Vyberte si správne osvetlenie do chodby a predsiene

Chodby a predsiene patria k miestnostiam, v ktorých sa príliš nezdržiavame, ale len nimi prechádzame. To však neznamená, že by mali byť tmavé. Naopak! Kvôli nálade v miestnosti, bezpečnosti a dobrej orientácii je potrebné mať tu dostatok svetla. Ako vybrať vhodné osvetlenie do chodby či predsiene sa dozviete nižšie.

Ako vybrať svetlo do chodby

Pri výbere osvetlenia do predsiene a chodby najskôr starostlivo zvážte veľkosť a tvar miestnosti. V priestrannejšej predsieni štvorcového tvaru zvoľte centrálne závesné svietidlo, vďaka ktorému docielite rovnomerné osvetlenie celej miestnosti. Umiestnite ho však do takej výšky, aby pri prechádzaní nikomu neprekážalo. Hlavné osvetlenie môžete doplniť ešte o niekoľko nástenných svietidiel.

Do dlhých úzkych chodieb sa zase hodí niekoľko halogénových žiaroviek umiestnených na strope za sebou v pravidelných intervaloch. A ak prichádzate domov s plnými nákupnými taškami a nechce sa vám hľadať vypínač, skvelým riešením sú svietidlá na chodbu s čidlom, ktoré automaticky zapnú svetlo, keď je to potrebné.

V neposlednom rade dbajte na dizajn osvetlenia. To by malo vždy korešpondovať so zvyškom osvetlenia v celej domácnosti. Pokiaľ máte napríklad interiér zariadený v industriálnom štýle, svietidlá v chodbe by s ním mali ladiť. Na Bonami si ľahko vyhľadáte svietidlá podľa vášho vkusu. Stačí vo filtroch v kategórii Svietidlá zvoliť jeden z 9 dizajnových štýlov.

Druhy osvetlenia, ktoré sa hodia do predsiene a chodby




Stropné svietidlá

Pokiaľ má vaša predsieň vysoké stropy, môžete si tu dovoliť umiestniť závesný luster, ktorý bude slúžiť ako centrálne osvetlenie. Skvele vyzerajú lustre v industriálnom štýle. Záleží však na štýle zvyšných miestností. Rozhodne sa ale vyhnite nablýskaným extravagantným kúskom. Menej je niekedy viac.


Nástenné svietidlá

Nástenné svetlo do chodby je skvelým doplnkom k hlavnému osvetleniu. Rozjasní podlahovú plochu a hlavne umožní bezpečný pohyb v miestnosti. Skvele sa hodí aj k schodisku alebo z oboch strán zrkadla. Odporúčame také, ktoré nevystupujú do priestoru a produkujú nepriame osvetlenie svietiace hore a dole.


Bodové svietidlá

Bodové osvetlenie navodzuje útulnosť, intimitu a je vhodné predovšetkým do moderných interiérov a mladých domácností. Vďaka bodovkám môžete sústrediť svetlo do presne určenej oblasti, ako je napríklad zrkadlo, skriňa alebo polička na topánky.

Vhodná intenzita svetla na chodbe

Osvetlenie v chodbe a predsieni by malo byť jasné, aby ste sa tu dokázali bez problémov pohybovať a nájsť všetko potrebné. Intenzita svetla sa pohybuje ideálne medzi 100 až 150 lúmenmi na m². Obzvlášť príjemne sa cítime pri útulnej farbe nižšej ako 3 300 kelvinov. Vďaka tomuto farebnému podaniu sa tak ľahko kontroluje denný outfit v zrkadle, pretože sú farby optimálne vykreslené.

A aký je rozdiel medzi kelvinmi a lúmenmi? Kelviny určujú farebnosť svetla. Napríklad 2 000 K bude teplý žltý odtieň, zatiaľ čo 8 000 K bude chladný odtieň mierne domodra. Lúmene (lm) vyjadrujú svetelný tok. Zjednodušene možno povedať, že ide o celkové množstvo svetla, ktoré žiarovka vyžaruje.