5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík
DomovDomovInšpirácia

Tipy, ako vyriešiť osvetlenie obývacej izby

Či už chcete v obývačke len tak v pokoji leňošiť, alebo si naopak užiť horúčku sobotňajšej noci so všetkým, nezabudnite na to správne osvetlenie. Dokáže totiž ovplyvniť nielen atmosféru v miestnosti, ale aj schopnosť sa sústrediť.

Inšpirujte sa preto našimi tipmi, ako vybrať a rozmiestniť lustre, lampy aj dekoratívne osvetlenie tak, aby vaša obývacia izba ustála bujarý večierok, niekoľkohodinové sledovanie seriálov aj pokojný večer s knihou.

1

Preštudujte miestnosť

Než začnete vyberať lustre a lampy, zoznámte sa poriadne so svojou obývačkou. Neváhajte si nakresliť pôdorys a bokorysy, do ktorých zakreslíte rozmiestnenie nábytku, obrazov a umeleckých predmetov. Pokojne nafoťte miestnosť zo všetkých strán. To vám dá predstavu, kam svetlo umiestniť.

Tip:
Načrtnite si do obrázkov aj to, ako silným lúčom by svetlo malo dopadať na dané miesto a či pôjde zhora, zospodu, alebo z boku.

Kam so závesným osvetlením?

Luster nikdy nevešajte nad sedačku. Pod závesným osvetlením by malo byť vždy dosť priestoru. Ideálne ho umiestnite doprostred stropu či nad stôl.

Rozčleňte priestor

Pomocou rôznych typov svietidiel a sklonov svetla docielite optické rozdelenie miestnosti do niekoľkých oblastí s rôznorodou funkciou, ako je časť odpočinková, pracovná či jedálenská.

2

Kombinujte a vrstvite

V obývačke by nemal, samozrejme, chýbať luster. Na to, aby ste si však mohli namiešať osvetlenie podľa nálady, budú kľúčové aj nepriame zdroje – teda lampy nástenné, stojacie i bodové. Najprv vyberte osvetlenie, ktoré má osvetliť najväčšiu plochu a postupne pridávajte menšie náladové.

Tip:
Na detailoch záleží. Myslite aj na osvetlenie vitríny, knižnice alebo presklenej skrine.

Pre atmosféru

Romantický večer je nemysliteľný bez náladového osvetlenia. Umiestnite ho na komody či konferenčné a odkladacie stoly. Ideálne ako súčasť zaujímavého zátišia

Luster alebo lampy?

Uberte na stropných svietidlách. Nešetrite však na lampách a lampičkách, ktoré pomôžu dotvoriť atmosféru. Môžete ich využiť, ale nemusíte. Chybou je len ich nedostatok.

3

Optické klamy

Do úvahy berte aj farbu stien a nábytku. Tmavé vybavenie pohltí viac svetla, svetlé naopak pomôže presvetliť priestor. Ak chcete miestnosť opticky zväčšiť, vyhnite sa visiacemu lustru, ktorý interiér prepolí a tým aj zmenší. Namiesto toho využite bodové svetlá, ktoré pomôžu presvetliť každý kút miestnosti.

Tip:
Využite aj zrkadlá. Veľké a strategicky umiestnené zrkadlo ešte zosilnie účinok odrazu svetla a priestor rozjasní.

4

Typ tienidla

Ostré a chladné typy žiaroviek síce dokážu dodať poriadnu dávku svetla, ale útulnější dojem dosiahnete s teplým mäkkým svetlom. Ak túžite po rozptýlenom svetle, siahnite po tienidle z mliečneho skla, látky, papiera či pierok. Vhodné sú aj svietidlá umožňujúce stmievanie. Pokiaľ naopak potrebujete svetlo zacieliť čo najpresnejšie, napríklad na čítanie knihy či zdôraznenie nejakého artefaktu, vyberte kovové tienidlo.

Precízne zacielenie

Úzky prúd svetla z bodového svietidla má silnejší účinok. Čím menšie umelecké dielo chcete osvietiť, tým užší prúd svetla naň namierte.

Pohyblivé ramená

Vytvárajte svetelné oblúky. Priestor pre experimentovanie ponúkajú svietidlá s pohyblivými ramenami. Nasmerujte svetlá na steny a stlmte difúzory. Vytvoríte tak upokojujúcu atmosféru ideálnu pre odpočinok.

5

Jas monitorov

Pridaním stáleho nemenného svetla za televízor zlepšíte nielen vaše vnímanie farieb, ale znížite aj nepríjemný kontrast jasu obrazovky a tmavého okolia, čo prospeje aj vašim očiam. Najvhodnejšie je preto tlmené a rozptýlené osvetlenie v podobe lampy, ktorej svetlo sa odráža od stropu alebo od steny.

6

Funkcia i krása

Lampa nemusí slúžiť len ako funkčný prvok. Ak vyberiete pútavý kúsok, stane sa aj dekoráciou. Koniec koncov luxusne pôsobiaci centrálny luster, industriálna lampa alebo neónová inštalácia urobia finálnu bodku za ladením štýlového interiéru.

Tip:
Vo farebnom interiéri laďte farbu lampy podľa najvýraznejšieho kusu nábytku – spravidla pohovky.

Viac rád a tipov nájdete tu