Zľava 15 % s kódom JAR15 | Ušetrite ešte dnes →
-20 % na koberce Flair Rugs s kódom FLAIR20 | Ušetrite ešte dnes →
5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Katka Jakeš: ako vkusne zariadiť byt na prenájom

Andrej Mokoš
Andrej Mokoš
Bonami Blogger

Samostatné bývanie je veľkým míľnikom v živote človeka. Väčšina ľudí sa však pred kúpou vlastnej nehnuteľnosti obráti najskôr na ponuku prenájmov. Pokiaľ ste vy sami majiteľom investičného bytu, pokúste sa svojim nájomníkom vytvoriť prostredie, kde sa môžu cítiť ako vo vlastnom hniezdočku.

Úspešná influencerka Katka Jakeš vám prináša praktické tipy, vďaka ktorým váš interiér očarí nejedného záujemcu o nový domov a prinesie mu pocit komfortu.

Nadčasový nábytok

Základným pravidlom pri zariaďovaní investičného bytu je zvoliť nábytok, ktorý nepodlieha ľahko rôznym trendom bývania. Jeho univerzálny charakter bude vyhovovať vkusu väčšiny nájomníkov, čo im umožní sa následne zamerať na oživenie interiéru vlastnými doplnkami.

Stavte na minimalizmus, vďaka ktorému aj napriek menšiemu priestoru pôsobí byt čisto a upravene. Inšpiráciu môžete nájsť aj v japandi štýle vyznávajúcom pravidlo „menej je viac“. Do popredia dáva jednoduchosť a variabilitu jednotlivých kúskov, ktoré sa dajú prispôsobiť požiadavkám obyvateľov bytu.

Skvelým riešením je modulárna pohovka poskytujúca väčšiu slobodu v rámci priestoru a potrieb. V prípade, že sa pohovka bude používať aj na prespanie, porozmýšľajte nad rozkladacím variantom. Sedenie doplňte konferenčnými stolíkmi v súprave, ktorých výhoda je ľahká manipulácia a všestrannosť využitia. Pridajte koberec či textilné doplnky a vaši nájomníci sa budú hneď cítiť ako doma.

Kuchyňa s dôrazom na funkčnosť

Zariadenie kuchyne by malo predovšetkým spĺňať svoj účel a byť taktiež ľahké na údržbu. Dostatok úložného priestoru poskytne nájomníkom miesto pre ich vlastné kuchynské pomôcky a umožní im zachovávať v miestnosti poriadok.

Kuchyňa je vo väčšine moderných bytoch spojená s jedálenskou časťou alebo obývačkou. Mala by teda odzrkadľovať celkový charakter bývania. Aj v tomto prípade sa pri výbere kuchynskej linky držte jednoduchosti. Pokiaľ to umožňuje pôdorys, zvoľte blokovú kuchyňu, ktorá si nevyžaduje ďalšie úpravy na mieru, a tým aj navýšenie rozpočtu. Jej výhodou je tiež rýchlejšie doručenie, ak chcete prenajímať byt čo najskôr.

Farebnosť a kuchynské doplnky

Pri výbere farieb myslite na to, že nie každý má rovnaký vkus. Neutrálne odtiene sú preto ideálnou voľbou. Farby ako biela, béžová, svetlohnedá či sivá kuchyňu nielen opticky zväčšia, ale bude pôsobiť aj organizovaným a čistým dojmom.

Doplnky, naopak, môžu do interiéru priniesť tmavšie akcenty, ktorými oplývajú napríklad industriálne kúsky. Čierny jedálenský stôl zvýrazní kontrast a stoličky s kovovými nožičkami obohatia kuchyňu o vzdušnosť i eleganciu. Čerešničkou na torte bude stropné svietidlo v rovnakom štýle, ktoré už len podčiarkne harmóniu.

Multifunkčný odkladací priestor

Mať miesto na umiestnenie osobných vecí ocení aj význavač minimalizmu. Poskytnite svojim nájomníkom možnosť vystaviť si suvenír z dovolenky alebo ich obľúbené knižky. Týmto spôsobom vnesú do interiéru vlastný štýl a osobitosť, vďaka čomu bude pre nich bývanie v prenájme oveľa príjemnejšie.

Knižnica či polička určite nájde svoje využite a prinesie so sebou dávku útulnosti. Zvoľte prírodný dekor a neutrálnu farebnosť, aby jednotlivé veci medzi sebou vynikli. Nezabudnite pridať komodu na ukrytie drobností, ktoré nie je potrebné vystavovať na obdiv.

Ak chcete nájomníkovi poskytnúť možnosť výberu úložného priestoru alebo ho časom plánujete prispôsobiť, modulárne úložné systémy sú na to stvorené.

Vneste do bytu život obrazmi

Biele steny v byte na prenájom sú zárukou toho, že sa bude páčiť väčšiemu počtu záujemcov. Okrem toho sa dajú časom ľahšie premaľovať a nie je potrebné mať na opravu menších nedostatkov špecifickú farebnú paletu.

Interiér však môže pôsobiť stroho, práve preto sa ho pokúste oživiť pár obrazmi. Držte sa hlavne jemného vizuálneho zobrazenia. Príliš veľa vzorov alebo farieb môže pôsobiť opačným dojmom a vyvolať nepríjemné pocity. Vhodné sú čisté línie, jednoduché geometrické tvary či rastlinné motívy.

Bonami tip: ak chcete do priestoru vniesť štipku trendu a štýlu, namiesto zavesenia obrazu ho umiestnite na komodu a oprite o stenu. Takéto zátišie môžete esteticky podporiť minimalistickou dekoráciou.

Očarte už pri vstupe

Vstupná chodba je prvý kontakt človeka s bytom, no častokrát sa jej nekladie príliš veľký dôraz v rámci zariaďovania. Oslňte záujemcov už po prekročení prahu a nalaďte ich na pozitívnu nôtu. Cieľom je ukázať, že priestor je doladený do posledných detailov, ktoré vytvárajú celkový dojem.

Voľne stojaci vešiak alebo skriňa bude pôsobiť oveľa lepšie ako len tak pohodené oblečenie. K lepšej organizovanosti prispeje aj skrinka či polica na topánky, čím sa ukryje množstvo obuvi vo vchode. Vyšší komfort pri obúvaní sa zabezpečí praktický puf a zrkadlo zase pomôže s úpravou zovňajšku.

Nezabudnite predsieň ladiť vo farbách a dekoroch zvyšku bývania, aby pôsobila ako harmonická súčasť bytu. V prípade, že je predsieň príliš stiesnená a tmavá, vhodne zvolené osvetlenie bude jej záchranou. Opticky tak vykompenzujete jej veľkosť.

Vytvorte pocit domova

Nielen nábytok a veľkosť izieb určujú, ako záujemca interiér vníma. Jeho zážitok z bývania ovplyvní rovnako aj to, aký ma z neho pocit. Dokonalú atmosféru zariadite pár maličkosťami, ktoré v konečnom dôsledku môžu prispieť k tomu, aby sa nájomník cítil v byte vítaný a spokojný.

Príjemná vôňa, nesúca sa celou domácnosťou, vykúzli z prenajatého priestoru pocit domova. Či už zvolíte vonnú sviečku, alebo elegantný difuzér, vyhnite sa príliš ťažkým a korenistým vôňam, ktoré nie každému môžu vyhovovať. Siahnite radšej po menej výraznej esencii bavlny či citrusov.

S jednotlivými dekoráciami to nepreháňajte, nechajte na nájomníkovi dotvoriť si domov podľa svojich preferencií. Avšak jednoduchá kameninová váza na spetrenie stola či umelý kvet, ktorý si nevyžaduje žiadnu starostlivosť, poteší každého.