5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Ako zariadiť malú a úzku predsieň

Predsieň je vstupnou bránou do našich domovov. Nachádza sa väčšinou na malom priestore, a preto musí byť táto miestnosť dokonale funkčná, praktická a útulná. Poradíme vám, ako zariadiť malú a úzku predsieň, aby nepôsobila príliš stiesnene alebo neosobne.

Pri zariaďovaní malej či úzkej predsiene v paneláku alebo rodinnom dome myslite predovšetkým na to, že chcete z tohto priestoru vyťažiť maximum, ale zároveň ho nezahltiť. Východ z bytu musí byť vždy dobre priechodný.
5 tipov pre malú predsieň v kocke
  • Veľké robustné skrine nahraďte menšími komodami vo svetlom dekore
  • Na výmaľbu zvoľte neutrálne a teplé farby vo svetlejšom tóne
  • Miesto stojacieho vešiaka nainštalujte nástenné háčiky do steny
  • Predsieň opticky rozšírite pomocou zrkadiel a nábytku na nožičkách
  • Miestnosť dobre osvetlite bodovými svietidlami zabudovanými do stropu aj pozdĺž podlahy

Nábytok do malej predsiene

Do malej a úzkej predsiene neumiestňujte veľké robustné skrine. Miestnosť zmenší a priestor bude vyzerať stiesnene. Radšej zvoľte menšiu komodu v bielej farbe alebo vo svetlom dekóre dreva. Veľa miesta tiež ušetríte, ak namiesto stojacieho vešiaka na bundy zvolíte niekoľko dizajnových nástenných háčikov.

Hodia sa aj otvorené police. Nezaberú veľa miesta, ale zároveň poslúžia ako odkladací priestor pre všetky potreby. Police sa snažte namontovať čo najbližšie k stropu.

Ako vymaľovať predsieň

V malých predsieňach sa rozlúčte s tmavými farbami, ktoré predsieň ešte viac opticky zmenšia. Do malej a úzkej predsiene voľte neutrálne a teplé farby vo svetlejšom tóne s tlmeným akcentom. Hodí sa napríklad béžová, svetlozelená alebo modrá farba. Trendom posledných rokov je aj svetlá betónová stierka. Ešte lepší efekt docielite, ak vymaľujete farbou len jednu stenu a ostatné necháte čisto biele. Najvhodnejšia je farba na chodbu, ktorá je umývateľná.

Tipy na optické zväčšenie predsiene

Malú predsieň opticky zväčšíte pomocou jednoduchých trikov. Okrem svetlých farieb môžete použiť aj zrkadlá. Pokiaľ zvolíte tenké zrkadlo na stenu, nezaberie ani kúsok miesta a zároveň priestor dokáže zväčšiť a rozjasniť. Pri vstupe totiž vytvorí dojem raz takej veľkej miestnosti. Ďalším trikom je zakúpiť nábytok na nožičkách, vďaka ktorému bude miestnosť vzdušnejšia.

Správne osvetlenie malej predsiene zohráva primárnu úlohu

Malé predsiene v paneláku sú väčšinou tmavé, pretože nemajú žiadne okná. Preto je veľmi dôležité zvoliť správne osvetlenie. Vyhnite sa nepraktickým lampám či lustrom, ktoré pocit vzdušnosti len pokazia. Vedľa naopak nešliapnete, ak zvolíte bodové LED svetlá zabudované do stropu a pokojne aj pozdĺž podlahy. Praktické je tiež zvoliť svetlo na chodbu s čidlom.

Vhodná podlaha do predsiene

Podlahu do predsiene vyberajte predovšetkým s ohľadom na údržbu. Práve tu čelí podlaha najväčšiemu náporu špinavých topánok od blata a snehu. Ideálna je napríklad veľkoformátová dlažba s minimom škár na jednoduchšie upratovanie, ale aj vinylová podlaha. Pokiaľ v byte máte parkety alebo drevenú podlahu, zvoľte aspoň kvalitný lak. Najlepším riešením, čo sa týka farieb do malej predsiene, sú svetlé a neutrálne odtiene, ako je krémová, sivá alebo hnedá. Tmavé odtiene by mohli malú predsieň utlmiť a opticky zmenšiť.

Nezabudnite tiež na originálnu rohožku alebo kusový koberec.