5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík
DomovDomovInšpirácia

Trend Urban gardening: užite si záhradkárstvo uprostred mesta

MICHAELA ŠELENBERKOVÁ • 5. APRÍLA

Ako sa mestá neustále zväčšujú a modernizujú, začína sa z nich vytrácať zeleň. Pritom nie je nad to privoňať k čerstvým bylinkám zo svojho kvetináča alebo ochutnať vlastnoručne vypestované paradajky. Môžeme si ale taký luxus dopriať uprostred rušného mesta len s malým balkónom? Urban gardening nás povzbudzuje, že áno. A je to celkom jednoduché.

O čo tu ide?

Urban gardening, inak povedané mestské záhradkárstvo, je veľkým trendom, ktorý sa postupne dostáva aj k nám. Obzvlášť vo veľkých mestách sa ľudia snažia kreatívnou cestou nadviazať kontakt s prírodou.

Navyše nám prestáva byť ľahostajné, čo jeme a veľmi dobre vieme, že čerstvo vypestovaná zelenina zo záhradky chutí oveľa lepšie ako tá dovezená. Akým spôsobom teda vytvoriť kúsok zelene vo vašom byte s malým balkónom?

Môže to začať jedným kvetináčom

Bývate v panelovom byte s balkónom, alebo vonkajší priestor vôbec nemáte? Na tom ani veľmi nezáleží. Vaša cesta k Urban gardeningu môže začať už len jedným kvetináčom za oknom, v ktorom si vypestujete čerstvú a voňavú bylinku. Potom môžete siahnuť po závesných kvetináčoch, ktoré pripevníte k oknu alebo niekam v jeho blízkosti.

Akonáhle raz ochutnáte plody svojej práce, je dosť možné, že budete chcieť viac. Postupne sa vám balkón premení na oázu so samozavlažovacími kvetináčmi, ktoré nenechajú rastlinky umrieť smädom, ak na ne zo začiatku zabudnete. Ak nemáte dostatok priestoru ani lodžiu, čo tak porozhliadnuť sa po nejakej mestskej komunitnej záhrade?

Komunitné záhrady v meste

Keby tak bolo nejaké miesto pre ľudí žijúcich v bytovkách bez záhradky, kde by si mohli pestovať ovocie a zeleninu. Prekvapivo je takých miest možno viac, ako by ste čakali. V komunitných záhradách ľudia spoločne pestujú všetko možné a v niektorých sa dá aj len tak posedieť alebo grilovať.

V zahraničí už sú také miesta bežnou súčasťou miest, zatiaľ čo u nás tieto záhrady ešte len rozkvitajú.

Vlastná záhradka na balkóne

Pre nadšencov Urban gardeningu 4 m² nie sú žiadnou prekážkou a perfektne využijú každý centimeter. Na balkóne môžete pestovať kvety a tiež veľa zeleniny, ako sú mrkva, hrášok, fazuľa, špenát, reďkovky, zemiaky, a nesmieme opomenúť milované paradajky.

Kľúčové sú dostatočne hlboké nádoby a kvetináče, častá zálievka a rovnako aj prihnojovanie. Na balkóne môžete mať vlastnú nádobu na kompost, ktorá je malá a perfektne s ňou zužitkujete odpad pri varení.

Ako to celé vzniklo a prečo sa pridať

Komunitné záhrady siahajú ďaleko do histórie, až do starovekého Egypta. V modernej ére mestské a komunitné záhradkárstvo vzniklo ako reakcia na krízu a nedostatok potravín počas oboch svetových vojen. Vo svojej dobe títo záhradkári vyprodukovali až 50 % zeleniny a ovocia pestovaných v USA.

Pestovanie či už byliniek, ovocia a zeleniny, alebo okrasných rastlín privádza zeleň späť do miest a to je trend, ktorý s radosťou sledujeme. Rastlinky za oknom, doma alebo v kancelárii robia ľudí spokojnejších a tiež čistia vzduch. Navyše je záhradkárstvo skvelou formou fitness, pretože sa zapotíte pri sadení, obrábaní pôdy a tvorbe záhonov.

Vyjadrite svoje nadšenie u seba doma

Urban gardening môžeme s trochou nadhľadu vnímať aj ako interiérový štýl. Je o návrate k prírode a snahe o harmonickejší život. Trochu pokoja do rušného mesta si môžete priniesť aj pomocou prírodných odtieňov farieb, vzorov a hlavne materiálov. Vyskúšajte napríklad ľanové obliečky, pár bambusových doplnkov alebo svetlo z recyklovaných materiálov.

Svoj domov krásne naladíte pomocou najrôznejších odtieňov zelenej, hnedej či zemitočervenej. Na pohovku pridajte pár vankúšov s motívom šalvie, izbovej rastliny monstery alebo kaktusu. Hneď bude jasné, že tu žije naozajstný milovník prírody.

Zapáčil sa vám tento trend? Vybavte sa všetkým, čo budete na pestovanie potrebovať.