Black Friday | Zľava 20 % na všetko s kódom BLACK20*Neplatí na už zľavnené a vybrané produkty.

5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík
DomovDomovInšpirácia

Vyrobte si vlastnú originálnu kyticu!

Nóra Vukmirovits, tvorkyňa koncepcie SZEZØN, vám pomôže vytvoriť jednoduchú, no zato rozprávkovú kyticu, ktorou určite spravíte radosť svojej blízkej osobe alebo sebe pre potešenie z príchodu jari.

Budete potrebovať:

• Ak chcete vytvoriť čo najkrajšiu kyticu, vyberte si čerstvé rezané kvety a zelené listy, ktoré dodajú extra objem a honosný efekt.

• Budete tiež potrebovať ostrý nôž alebo záhradnícke nožnice na odrezanie stoniek.

Navrhnite si vlastnú kyticu

• Začnite odstránením všetkých prebytočných alebo poškodených listov, pričom nezabudnite na tŕne (ak sú na stonkách). Dolná tretina stoniek musí zostať dokonale čistá, tento detail má dvojitý význam: kytica sa bude ľahšie viazať a zároveň táto časť nebude obsahovať listy, ktoré by po ponorení do vody mohli začať hniť. Je vhodné rezať stonky pod ostrým uhlom, aby mohli absorbovať vodu cez čo najväčšiu plochu.

• Na zloženie kytice použite metódu „špirála“ – vyžaduje to trochu cviku, ale nie je to nijako zložité. Palcom a ukazovákom chyťte prvý kvet, potom naň položte ďalší, aby sa ich stonky pretínali v polovici dĺžky. Nasledujúce kvety budú umiestnené ďalej rovnakou technikou a rovnakým smerom, až kým nezískate zväzok kvetov, ktorých stonky opisujú špirálu.

• Ďalším krokom je zviazanie takto získanej kytice. Použite najlepšie prírodný materiál, napríklad konopný špagát.

Povedzte to kvetmi

• „Všetky kvety v kytici pochádzajú z mojej krajiny, Maďarska. Našťastie sa ku Dňu matiek v Maďarsku a na Slovensku pestujú sezónne kvety, ktorých nákupom nielenže podporujeme miestnych výrobcov, ale tiež minimalizujeme ekologickú stopu nákupu, ktorá bude neporovnateľne nižšia, ako keby sme zvolili kvety z dovozu“ – hovorí Nóra, ktorá nám predstavuje aj symbolický svet kvetov:

• Jedným z najvýznamnejším prvkom kytice je ruža, ktorá symbolizuje lásku, takže by sme jej krásu a význam rozhodne nemali opomenúť. V nadväznosti na kvetinovú symboliku je čemerica symbolom bohatého roka a záružlie predstavuje šarm a ženskosť. Naopak, sasanka plnokvetá je napríklad symbolom zničenej nádeje, hoci je veľmi krásna, nikdy ju do tekejto kytice nezaradíme. Namiesto toho sme použili list špargle a kvitnúcu kalinu, rovnako aj kvet známy ako lisianthus.

Zoznámte sa s Nórou!

Ako prišli kvety do vášho života?

Moje nadšenie pre aranžovanie kvetín prišlo do môjho života ako akési znovuzrodenie. Zanechala som humanitné vedy a kariéru organizátorky podujatí a vyštudovala som kvetinárstvo. Toto povolanie mi prinieslo vyrovnanosť, krásu a tvorivosť. Zbavila som sa všetkého stresu a úzkosti a hneď som vedela, že je to presne to, čomu sa chcem odteraz venovať. Mojím prvým milovaným projektom bolo kvetinárstvo v Budapešti. Jedným z kľúčových aspektov, ktoré som od neho chcela, bola starostlivosť o životné prostredie.

Začala som položením si nasledujúcich otázok: je zmysluplné dovážať kvety lietadlom z Ekvádoru a Kolumbie? Prečo na trhu nájdeme iba kvety z Holandska? V tomto myslení sa zrodilo udržateľnejšie riešenie, moje kvetinárstvo SZEZØN. Jeho koncepcia je založená na kvetoch pochádzajúcich z miestnych zdrojov, podpore zraniteľných spoločenstiev prostredníctvom vzdelávania, na prírodných alebo recyklovateľných obalových materiáloch a používaní elektrických vozidiel na doručovanie.

Prečo si myslíte, že rezané kvety sú také populárne?

Svieža kvetina je nielen zaujímavá, ale jednoducho prináša radosť, láskavosť a krásu v každodennom živote. Radi dávame, prijímame a cítime kvety, ktoré rastú vo všetkých ročných obdobiach. Kytica kvetov mení náladu a vôňu priestoru, dotvára akýkoľvek interiér a má tak priaznivý vplyv na našu pohodu. Z mestskej džungle sa ľudia opäť začínajú približovať k prírode, pretože majú pocit, že ich súčasný životný priestor je čoraz viac zbavený farieb, vôní, listov, kvetov, takže nie je náhoda, že čoraz viac ľudí sa snaží vytvoriť si svoj vlastnú „domácu džungľu“ zakúpením čo najväčšieho počtu izbových rastlín. Ale váza s čerstvými kvetmi je a vždy bude... niečo iné.

Kedysi mala farba kytice kvetov dávaná ako darček zvláštny význam. Záleží na tom dodnes?

To je otázka, ktorú dostávam v rôznych formách takmer denne. Najčastejšie sa v prípade žltého kvetu kupujúci obávajú, že sa príjemca urazí, pretože žltá farba symbolizuje závisť. Vždy hovorím, že neexistuje kvet, ktorý by mohol uraziť. Samozrejme, niektoré kvety zodpovedajú niektorým príležitostiam oveľa lepšie ako iné a stále sa nájdu ľudia, ktorí ponúkajú karafiáty iba za smutných okolností. No táto mentalita sa vytráca so zmenou generácií. A pre tých pár neistých mám príslovie: Kto miluje kvety, nemôže byť zlý človek!

Prispeli:

Kytica: Vukmirovits Nóra, SZEZØN
Fotografie: Ana Szabo Photography
Styling: Pastellmama - Tóth Csenge Zsófia
Produkcia: Bori Incze-Dusík, Kira Marinkovic