a namiesto neustáleho postávania pri dreze byť na záhrade a užívať si to. Takže to bola jedna z prvých vecí, ktorú sme kupovali a som za to skutočne rada.
Do čoho pri zariaďovaní kuchyne na chalupe investovať a na čom ušetriť?
Toto je veľa o tom, v akom stave je pôvodné vybavenie. My sme mali to šťastie, že všetko bolo funkčné, ale pre svoje pohodlie sme aj tak do pár vecí investovali. Okrem doplnkov, ktoré nám pomohli kuchyňu zorganizovať a urobiť ju prehľadnejšou a praktickejšou, sme zainvestovali do umývačky, drezu, kuchynského robota a rýchlovarnej kanvice. V tom sme videli prioritu.

Naopak sme sa rozhodli ušetriť maximálnym využitím každého kúska, ktorý tam nájdeme. Je to síce pracnejšie, ale autentickejšie.

Mám malý sen: zaobstarať si kachľový sporák.

Čo na chalupe najradšej varíte alebo pečiete pre svojich blízkych?
Určite tvarohové lievance. Pečiem ich na kachliach a ako povedala moja kamarátka, sú to vraj tie najlepšie lievance, ktoré odo mňa kedy jedla. Chutia úplne inak, a preto mám malý sen a to, zaobstarať si kachľový sporák. Kachle, ktoré tam máme, sú už v horšom stave, a tak sa už pomaly rozhliadam a snívam.