5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík
DomovDomovInšpirácia

7 DIY nápadov na vianočné dekorácie, ktoré hravo zvládnete

Iva Baltaretu · 6. decembra 2020

Už to u vás doma vyzerá tak, že môže Ježiško zaklopať na okno, alebo ešte vianočnú výzdobu ladíte? Máme pre vás 7 tipov na krásne adventné dekorácie. Pustite sa s nami do tvorenia.

Jednoduché a pritom efektné

Na tieto ozdoby budete potrebovať len dve veci: sklenené alebo umelohmotné gule a špeciálne mramorovacie farby. Možno ich doma nemáte, ale zoženiete ich v každých výtvarných potrebách. Uvidíte, že sú skvelé. Potom si s nimi namramorujete všetko - od kvetináčov, sviečok, škatuliek až po rôzne vázy. Vianočné gule sme použili obyčajné biele.

Ako postupovať?

Mramorovacie farby sa používajú technikou tlače z vodnej plochy. To znamená, že budete potrebovať väčšiu a hlbšiu nádobu. Ideálne napríklad misu, ktorú nepoužívate, aby ste vytvorili väčšiu plochu, ale zároveň sa mohla guľa ponoriť.

Na vodnú plochu potom kvapkajte mramorovaciu farbu - stačí len dve, tri kvapôčky. Tie vytvoria na povrchu tenučkú vrstvičku, ktorú špáradlom jemne rozhádžte. Tým vytvoríte efekt mramorovania.

Teraz do nádoby ponorte vianočné gule. Uvidíte, že farba okamžite priľne k ozdobe. Ozdobu potom vytiahnite z vody a nechajte uschnúť - tak hodinu.

Tip: vezmite si na prácu gumové rukavice. Efekt si najskôr vyskúšajte na niečom, čo vám nevadí zničiť.

Využite prírodný materiál z lesa

Pri prechádzkach si nazbierajte rôzne druhy šišiek a suchých plodov. S tými potom môžete pracovať rôzne. Nastriekajte ich zlatou, medenou či striebornou farbou. Pekne a efektne bude pôsobiť aj umelý sneh.

Čo ešte môžete vytvoriť?

• Reťaz zo šišiek na stromček.

• Platanové guľôčky v medenej farbe sú krásne vo vencoch a svietnikoch.

• Šišky vyzerajú skvele v kombinácii s bielymi pierkami.

• Perfektná surovina je tiež mach. Použite ho na vence alebo do minimalistických svietnikov.

Nežné vločky

Tohtoročná farba Vianoc je vraj biela, ale akonáhle si tieto vločky vyrobíte, budete s nimi zdobiť stromček každý rok. Potrebujete na ne biely povrázok na macramé a drôtik.

Ako na to?

Urobte si základ z drôtika. Ten potom postupne obmotávajte základným macramé uzlíkom. Drôtik môžete aj obháčkovať, ak si na zložitejšiu macramé techniku netrúfate.

Tip: vyrobte si vločky menšie a ozdobte nimi vetvičku vo váze na stole.

Oprášili sme servítkovú techniku

Je to také jednoduché. Na sviečku využite akýkoľvek motív z obyčajných obrúskov. My sme si nakoniec servítky s papradím vyrobili sami.

Na obyčajný biely obrúsok sme obtlačili rub rastliny akrylovou farbou. Tú sme jemne natupovali, aby vytvorila tenkú vrstvičku a výsledný odtlačok bol pekne ostrý.

Čo ďalšie budete potrebovať? Už len štetec a lepidlo na servítkovú techniku.

Postupujte opatrne

Z obrúska využijete len vrchnú potlačenú vrstvu. Motív papradia si jemne odtrhnite a štetcom namočeným v lepidle natupujte na sviečku.

Nechajte zaschnúť a máte hotovo.

Netradičný adventný veniec

Na tento veniec sme využili vetvičky brezy. Majú skvelú vlastnosť, sú tenké a pružné, takže ich zmotáme do pravidelného kruhu bez toho, aby ste ich polámali.

Čo budete ešte potrebovať?

Veniec z vetiev spevnite na niekoľkých miestach tak, že ho obmotáte okrasným drôtom. Potom sme vzali štetec a bielou farbou jemne pokryli povrch venca, aby vyzeral, že na neho zrovna napadal sneh. Ak chcete využiť veniec ako adventný so sviečkami, prirobte k nemu držiaky na sviečky. Ideálne tavnou pištoľou, aby pevne držali na mieste.

Dozdobili sme ho len niekoľkými vetvičkami a šípkami, ale určite sa hodia aj: šišky, plody ilexu, imelo, rôzne machy, lišajníky, papierové vločky alebo textilné stuhy.

Tip: brezový základ si môžete po Vianociach odzdobiť a využiť na jarný veniec.

Ukryté jemné pierka

Priehľadné sklenené gule sú tiež veľmi vďačnou ozdobou, ktorú si môžete doladiť na mnoho spôsobov. My sme si vybrali biele pierka, ale možností je oveľa viac.

Ako na ne? Zo sklenených gúľ opatrne vytiahnite krytku a vsuňte do nich 2 - 3 biele pierka.

Čo ešte ukryť vnútri?

Môžu to byť jemné vetvičky, lístky eukalyptu, trblietky, koráliky, fotky, umelý sneh, hviezdičky, stužky, svetielka. Alebo do gule vlejte farbu a čiastočne ju vnútri zafarbite.

Jedľové čečiny a bodliaky

Opäť tu máme inšpiráciu na prírodný veniec, ktorý sa hodí na stenu alebo na dvere.

Pripravte si naň kruhový základ vyrobený z psieho vína. Jednoducho odtrhnite niekoľko dlhších prútikov a tie obmotajte do pravidelného kruhu. Takýto základ si môžete pripraviť aj na niekoľko mesiacov vopred. Akonáhle uschne, uchová si svoj tvar.

Na tento základ potom drôtikom postupne pripevňujte jedľové vetvičky poprekladané bodliakmi, bobuľami a šípkami. Nenechajte sa obmedzovať a určite použite aj ďalšie prírodné materiály, ako je napríklad imelo, zimozeleň, smrekovcové vetvičky so šiškami a podobne.

Ako veniec zavesiť na dvere?

Najjednoduchšie je, samozrejme, použiť nejaký klinček. Ale nie každý chce do svojich dverí vŕtať. Potom môžete klinček urobiť na hornú hranu dverí. Tam nebude malý klinec vidieť. Naň potom zaveste veniec tenkým vlascom.

Máte bezpečnostné dvere, ktoré sú vnútri kovové? Potom sa poobzerajte po magnetických držiakoch.

Tip: nechce sa vám do tvorenia? Tak si u nás kúpte veniec hotový.