5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík

Prebuďte izbové rastliny zo zimného spánku a vyrobte si vlastné florárium

Barbora Bláhová

Presadiť či nepresadiť? A do čoho? To sú najčastejšie otázky nejedného pestovateľa izbových rastlín. Jar je pre túto činnosť najlepším obdobím. Podľa čoho sa riadiť? Poradíme vám, preto čítajte ďalej.

Akú kvetinu presadiť?

Mladé juvenilné rastlinky dokážu rásť takmer pred očami. Presadiť ich môžete pokojne dvakrát do roka, hneď ako korienky vyplnia kvetináč. Naopak vyrastené viacročné rastliny je vhodné presádzať maximálne raz ročne. Niektoré druhy ako obľúbené monstery, filodendrony alebo fikus, majú dokonca radšej tesnejšie nádoby – dokážu tak lepšie hospodáriť so zálievkou v pôde.

A čo keď doma pestujete zelených obrov v kvetináčoch, s ktorými sa ťažko manipuluje? Spravidla si pár rokov namiesto pravidelného presádzania vystačíte len s výmenou vrchnej časti zeminy.

Kedy presadiť do väčšieho kvetináča?

Osvedčeným signálom pre presadenie rastliny do väčšej nádoby býva jej nezvyčajne pomalý rast (nie počas zimného spánku) alebo korene prerastajúce cez drenážne otvory.

Ak máte pocit, že substrát rastliny už neudrží vlahu tak ako predtým a voda hneď skončí v spodnej miske, starú pôdu vymeňte.

Plastový alebo keramický kvetináč?

Keramické kvetináče sú síce ťažké, ale vďaka štruktúre pomáhajú rastlinám lepšie odparovať nadmernú vlhkosť, čo uľahčuje prácu notorickým prelievačom.

Plastové kvetináče sú zase lacným riešením, ktoré oceníte pri väčšom množstve rastlín v domácnosti. Tie priehľadné sú napríklad vhodné pre orchidey, ktorých korene potrebujú prísun svetla. Plast tiež udrží substrát dlhšie vlhký, čo oceníte, ak napríklad vyrážate na dovolenku. Pozor na prelievanie, aby korene nehnili.

Nech už je materiál akýkoľvek, kvetináč by mal mať vždy drenážne otvory, spodnú misku alebo obal, do ktorého prebytočná voda odtečie. Keramické obaly najrôznejších farieb a tvarov navyše perfektne doladia interiér v akomkoľvek štýle a podčiarknu krásu rastliny.

Tip: ak radi pestujete bylinky, kúpte si na ne špeciálny kvetináč, ideálne samozavlažovací.

Vyrobte si florárium

Vždy ste chceli mať doma skleník, ale zostalo to iba pri prianí? Kvetinové teráriá alias floráriá zaberú len minimálny priestor a sú skvelou voľbou aj pre začínajúcich pestovateľov izbových rastlín.

Vytvorte si zelený mikrosvet pre rastliny, ktoré majú rady vyššiu vzdušnú vlhkosť. Voľte predovšetkým nerozpínavé druhy s menšími listami a pomalším rastom. Prispôsobte im výber nádoby.

Budete potrebovať:

• sklenenú nádobu s užším hrdlom, prípadne uzáverom

• vybranú rastlinu (napríklad paprade, fitónie, izbový brečtan)

• dlhú pinzetu (zafungujú aj čínske paličky)

• lievik alebo zrolovaný tvrdý papier

• plastovú sieťku či kúsok igelitu (s dierkami) v priemere nádoby

• drenáž (keramzit, jemné kamienky)

• substrát pre terárium zmiešaný s trochou piesku, suchého machu a dreveného uhlia

• dekoratívne kamienky, prípadne kus dreva vyvarený vo vriacej vode

• rozprašovač s vodou

Ako na to?

1. Na dno nádoby nasypte vyššiu drenážnu vrstvu a položte sieťku alebo igelit ako zábranu proti prepadávaniu substrátu.

2. Potom prisypte namiešaný substrát a pomocou pinzety alebo paličiek vložte rastlinu.

3. Krajinku dotvorte prírodninami a nezabudnite na záver porosiť vodou.

Rastlina si dokáže aj v úplne uzavretej nádobe vybudovať prirodzený ekosystém. Dávajte si pozor na prípadný výskyt plesní a strážte, či rastlina neprerastá a substrát nie je preliaty, ale len vlhký.

Odporúčanie na záver: pôdne organizmy pomôžu udržať krehkú rovnováhu v mikroskleníku a dodajú rastline výživu. Cez internet ľahko zoženiete mikroskopické chvostoskoky, ktoré len premiestnite do hotového florária. Svoje miesto si nájdu a zvyšok práce odvedú sami.

Článok pre nás pripravila Bára Bláhová alias Hometure... Na jej Instagrame nájdete mnoho ďalšej inšpirácie pre pestovanie rastlín.