30 000+ produktov s garanciou dodania do Vianoc →
Bonami adventný kalendár | Rozbaľte si dnešnú zľavu →
10 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Ako na lacné zatienenie terasy

Hľadáte útočisko pred spaľujúcim slniečkom a potrebujete zatieniť terasu, balkón alebo obľúbené miesto na záhrade? Nemusíte hneď investovať do markízy, pergoly ani iných nákladných riešení.

Tieniaca plachta zachytí až 90 percent lúčov a jej inštaláciu zvládnete s prehľadom sami bez odborníka. Poďme sa pozrieť, ako na to a aj na ďalšie výhody slnečných tieniacich plachiet.

Výhody tieniacich plachiet

Terasy sa väčšinou orientujú tak, aby sem slnko svietilo čo najdlhšie. To je, samozrejme, pochopiteľné, ale nie vždy je priame slnko žiaduce. Obzvlášť vo veľkých horúčavách býva terasa neobývateľná a horúci vzduch navyše zasiahne aj vnútorné priestory domu. Nehovoriac o škodlivosti dlhodobého vystavovania UV žiareniu.

Skvelým riešením je tieniaca plachta, ktorá je lacná, praktická a moderná. Na miestach, kde chcete tráviť voľný čas, vytvorí toľko potrebný tieň a zároveň máte možnosť zložiť ju, keď už slnko toľko nepáli. Natiahnuť ju môžete nielen nad terasu, ale napríklad aj bazén, balkón či pergolu, alebo ju ľubovoľne presúvať z jedného slnečného stanovišťa na druhé.

Naozaj kvalitné tieniace plachty, ako napríklad tie od LDK Garden, pohltia dokonca 90 až 95 % slnečného žiarenia a vďaka vysokej gramáži (200 gr/m²) veľmi dobre odolávajú slnečnému žiareniu aj po rokoch používania. Pokiaľ vás však nezaujmú vzory a hľadáte naozaj jednoduchý dizajn, stavte na tieniace plachty od Rojoplast.

Ako na montáž tieniacej plachty

Montáž hravo zvládnete. Ideálne, aby ste na ňu boli dvaja. Okrem plachty samotnej budete potrebovať tieniace tyče plachiet a laná, ktoré bývajú súčasťou balenia, prípadne nástenné kotvy (podľa toho, kde chcete plachtu ukotviť). Nasledujúci návod berte skôr ako odporúčania a tipy. Vždy sa v prvom rade riaďte manuálom od výrobcu.
  • Začnite určením upevňovacích bodov. Plachtu môžete ukotviť buď k existujúcim konštrukciám ako sú steny či stožiare alebo k priloženým tyčiam/stĺpikom, ktoré zabetónujete do zeme.
  • Následne rovnomerne napnite slnečnú plachtu. Musí byť dobre napnutá a nesmie sa prehýbať. Bude to nielen esteticky krajšie, ale hlavne zvýšite odolnosť plachty proti pretrhnutiu a vetru.
  • Látku nikdy nenapínajte priamo rovno. Rešpektujte pokračovanie uhlopriečok a látku napínajte ľahko do strán.
  • Jeden roh umiestnite o 25 % nižšie ako ostatné (pri rozmeroch plachty 4×4 metre je to o 1 meter nižšie), čím umožníte správny odtok dažďovej vody.