5 tipov, ako zútulniť predsieň

Či už je malá, alebo veľká, predsieň si zaslúži výzdobu rovnako ako zvyšok domácnosti. Je to veľmi dôležitý, avšak často podceňovaný priestor, ktorý sa s nami víta aj lúči a reprezentuje nás pred každou návštevou. Inšpirujte sa našimi praktickými tipmi, ako zútulniť predsieň pomocou bytových doplnkov a dekorácií.

Odolné koberce do predsiene

Koberec v predsieni je múdrou voľbou. Zachytáva sa naň prach a nečistoty prinesené na topánkach z vonku. V predsieni navyše býva najviac chladno a kusový koberec tak zvyšuje pocitovú teplotu až o 2 °C. Vyberajte však kvalitné odolné koberce, ktoré sa dobre čistia.

Najvhodnejšou voľbou sú kusové koberce s nízkym chlpom z polypropylénu, ktoré slúžia aj ako vonkajšie koberce. Ak sa zašpinia, stačí ich ľahko opláchnuť vodou. Využiť môžete aj koberce z prírodných materiálov, ako je vysokoodolná vlna, juta či morská tráva.

Pokiaľ máte malú alebo úzku chodbu, môžete ju opticky zväčšiť dlhým behúňom. Naopak väčšie predsiene či vzdušné vstupné haly štvorcového alebo obdĺžnikového tvaru vhodne doplníte okrúhlymi kobercami.

Produkty

Originálne rohožky

Vyzúvať sa pred domom či bytom nie je práve pohodlné. Zaobstarajte si štýlovú rohožku. Dokáže zachytiť až 80 % nečistôt, ktoré si prinesiete na obuvi nielen v chladných mesiacoch. Ušetrí vám zbytočné upratovanie a vaše podlahy ochráni pred poškodením.

Kvalitná rohož by mala byť vysokoodolná, čo sa odvíja od kvalitných materiálov, z ktorých je vyrobená. Najčastejšie sa využívajú syntetické vlákna alebo guma. V posledných niekoľkých rokoch sa stali obľúbenými aj výrobky z prírodných materiálov – juty, bambusu alebo aj kokosu.

Zrkadlo na chodbu je nevyhnutnosťou

Zrkadlá majú zázračnú schopnosť opticky zväčšovať a presvetliť priestor, preto sú vhodné najmä do menších predsiení. Zrkadlo v predsieni je takmer nevyhnutnosťou. Musíte predsa vedieť, či ste bez chybičky, keď odchádzate z bytu alebo domu.

Posledné roky frčia najmä oblé zrkadlá, ktoré vytvárajú upokojujúcu atmosféru a pomáhajú zjemniť „ostré” hrany v miestnosti. Rovnako sú obľúbené zdobené nástenné zrkadlá. Tie zase skvele nahrádzajú iné dekorácie na stenu.

Svetelné dekorácie na chodbu? Prečo nie!

Máte radi svetielka? Potom nimi vyzdobte aj vašu predsieň. Svetelné dekorácie vytvárajú dokonale útulnú atmosféru, preto sa často vešajú na terasy a záhrady v lete. Svetelnou reťazou môžete ozdobiť napríklad rastlinu, zrkadlo alebo rám dverí.

Horúci trend tejto sezóny sú tiež neónové nápisy a symboly, ktoré o vás veľa vypovedia. Máte doma mačaciu spoločníčku? Vyveste do predsiene na stenu neónovú dekoráciu v tvare mačky. Vtipne bude vyzerať aj nápis „Ciao Bella” alebo motív srdca.

Ďalšie dekorácie na chodbu, bez ktorých sa nezaobídete

Rastliny, obrázky, rodinné fotografie, suveníry z ciest – to všetko chodbu pekne dozdobí a zútulní. Pokiaľ potrebujete stenu rozšíriť, skladajte obrázky vedľa seba, v opačnom prípade pod seba. Krásnou dekoráciou je tiež menšia skrinka na kľúče zavesená na stene.

Pokiaľ máte predsieň tmavú, voľte kvety, ktorým tmavé priestory nevadia. Je to napríklad svokrin jazyk, dracéna, lopatkovec, brečtan alebo zamiokulkas. Ak sa aj napriek tomu bojíte, že vám v predsieni rastliny neprežijú, môžete si zaobstarať umelé, ktoré sú dnes už na nerozoznanie od tých živých.

Produkty