Zľava 15 % s kódom FEBRUAR15 | Ušetrite ešte dnes →
5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Ako prestrieť štedrovečerný stôl v tradičných farbách

K dokonalej vianočnej atmosfére patrí aj slávnostne prestretý stôl na štedrovečernú večeru. Čo by na ňom nemalo chýbať? Tradičné farby, vianočné motívy, sviatočné riady a nablýskané poháre, ktorými zdôrazníte výnimočnosť spoločne strávených chvíľ v kruhu najbližších.

Inšpirujte sa našimi tipmi, ako prestrieť vianočný stôl v modernom štýle pomocou riadu, doplnkov a dekorácií.

Vianočná súprava riadu, ktorá odolá trendom

Nadčasový biely porcelán je klasika, ale nebojte sa experimentovať so zdobenými taniermi s vianočným motívom, ktoré upútajú neopozeraným tvarom, ale aj farbou. Vianočný jedálenský servis v červenej farbe podporí apetít a štedrovečerná tabuľa bude hneď pôsobiť hrejivejším dojmom. Ak pridáte aj hrnčeky s vianočným motívom, servírovacie misky v bielej či zelenej farbe a brúsené poháre, jedálenská zostava bude pôsobiť ešte o niečo sviatočnejšie.

Prestrite stôl vianočným obrusom a prestieraním

Vianočný obrus zvoľte podľa veľkosti a tvaru vášho jedálenského stola. Na Bonami nájdete klasické hranaté, oválne aj okrúhle vianočné obrusy. Okraje by mali presahovať hrany stola na každej strane aspoň o 30 cm. Pokiaľ sa ale pýšite masívnym stolom, vystavte ho na obdiv a doprostred jedálnej dosky umiestnite iba vianočný behúň.

Nezabudnite ani na látkové vianočné prestieranie. S červeným riadom bude ladiť kombinácia krémovej, tmavosivej a šalviovozelenej. Stôl môžete ozdobiť aj vianočnými papierovými obrúskami, ktoré poskladáte napríklad do tvaru vianočnej hviezdy alebo stromčeka. Návodov na vianočné skladanie obrúskov nájdete na internete celý rad.


Krása krištáľových pohárov

Ujmite sa slávnostného prípitku s gráciou. Víno si zaslúži podávať sa na vysokej stopke a v čírom, najlepšie krištáľovom skle – vynikne tak farba a čistota nápoja. Prepychovo budú pôsobiť krištáľové poháre na víno s pozlátením či jemnými rytinami. Perlivosť šumivých vín si vychutnajte výhradne z pohárov na šampanské. Pridajte aj brúsenú karafu na vodu a výsledok bude perfektný.

Poschodový stojan na pečivo povýši servírovanie

Vianočné cukrovinky si získajú pozornosť vždy. Nie je však od veci ich prezentáciu na štedrovečernej tabuli predsa len povýšiť. Čo tak vytvoriť sladký bar na servírovací vozík? Tácky na sladkosti, etažéry, vianočné podnosy a taniere s vianočným motívom pre to budú ako stvorené. Navyše tak získate viac miesta na ostatné servírovacie misy.

Vianočné dekorácie na štedrovečerný stôl

Výnimočné chvíle si žiadajú aj výnimočné dekorácie. Využite prírodné a svetelné dekorácie, ktoré priestor zútulnia. Perfektne sa hodí napríklad adventný veniec na stôl a vianočné svetielka na baterky rozprestreté uprostred tabule. Nebude vám tak od stola vytŕčať nevzhľadný kábel.

Pôsobivý efekt docielite tiež retro vianočnými ozdobami, led vianočným svietnikom alebo svietiacou vianočnou hviezdou zavesenou nad komodou. Pokiaľ vám ešte zostalo miesto uprostred stola, zaplňte ho napríklad jednoduchou vianočnou girlandou.


Nezabudnite na vianočné sviečky

A nakoniec? Rozhodne by nemali chýbať vonné sviečky, ktoré vnesú k stolu romantiku. Štíhle sviečky sú síce veľmi elegantné, avšak dbajte na to, aby nebránili vo výhľade na ostatných hostí.