5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík

Ako vzájomne kombinovať knižnice, komody a police

Jednoliate televízne steny alebo zostavy skríň už sú tak trochu "pasé". Vášmu domovu pristane skôr výber originálnych kúskov nábytku, ktorý sa vzájomne dopĺňa, je funkčný a zároveň oku lahodiaci.
Poradíme vám, ako vyberať a kombinovať rôzne štýly komôd, knižníc, skriniek a políc tak, aby bol výsledok príjemne harmonický.

Zvoľte si konkrétny štýl

Základom pri výbere rôznych druhov úložného nábytku bude, ak si vopred určíte hlavný štýl, v ktorom by sa mala výsledná atmosféra priestoru niesť. Zaistíte tak, že finálny dojem bude pôsobiť originálne, ale určite nie chaoticky.
Môže sa stať, že sa hlavný štýl bude trochu prelínať s ďalším - a to je úplne v poriadku. S jednoduchou scandi knižnicou bude ladiť aj boho komoda alebo napríklad industriálna polica. Napriek tomu si uchovajte jasnú víziu a tou sa riaďte.

Rozohrajte kontrasty medzi materiálmi

Vyhnite sa tomu, aby všetky úložné priestory mali rovnaký dekor či štruktúru. Priestor by potom mohol pôsobiť príliš ťažkopádne a jednoliato. Naopak sa zamerajte na zaujímavé textúry a nebojte sa ich skombinovať.
Ak zariaďujete v bohémskom štýle, jedna z komôd môže byť z dreva s hladkou povrchovou úpravou a iná skrinka zasa môže mať dvierka z originálneho ratanového alebo jutového výpletu.

Premyslite si farebnosť

Ak predsa len zvolíte všetok úložný nábytok z rovnakého materiálu alebo kolekcie, je skvelé "ozvláštniť" celok rôznymi tónmi alebo odtieňmi. Neznamená to, že by úplne každý kúsok mal mať inú farbu.
Ako oživenie skvele zafunguje aj menšie polička alebo skrinka v akcentovej farbe. Ak túžite po výraznej dominante interiéru, kúpte si veľkú skriňu alebo komodu v sýtej a originálnej farbe, ktorá bude slúžiť ako solitér.

Striedajte uzavreté priestory s otvorenými

Vyvážené zaplnenie priestoru tiež zaistí harmonickú atmosféru. Otvorené knižnice, police alebo presklené vitríny pomôžu navodiť pocit vzdušnosti.
Myslite na to, že veci v nich musia byť usporiadané a oku lahodiace. Na predmety, ktoré neradno vystavovať, určite zaobstarajte uzavretý nábytok s dvierkami či zásuvkami.

Viac inšpirácie na úložné priestory nájdete v celej kategórii