5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík
DomovDomovInšpirácia

Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o textile do kúpeľne

MICHAELA ŠELENBERKOVÁ • 1. JANUÁRA

Veľa druhov, farieb a materiálov. Ako si z nich vybrať tie, ktoré lahodia oku, ale hlavne správne plnia svoju funkciu a aké funkcie to vlastne sú? V článku sa dozviete, čím všetkým svoju kúpeľňu môžete spestriť a hlavne, na čo sa pri výbere kúpeľňového textilu zamerať.

Ako mám vybrať kvalitný uterák alebo osušku?

Správne vybrané uteráky a ďalší textil vašu kúpeľňu zaručene zjednotia a dodajú jej luxusný vzhľad. Okrem svojej dekoratívnej funkcie musia byť predovšetkým praktické, príjemné na dotyk a savé. Keď dodržíte nasledujúce kroky, vyberiete uterák správne bez toho, aby ste sa ho museli dotknúť.

Sledujte gramáž

Pri výbere kvalitných uterákov a osušiek hrá veľkú rolu ich gramáž alebo tiež hustota vlasu. Tá by sa mala pohybovať medzi 400 - 550 g/m². Čím dlhší vlas, tým hebkejšie a zároveň odolnejšie uteráky budú. Uteráky od 400 g/m² sú príjemne nadýchané a môžete ich používať na kažodennú hygienu.

Uteráky a osušky s nižšou gramážou majú aj nižšiu životnosť. Môžete ich ale využiť pri práci alebo upratovaní bez toho, aby vám muselo byť ľúto, že tak dlho nevydržia A čo veľmi ťažké uteráky a osušky nad 550 g/m²? Tie do vašej kúpeľne prinesú skutočnú hebkosť a luxus. Nevýhodou ale je, že schnú dlhšie, takže ich používanie odporúčame ako spestrenie pre domáci wellnes.

Vyberte si vhodný materiál

Bavlna: Táto nestarnúca klasika je najstarším známym materiálom, z ktorého sa uteráky kedy vytvárali. Bavlnené uteráky majú na trhu svoje silné zastúpenie, a tak ich môžete zaobstarať vo všetkých farbách i štýloch za príjemnú cenu. S rastúcou gramážou porastie aj príjemný a mäkký pocit pri používaní. Nevýhodou je nižšia savosť oproti iným variantom.

Froté: Je iné označenie pre slučkovú tkaninu vyrábanú z bavlnenej priadze. Na jeho výrobu je potrebný špeciálny tkací stroj. Hlavnou výhodou týchto uterákov je vysoká savosť a jemnosť. Froté uteráky s dlhým vlasom môžu dlhšie schnúť, čo by mohol byť problém pre horšie odvetrávané kúpeľne. Tie kvalitné sa dajú vyprať na 60 °C.

Mikrovlákno: Uterák z mikrovlákna je tvorený množstvom drobných umelých vlákien, tenších než ľudské vlasy. Vďaka spôsobu tkania uterák veľmi dobre saje, ale nezadržiava v sebe vodu, je ľahký a ľahko sa žmýka. Spravidla má jednu stranu, ktorá vlhkosť nasáva a je určená na utieranie (je to tá chlpatejšia). Druhá potom vlhkosť rýchlo odvádza preč.

Bambus: Bambusové uteráky do kúpeľne sú vynálezom eštelen minulého storočia, napriek tomu sú čím ďalej obľúbenejšie. Dobre odolávajú plesniam, baktériám a iným roztočom. Vďaka tomu sú vhodnou voľbou pre alergikov alebo malé deti. Zachovávajú si podobnú hebkosť ako bavlna, ale sú oproti nej odolnejšie. Stačí ich vyprať na 40 °C.

Určite si príležitosť

Na šport: Na cvičenie potrebujete ľahký uterák, ktorý vám nebude v taške dlho schnúť a plesnivieť. Vyskúšajte uterák z mikrovlákna alebo kúpte len lacnejší bavlnený uterák s nižšou gramážou, pri ktorom vám nemusí byť ľúto, že tak dlho nevydrží.

Do sauny: Bambusová osuška dokáže pojať až 4x viac vlhka ako tá bavlnená, a preto bude do sauny ideálnou voľbou.

Koľko osušiek a uterákov potrebujem?

To veľmi záleží na vašom životnom štýle a na tom, ako často chcete uteráky prať. Klasická súprava na každodennú hygienu väčšinou obsahuje veľkú osušku, menší uterák na vlasy či ruky a tiež uteráčik na tvár.

Priemerne za týždeň vraj použijeme dve súpravy uterákov, teda 2 - 3 osušky, 2 uteráky a 2 uteráčiky. Tým pádom by ste jednu takú súpravu prali každé 3 - 4 dni. Každým praním sa textil trochu opotrebováva, takže ak mu chcete trochu uľaviť, kúpte si ešte o 1 - 2 sady viac. Tiež sa hodí mať pár uterákov navyše pre hostí a uteráky špeciálne určené na pláž, do sauny či na cvičenie.

Kedy je čas zaobstarať nové uteráky?

Ako sme si povedali, životnosť každého textilu sa líši podľa materiálu, spracovania, gramáže a frekvencie používania. Akonáhle ale stratí uterák vlastnosti, pre ktoré ste ho kupovali (savosť, hebkosť), je na čase ho vymeniť. Všeobecne sa dá povedať, že jeho životnosť sa pohybuje okolo jedného až dvoch rokov. U kvalitnejšieho textilu o niečo viac.

Aký ďalší textil do kúpeľne zaobstarať?

Kúpeľňové závesy: Ich funkcia je jasná - voda má stekať späť do vane, aby ste sa potom nešmýkali po mokrej podlahe. Dobre zvolený záves môže navyše slúžiť ako dekorácia, stačí ho len zjednotiť s farbou či vzorom ďalšieho textilu a doplnkov.

Kúpeľňové predložky: Niekedy ich kúpite v súprave. Jedna väčšia k vani či sprche a jedna menšia k toalete. Dôležitými faktormi sú mäkkosť, savosť, ľahká údržba a rýchle schnutie.

Župan: Skvelý kúpeľňový spoločník, do ktorého sa zababušíte po kúpeli. Bavlnené a froté budú viac huňaté a hebké, tie z mikrovlákna zasa rýchlejšie schnú a ľanové župany udržujú správnu telesnú teplotu, navyše sú krásne, prírodné a jemné na dotyk.

Hammam osuška: Pochádza z Turecka, kde ju využívajú na zakrývanie intímnych časti tela. Tvorí ju 100 % bavlna, je veľká a ľahká, takže ju využijete aj ako štýlové šaty alebo piknikovú deku.