Black Friday | Zľava 20 % na všetko s kódom BLACK20*Neplatí na už zľavnené a vybrané produkty.

5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík
DomovDomovInšpirácia

Ako vybrať ideálnu farebnú paletu pre svoj domov

KAROLÍNA FARDOVÁ • 25. FEBRUÁRA

Zdá sa vám, že tráviť čas nad detailným premyslením farebnej schémy vášho domova je banalita? Naopak. Tento krok vám v budúcnosti ušetrí hodiny tápania a neistoty pri zariaďovaní interiéru. A že nie ste žiadny dizajnér? Nevadí, aj tak to zvládnete. Poradíme vám, ako postupovať pri výbere farieb a na ktoré zákonitosti nezabudnúť, aby bol výsledok v dokonalej harmónii.

1. Nájdite si inšpiráciu

Najjednoduchším riešením je hľadať na internete. Tam vám skvele poslúži napríklad platforma Pinterest, či iné knižnice, kde si priamo môžete založiť svoju virtuálnu nástenku s obrázkami.

Ešte lepšiu predstavu vám ponúkne fyzická inšpiratívna nástenka (čiže moodboard), na ktorú si obrázky vystrihnite priamo z magazínov či časopisov a poskladajte vedľa seba ako potrebujete. Na stenu, do zošita alebo ich len tak pred seba rozložte na stôl.

Pri hľadaní sa neobmedzujte len na interiéry, ale vyberajte aj módu, obrazy, ilustrácie, prírodu a akékoľvek ďalšie témy, ktoré vás zaujmú svojou farebnosťou a vizuálnou stránkou.

2. Zanalyzujte svoj moodboard

Keď začnete dôkladne skúmať nazbieraný materiál, časom v ňom nájdete opakujúce sa prvky. Môžu to byť podobné farby, štruktúry alebo napríklad štýl - minimalizmus, abstrakcia, prírodné ladenie.

Len málokomu však vyjde jednoznačný výsledok. Väčšina z nás inklinuje k minimálne dvom rôznym štýlom. Každopádne je lepšie zvoliť len jeden z nich, ktorý je vášmu srdcu bližšie, a toho sa držať.

3. Riaďte sa pravidlom 60-30-10

Farby v interiéri najlepšie vyniknú v určitých pomeroch. Dominantná farba, ktorá sa prejaví na približne 60 percentách v miestnosti, by mala mať skôr neutrálny alebo tlmenejší odtieň, na ktorom si vaše oči budú môcť oddýchnuť. Pre ďalších 30 percent zvoľte odvážnejší odtieň. Nakoniec na 10 percentách sa môžete odviazať so skutočne akcentovou farbou*.

Nikde síce nie je povedané, že je nutné sa tohto pomeru držať, avšak pri plánovaní sa stane skutočne užitočným prvkom.

*Rolu akcentovej farby môže hrať v podstate akýkoľvek odtieň. Jej podstatou je, že pôsobí voči prevažujúcej farbe kontrastne a vizuálne dáva dôraz na doplnok alebo predmet na ktorom je použitá.

3. Začnite u nemenných častí interiéru

Akonáhle viete, ktorá paleta najviac lahodí vášmu oku, zamerajte sa na pevné elementy domova. Tými sú dlaždice, drevená podlaha, obklady, rámy dverí a okien. Všetky tieto prvky hrajú v interiéri dôležitú úlohu, sú veľmi výrazné a ich výmena je nákladná. Preto je esenciálne správne zvoliť ich materiál i farbu, s ktorou budete spokojní po desiatky rokov.

4. Farba stien

Je jednoduché staviť na čisto alebo krémovobielu, že áno? Pritom farebné steny (alebo aspoň jedna) vedia dodať interiéru neobyčajnú energiu. Vychádzajte opäť z existujúcich prvkov priestoru. Máte doma krásne zrenovovanú drevenú podlahu? Dokonale ju na stenách doplní teplý béžový odtieň. Na druhú stranu, ak túžite po väčšom kontraste, vynikne aj vedľa svetlosivej v studenom tóne.

Žiadna z možností nie je správna alebo zlá. Zamyslite sa nad tým, čo sa bude väčšinu času v miestnosti diať. Plánujete v nej odpočívať, alebo sa budete musieť sústrediť na prácu?

5. Ako farby kombinovať medzi sebou

Máte jasno, čo sa týka výberu dominantnej farby, ale trochu tápate vo svete doplnkových odtieňov? Existuje mnoho princípov, ako medzi sebou ladiť farby. Inšpirovať sa môžete napríklad jedným z troch najznámejších:

• U monochromatického ladenia (čiže tón v tóne) hrá hlavnú rolu len jedna základná farba, ktorá sa objavuje v rôznych odtieňoch a tónoch.

• Harmonickú farebnosť dosiahnete výberom farieb, ktoré sú na farebnom kruhu priamo vedľa seba. Farebný kruh je skvelým názorným ťahákom na pochopenie vzájomného pôsobenia farieb, často s ním pracujú nielen dizajnéri, ale aj módni návrhári či vizážisti.

• Ak túžite po niečom odvážnejšom, stavte na kontrast. Vyberte si dva odtiene, ktoré sa nachádzajú na farebnom kruhu priamo oproti sebe (hovorí sa im tiež komplementárne farby). Len nezabudnite nechať dosť priestoru pre už spomínaný neutrálnejší tón, ktorý miestnosť príjemne uzemní.

6. Nenechajte sa zväzovať pravidlami

Farebnú paletu už máte definovanú, ale nemôžete sa zbaviť pocitu, že by si váš domov zaslúžil nejakú čerešničku na torte?

Popustite uzdu hravosti. Aj v dokonale uhladenom interiéri plnom prírodne ladených tónov béžovej, krémovej a hnedej príjemne vynikne sýtozelená pohovka, tmavomodré svietidlo, váza alebo akýkoľvek iný výrazný doplnok. Veď práve tie interiéry, ktoré sú nekonvenčné a tu a tam porušujú pravidlá majú najväčšiu charizmu.