Zľava 15 % s kódom JAR15 | Ušetrite ešte dnes →
-20 % na koberce Flair Rugs s kódom FLAIR20 | Ušetrite ešte dnes →
5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Ako vybrať koberec

Kobercov je nepreberné množstvo, a tak sa tým, ktorí nemajú o svojom vysnívanom kúsku jasnú predstavu, môže pri výbere pekne zamotať hlava. Rôzne materiály, spôsoby výroby, úpravy vlasu aj hustota vlákien určujú odlišné vlastnosti jednotlivých kobercov.

Poďte si v tom s nami urobiť raz a navždy jasno. Zaručujeme vám, že samotný výber potom už bude prechádzka ružovým sadom.

Skôr než začnete vyberať koberec

Najskôr si rozmyslite, aký účel má daný koberec spĺňať a koľko ste doň ochotní investovať. Podľa daných kritérií sa vám potom bude oveľa jednoduchšie voliť materiál, štýl aj kvalita. Je rozdiel, ak hľadáte odolný koberec do kuchyne alebo chodby, kde počítate s jeho ušpinením a častejšou starostlivosťou, alebo luxusný mäkučký kúsok do spálne a obývačky.

5 dôvodov, prečo si zaobstarať kusový koberec

  • Udržuje teplo
  • Izoluje hluk
  • Vie zútulniť miestnosť
  • Pohlcuje prach
  • Zvyšuje bezpečnosť (tlmí pády a nešmýka sa)

Materiály

Správne zvolený materiál pre rôzne miestnosti aj účely je alfou a omegou vašej dlhodobej spokojnosti s vybraným kúskom. Každý sa totiž správa úplne inak, a tak znalosťou základných vlastností predídete prípadnému sklamaniu.

Prírodné materiály

Bavlna
Bavlnené koberce sú príjemné na dotyk aj došľap. Skvele sa preto hodia k posteli aj pohovke. Bavlnené vlákna sú síce náchylnejšie na škvrny, čo ale vyvažuje fakt, že sa bavlnené koberce ľahko čistia. Pozor, bavlna nie je stálofarebná, na slnku pomerne bledne.
Juta

Lykové vlákno z jutovníka sa pýši vysokou pevnosťou, priedušnosťou, antistatickými vlastnosťami a nízkou rozťažnosťou vo vlhkom prostredí. Pri koberci z tohto materiálu oceníte ľahkú údržbu (stačí ho vytrepať) aj jeho skvelé tepelné a zvukovo izolačné vlastnosti. Absorbuje vzdušnú vlhkosť, hodí sa preto skôr do miestností s nižšou vlhkosťou. Ovzdušie v kúpeľni či na terase by takémuto kobercu príliš neprospievalo.

Morská tráva

Koberce z tohto rastlinného vlákna si zamilujete nielen pre dokonale hrejivý a prírodný vzhľad, ale aj pre vysokú odolnosť, vďaka ktorej sa hodia aj na chodby či do haly. Naopak ich neodporúčame umiestňovať na miesta s vyššou vlhkosťou.

Vlna

Vlnený koberec, o ktorý je dobre postarané, vám vydrží v skvelom stave doslova desiatky rokov. Vlna je mäkká a príjemná na došľap, je odolná voči nečistotám aj oteru. Vďaka svojej schopnosti viazať aj uvoľňovať vlhkosť zvládne udržiavať prirodzenú atmosféru v miestnosti. Pokiaľ máte možnosť, investovať do kvalitného vlneného kúsku sa vám rozhodne oplatí.

Nový vlnený koberec môže púšťať chĺpky, čo je pri vlne úplne v poriadku a čoskoro to prejde.

Viskóza

Vyrába sa chemickou úpravou z celulózy niektorých druhov drevín. Hovorí sa jej tiež umelý hodváb a svojím leskom aj luxusnou mäkkosťou sa mu vyrovná. Koberce z viskózy sa vyznačujú vysokou hustotou, kvalitou aj odolnosťou. Za mokra stráca viskóza pevnosť a mohla by sa poničiť, koberec je teda potrebné čistiť suchou cestou, prípadne sa spoľahnúť na profesionálne čistenie.

Syntetické materiály

Polypropylén

Jeden z najpoužívanejších materiálov vo výrobe kobercov, hlavne vďaka svojej prijateľnej cene, ľahkej údržbe aj odolnosti voči opotrebovaniu. Je vhodný na použitie na podlahové kúrenie, neabsorbuje vlhkosť a má antistatické vlastnosti. Je ideálny pre alergikov – nezachytáva totiž prach.

Polyamid

Jeden z najodolnejších materiálov kobercov. Jeho údržba je jednoduchá, často sa dá dokonca prať v práčke. Je odolný voči baktériám a plesniam, má skvelé tepelné a zvukové izolačné vlastnosti. Koberce z polyamidu majú často nízky vlas, ktorý je jemný na dotyk a pôsobí zamatovým dojmom. Plusom je aj lacnejšia cena.

Polyester

Mäkké, jemné a odolné vlákno, ktoré neabsorbuje vlhkosť. Je vhodné pre alergikov a vyznačuje sa vysokým leskom. Koberce s vysokým vlasom pôsobia objemne a husto (tzv. shaggy), kúsky s nízkym vlasom pripomínajú viskózu či hodváb.

Akryl

Príjemný a mäkký materiál, z ktorého sa vyrábajú aj umelé kožušiny. Na dotyk je hrejivý, odolný voči vyblednutiu a nezachytáva sa na ňom prach. Pretože sa vyznačuje jednoduchou údržbou aj odolnosťou voči moliam, plesniam a baktériám, používa sa často na výrobu kuchynských behúňov.

Spôsob výroby

Aj na prvý pohľad dva takmer totožné koberce môžu mať diametrálne rozdielnu kvalitu aj cenu. Preto je dobré pred kúpou zistiť aj to, akým spôsobom bol váš vysnívaný koberec vyrobený.

Ručná výroba

Viazané koberce

Uzly (slučky) sa tu ručne viažu na osnovu. Tieto koberce sa vyznačujú vysokou hustotou vlasu, kvalitou, a teda aj cenou.

Tkané koberce

Koberec vzniká prepletaním tkáčskej nite na tkáčskom stave, vďaka čomu je výsledný produkt naozaj kvalitný. Je to veľmi časovo náročná a prácna metóda, preto čakajte vyššiu obstarávaciu cenu. Najčastejším produktom sú behúne.

Všívané koberce

Vlasy sa všívajú zo zadnej strany osnovy tzv. tuftovacou pištoľou. Tento spôsob výroby umožňuje vytváranie zaujímavých dizajnov a motívov.

Strojová výroba

Tkané koberce

Rovnako ako pri ručnom tkaní sa osnova prepletá tkacou niťou na mechanických stavoch.

Všívané koberce

Najrozšírenejší spôsob výroby, ktorej výhodou je dosiahnutie vysokej jemnosti kobercov. Vlasy sa všívajú mechanickou tuftovacou pištoľou ovládanou programom. Vlas tu nie je fixne upevnený, preto sa tu pre väčšiu pevnosť k základnej vrstve pridáva ďalšia textilná vrstva. Môže sa stať, že čas od času koberec pustí vlas, ale nemusíte sa toho báť, je to jeho prirodzená vlastnosť. Ak objavíte ojedinelý vyčnievajúci vlas, zastrihnite ho nožnicami.

Lepené koberce

Vznikajú lepením rôznych vrstiev materiálu na podkladovú vrstvu, majú zamatový (plyšový) vzhľad.

Dĺžka vlasu

Rôzne druhy vlasu ovplyvňujú nielen samotný vzhľad, ale aj mäkkosť došľapu, a to, akým spôsobom sa bude treba o koberec starať.

Aké rozlišujeme dĺžky vlasov?

Bez vlasu – tzv. buklé, alebo plocho tkané koberce (0 mm) – odolné koberce s jednoduchou údržbou, hodia sa teda na terasu, chodbu, do kuchyne aj kúpeľne.

Nízky vlas (do 10 mm) – koberce s jednoduchou údržbou, na ktorých sa toľko nezachytáva špina. Sú preto vhodné do miestností s väčšou záťažou – napríklad do kuchyne.

Stredný vlas (10 – ⁠25 mm) – univerzálne koberce vhodné do obývačky, spálne i detskej izby.

Vysoký vlas – tzv. shaggy (nad 25 mm) – ideálne ako mäkučká predložka k posteli či pohovke.


Úprava vlasu

Strihaný vlas (Cut pile) – konce slučiek sa pri týchto kobercoch môžu zastrihnúť na rovnakú výšku. Koberec potom pôsobí jednotne a dáva vyniknúť vzorom aj farbám. Pri zastrihnutí na rôznu výšku získa koberec zaujímavý plastický 3D efekt.

Druhy kobercov so strihaným vlasom

Saxony: Koberec má rovný povrch a hladký jednotný vzhľad. Vlákna stoja rovno hore, sú husté, väčšinou ide o nízky vlas.

Frisé: Krútené vlákna vytvárajú neformálny, kučeravý efekt. Vlákna stoja rôznymi smermi, koberec tak dobre skrýva nečistoty a stopy.

Velúr/Plyš: Hladký, mäkký povrch, konce vlákien sú rozšírené a stoja rôznymi smermi. Koberec má bohatý, plyšový vzhľad.

Kombinovaný: Rôzne typy strihaných vlákien, väčšinou ide o kombináciu viacerých materiálov.



Slučkový vlas (Loop pile) – koberce so slučkovým vlasom sú odolné voči záťaži. Majú veľkú tvarovú pamäť. To znamená, že sa vlákna po záťaži vracajú do pôvodného tvaru. Sú preto vhodné do priestorov s väčšou intenzitou záťaže, ako je chodba alebo hala. Sú nenáročné na údržbu, čo je výhodné obzvlášť pri kúskoch určených do exteriéru.

Druhy kobercov so slučkovým vlasom

Buklé: Plocho tkaný, pevný vlas. Využívajú sa na ne prírodné materiály rastlinného pôvodu aj syntetický polypropylén. Pri vonkajších kobercoch najčastejšie vidíme práve tento vlas, musia byť totiž odolné a nevyžadovať zložitú údržbu.

Level Loop: Slučky jednotnej dĺžky, úhľadný vzhľad, hladký povrch.

Multi-level Loop: Slučky rôznych dĺžok vytvárajú zaujímavé textúry, až 3D efekty.

Cut and Loop: Kombinácia strihaného vlasu a slučiek. Koberce majú veľký dekoratívny efekt.

Hustota materiálu

Tu platí jasná priama úmera. Čím vyššia je udávaná hustota koberca, tým je kvalitnejší a odolnejší. Tým viac je ale zároveň materiálu použitého na výrobu, od čoho sa odvíja aj cena.

Ale aj tu sa nájdu výnimky – plocho tkané koberce (tzv. buklé) majú síce zo svojej podstaty menšiu hustotu, ale neznamená to, že by boli nekvalitné.

Veľkosť a tvar koberca

Pri výbere veľkosti, samozrejme, záleží na vašich preferenciách, s rozhodovaním vám však pomôže aktuálne rozmiestnenie nábytku. Zvážte, či chcete, aby vaša pohovka stála na koberci celá, alebo len prednými nohami. Hoci existuje celý rad poučiek, podľa ktorých zvoliť správnu veľkosť, poradíme vám prakticky. Vyznačte si pomocou maskovacej pásky na podlahe v izbe obvod vysneného koberca. Vďaka tomu získate vcelku jasnú predstavu, ako bude vizuálne pôsobiť a prípadne svoje rozhodnutie prispôsobíte.

Ak máte okrúhly jedálenský stôl alebo konferenčný stolík, pristane mu aj netradičný okrúhly koberec. Avšak s obdĺžnikovým stolom si taký koberec príliš rozumieť nebude, tam stavte na štvorcovú alebo obdĺžnikovú klasiku.

Výber podľa umiestnenia

V neposlednom rade vyberajte aj podľa umiestnenia. V kuchyni, jedálni alebo v predsieni oceníte odolný koberec, ktorý sa bude dať v prípade potreby aj jednoducho vyprať v práčke.

Zato na vonkajšej terase si užijete špeciálne exteriérové koberce. Tie sú najčastejšie plocho tkané, vyrobené z odolných syntetických materiálov, ktorých farby neblednú na slnku a často ich možno v prípade potreby jednoducho opláchnuť záhradnou hadicou.

Do obývačky alebo do spálne k posteli sa budú skvele hodiť koberce z mäkučkých a prémiových materiálov, ako je vlna alebo viskóza. Vaše bosé chodidlá určite potešia aj bohato pôsobiace koberce s vysokým vlasom, ktorým sa hovorí „shaggy“.

Starostlivosť a údržba

V zásade najjednoduchšiu údržbu majú odolné, plocho tkané koberce typu buklé, ktoré často stačí jednoducho vytrepať, prípadne utrieť vyliatu tekutinu suchou handričkou. Aj preto sa najlepšie hodia do záťažových miest, ako je kuchyňa, chodba či terasa.

Niektoré bavlnené či syntentické koberce je možné prať v práčke, samozrejme, v závislosti od ich rozmerov.

Prezrite si ponuku umývateľných kobercov.

Existujú aj špeciálne čistiace peny na syntetické koberce, avšak najlepšie je riadiť sa odporúčaním konkrétneho výrobcu. Pri drahších kúskoch a odolnejších škvrnách či znečistení voľte radšej profesionálne čistenie – vyhnete sa tak prípadnému nevratnému poškodeniu koberca.