Mid Season Sale | Ušetrite až 50 % →
Jar doma aj vonku | Inšpirujte sa →
5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Návrh interiéru
na Mikulášskej ulici

Spolupráca s Blahobyty.cz

Blahobyty.cz sa vie starať o nájomné byty investorov, my v Bonami zase vieme urobiť z prázdnych bytov určených na prenájom príjemné miesto pre život. Poďte si pozrieť výsledok našej prvej spolupráce – návrh na premenu obývačky so spálňou – a prezrite si priebeh realizácie projektu.

65 m²
veľkosť interiéru

4 týždne
na návrh

7 000 €
celkový rozpočet

Čo a kde sme robili?

V spolupráci s majiteľkou nehnuteľnosti pod našimi rukami vzniklo komfortné a príjemné bývanie určené na strednodobý prenájom. Byt sa nachádza na Mikulášskej ulici v samom centre starej Prahy v tesnej blízkosti Staromestskej radnice. Na rozlohe 65 m² sme počas necelých 5 týždňov navrhli a zariadili obývaciu izbu a dve spálne.

Čo bolo našou úlohou?

Cieľom bolo navrhnúť interiér, v ktorom sa budú nájomníci od prvého dňa cítiť ako doma. Aby sme vyšli v ústrety vkusu čo najširšej skupine nájomníkov, zvolili sme neutrálne tóny vhodné na dlhodobejšie bývanie. Cieľom bolo vytvoriť miesto, ktoré bude mať šmrnc, no zároveň nebude tuctové a prvoplánové.

Návrh obývacej izby

Krásny starý byt s pôvodnou drevenou podlahou a dych vyrážajúci výhľad z okna na Týnsky chrám. Práve tieto dva prvky určili smer celého návrhu obývacej izby. Aby sme neprebili čaro staromestského bytu, zvolili sme neutrálny béžový dizajn s čiernymi prvkami. Tento dizajn neruší, nesnaží sa konkurovať atmosfére miesta a prehlušiť ju. Naopak celkový dojem krásne podčiarkuje a do konceptu bytu zapadá.

PRED

Obývacia izba pred premenou. Biele steny, vysoké stropy, pôvodná drevená podlaha a výhľad na Staromestské námestie. Práve to bolo naším východiskovým bodom na vytvorenie návrhu interiéru.

PO

Obývacia izba po premene. Výsledkom návrhu a realizácie je prepojenie nadčasového dizajnu s krásou pôvodného bytu – s podlahou, oknami, svetlom, výhľadom.

Pôdorys izby (20 m²)

V návrhu sme pracovali s obývacou izbou s plochou 20 m². Ako sme tento priestor využili?

V návrhu sme sa chceli vyhnúť pomenovaniam ako Boho, Scandi alebo Glamour. Namiesto toho sme zvolili súčasný moderný interiér, štylizovaný dospelý dizajn, ktorý nie je ani dievčenský, ani pánsky.

Tento štýl sa hodí k pôvodnej zrekonštruovanej zástavbe. Zároveň je vhodný na nájomné bývanie, pretože je neutrálny – ale rozhodne nie bezpohlavný, nudný alebo prvoplánovo pekný. Má šmrnc a nápad, a pritom je postavený tak, aby vyhovoval čo najširšiemu publiku.
Komentár dizajnérky

Súčasťou obývačky je tiež komoda so zrkadlom. Taká kompozícia býva častejšia skôr pre spálne alebo pre predsiene. V tomto prípade však skvele funguje aj v obývacej izbe, pretože dômyselne nahrádza viac malých obrázkov. Zrkadlo vytvára krásny efekt pri pohľade zo spálne. Keď sa otvoria dvojkrídlové dvere, je možné z postele pozorovať, ako sa v ňom odráža časť obývačky. Všetko krásne v interiéri potom jeho obyvatelia vidia dvakrát.

Andrea Kroupová, dizajnérka
Moodboard
Vizualizácia

Návrh spálne

Návrh interiéru spálne priamo vychádzal z podoby obývačky. Kopíruje svetlé tóny, vzdušnosť a moderný dizajn. Vybraný vizuálny štýl prechádza celým bytom ako červená niť, ktorá izby zjednocuje. Miestnosti na seba nadväzujú, interiér pôsobí otvorene a priestranne. Byt navodzuje pokoj, harmóniu, netriešti pozornosť. Skrátka je príjemné sa doň každý deň vracať.

PRED

Pred premenou - v spálni bola na začiatku iba skriňa a stropné svetlá. Dizajnérka tak mala priestor vytvoriť pokojnú miestnosť v neutrálnych farbách. Okrem nábytku sa sústredila aj na dekorácie.

PO

Po premene – spálňa svojím štýlom nadväzuje na obývačku, obe miestnosti spolu dobre komunikujú. Dizajnérka tu našla miesto aj na pracovný kútik, dizajnovú komodu, zrkadlo a útulné sedenie s lampou.

Pôdorys izby (15 m²)

Dizajnérka Andrea rada pracuje s asymetrickými pôdorysmi. Návrh v štýle „posteľ v centre izby, dva nočné stolíky a dve lampičky“ od nej teda pravdepodobne nedostanete. Rovnako tomu bolo aj v prípade spálne s plochou 15 m². Vytvoriť originálny interiér ale bolo súčasťou zadania, takže majitelia boli s netradičným rozvrhnutím nábytku a doplnkov spokojní.

Posteľ dizajnérka umiestnila bližšie k oknu. Tým získala viac priestoru v strede miestnosti. Na ľavej strane postele je útulné sedenie s lampou. Na pravej strane nájdete namiesto klasického nočného stolíka poctivú nízku komodu. Majitelia bytu tak v spálni neprídu o praktický úložný priestor. Komoda ponúka aj priestor na využitie dekorácií. Pokiaľ sa vám nechce vŕtať do steny, alebo chcete vyzdobiť miestnosť netradične, môžete obrázok len oprieť o stenu. Je to rovnako efektné, jednoduché a zároveň praktické.

Koberec pred posteľou spríjemní ranné vstávanie a celú miestnosť zútulňuje. Odporúčame ho vybaviť protišmykovou vrstvou, napríklad v podobe špeciálnych lepiacich pások, vďaka ktorým zostane bezpečne na svojom mieste. Okrem toho v spálni nechýba ani malý pracovný kút.

Vizualizácia

Realizácia

Slovo zákazníka

Dizajnérka Andrea na želanie vypracovala dva návrhy obývacej izby – jeden farebne neutrálnejší a druhý výraznejší. Po ich odprezentovaní som premýšľala, ktorý zvoliť, pretože vydarené boli oba. Nakoniec vyhral ten neutrálny, aby som sa trafila do vkusu viacerým nájomníkom a interiér sa im rýchlo neopozeral. Do týždňa od schválenia návrhu potom prebehla montáž a fotenie. Dnes už u nás bývajú prví spokojní nájomníci.

O dizajnérke: Andrea Kroupová

Dobrý deň, volám sa Andrea Kroupová a venujem sa stylingu aj komplexným návrhom interiérov komerčných a rezidenčných projektov. Milujem v interiéri kombinovať rôzne materiály a farby, staré kúsky nábytku s novými a zdanlivo nezlučiteľné prvky.