5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík
DomovDomovInšpirácia

Ako si na papieri naplánovať balkón aj terasu

MICHAELA ŠELENBERKOVÁ

Plánujete svoj balkón či terasu vybaviť novým záhradným nábytkom, ale neviete, či sa vám tam všetko zmestí? Vezmite do ruky milimetrový papier a ceruzku a my vám vysvetlíme, ako všetko správne zakresliť. Navyše vás vybavíme predpripravenými plánikmi a maketami nábytku, aby ste sa mohli do plánovania pustiť hneď.

Čo budete potrebovať

• Milimetrový papier alebo náš plánik
• Čistý papier
• Pravítko s ryskou
• Uhlomer
• Ostrú ceruzku
• Meter
• Nožnice


1. Pripravte si milimetrový papier alebo náš plánik

Ak sa vám nechce kresliť vlastný plánik na milimetrový papier, máme pre vás príkladové plániky balkóna aj terasy a k nim aj makety záhradného nábytku, aby ste si mohli všetko vyskúšať nanečisto.

2. Zmerajte vonkajší priestor a prepočítajte mierku

Pripravte si milimetrový papier a meter, zápisník a ceruzku na zapisovanie poznámok. Tiež sa vám zíde asistent, ktorý vám bude pri meraní pomáhať. Postupne obíďte záhradu/terasu po obvode a každú časť poctivo odmerajte.

Príklad merania: Povedzme, že vaša terasa má tvar obdĺžnika 20 x 15 m. Stačí iba previesť jednotky na cm a zakresliť si na milimetrový papier obdĺžnik s veľkosťou 20 x 15 cm. Všetky objekty, ktoré potom budete zakresľovať, zmešite na jednotky cm, rovnako ako pôvodné rozmery.

Ak máte väčší balkón či terasu, nalepte niekoľko milimetrových papierov k sebe a plánovaciu plochu tak rozšírte. Potom môžete s nábytkom a priestorom pracovať 1:1.

3. Nasťahujte na plánik záhradný nábytok

Použime opäť našu terasu s veľkosťou 20 x 15 m, na plániku 20 x 15 cm. Ako dominantný prvok sme vybrali záhradnú pohovku z akáciového dreva, na ktorú sa pohodlne zmestí celá rodina aj priatelia. Ako ju teraz na plánik dostanete?

Myslite na to, že na celý plánik sa pozeráte zhora, teda potrebujete len rozmery pohovky, ktoré sú vidieť zhora – dĺžka, šírka a hĺbka.

Výšku nepotrebujete, ale pri plánovaní s ňou aj tak počítajte. Napríklad na terase pred okno si nechcete dať záhradné kreslo, ktoré bude presahovať cez parapet a brániť tak svetlu, aby prenikalo do interiéru.

Nábytok nakreslíte ľahko

Keď má pohovka dĺžku 75 cm a šírku 183 cm, je to 0,75 m na reálnej záhrade, na papier nakreslíte 0,75 cm dlhú čiarku. Potom doplníte šírku: 183 cm, teda 1,83 m a prevedené na cm = 1,83 cm. Prikreslíte a tadá... máte papierovú pohovku!

Zakreslenú pohovku si vystrihnite a položte na záhradný plánik. Akonáhle si budete na plániku posúvať vystrihnuté stolíky a lavičky, je dobré si jednotlivé kúsky papiera popísať. O aký produkt ide? Ako vyzerá? Aké má reálne rozmery?

4. Začnite sa s plánikom hrať

Priestor sa snažte pomyselne rozdeliť – miesto, ktoré slúži na relaxáciu a odpočinok (lounge zóna s pohovkou), miesto kde sa bude v lete jesť (stôl a gril, niekde blízko ku vchodu domu), ležadlá, miesto na pestovanie rastlín.

Použiť k tomu môžete napríklad koberec, ktorý vizuálne určí hranicu odpočinkovej zóny, alebo môžete chrbát záhradnej lavice otočiť tak, aby tvorila na terase „uličku“ k dverám do domu a dať tak najavo, že posadením na ňu sa ocitáte v novej vonkajšej miestnosti bez múrov.

Čo si postrážiť

Nábytok k sebe nestavajte príliš natesno. Počítajte napríklad s tým, že dvierka skrinky sa musia dať otvárať a okolo pohovky potrebujete priestor na prechádzanie.

Okrem veľkosti nábytku si postrážte aj farebné ladenie a kombinácie materiálov. Ako na to sa dozviete v našom článku.

5. Užite si výsledok

Teraz už si ľahko naplánujete balkón i terasu. Aký nábytok sa tam bude hodiť?