5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík

Ako zariadiť terasu

Čo všetko by mala vaša vysnívaná terasa spĺňať? Plánujete na nej organizovať večierky s priateľmi, zariadiť si letnú vonkajšiu kuchyňu, prípadne pokojný homeoffice? Alebo sa má v podstate stať letnou rodinnou obývačkou?

Nech už je to ako chce, pripravili sme si pre vás tipy na výber záhradného nábytku a doplnkov, vďaka ktorým sa vám ju podarí vybaviť presne podľa vašich predstáv.

V prvej fáze plánovania sa zamerajte na tri základné aspekty daného priestoru: jeho veľkosť, funkciu, ktorú má primárne spĺňať a na štýl.

1. Perfektne využitý, ale nepreplnený priestor

Na terasu s 20 m² sa už zmestí plnohodnotné posedenie pre celú rodinu, napriek tomu je dôležité dať si pozor na prílišné zaplnenie priestoru nábytkom a doplnkami. Vždy by mal zostať dostatok miesta na voľný pohyb.

Koľko ľudí sa bude na vašej terase najčastejšie schádzať? Pokiaľ na nej budete 90 % času len štyria, zariaďte iba 4 miesta na sedenie – či už vo forme stoličiek, kresielok, alebo pohovky. Pri slávnostiach s viacerými ľuďmi môžete prídavné sedenie vyriešiť lavicou, skladacími stoličkami alebo futónmi.

2. Určite si hlavnú funkciu priestoru

Čo sa bude na vašej terase najčastejšie diať? Budete na nej obedovať, večerať, alebo na nej plánujete skôr polihovať a užívať si slnečné lúče? Možno ju tento rok najčastejšie využijete pre prácu na homeoffice?

Podľa toho sa potom rozhodnite, aký typ nábytku zaobstarať. K jedlu aj práci lepšie využijete stôl so stoličkami. Odpočinok si zase maximálne vychutnáte na mäkučkej vonkajšej pohovke doplnenej nízkym konferenčným stolíkom.

3. Nábytok, ktorý „porastie“ s vami

Pri výbere nábytku myslite na to, že by s vami mal ideálne vydržať mnoho sezón. Skúste sa preto vyhnúť štýlovým experimentom a vyberte taký dizajn, ktorý prežije krátkodobé trendy. Zásadný je aj výber materiálu.

Klasickou voľbou je drevený nábytok z masívu, ktorý sa rokmi mení, získava patinu a pre niekoho tak i osobitejšie čaro. Na kovovom nábytku sa zase zub času takmer nepodpíše. Ak navyše zvolíte kolekciu v minimalistickom štýle, jednoducho sa v priebehu rokov prispôsobí meniacemu sa vkusu. Bude stačiť, keď obmeníte menšie doplnky a textil.

Pokiaľ s výberom stále váhate, inšpirujte sa radami v článku:

4. Umiestnenie a odolnosť nábytku

Pri výbere nábytku sa rozhodujte tiež podľa jeho umiestnenia. Je vaša terasa čiastočne alebo celá zatienená a chránená pred dažďom? Alebo bude nábytok celý čas vystavený poveternostným vplyvom?

U dreveného nábytku musíte počítať s jeho pravidelnou údržbou a impregnáciou. Zato kvalitná hliníková a kovová konštrukcia žiadnu špeciálnu starostlivosť nevyžaduje a napriek tomu na ňu nebudú mať teplotné výkyvy ani vlhko žiadny účinok.

5. Nezabudnite na zeleň

Na dláždenej aj drevenej terase sa môže počas dňa nepríjemne akumulovať teplo. Stačí, keď pridáte len pár kvetináčov a stojanov na rastliny – rozdiel spoznáte okamžite. Zeleň pomôže ochladiť horúci vzduch a dodá vlhkosť.

Ďalšou výhodou bude neustála zásoba čerstvých byliniek pre vaše kuchárske umenie – ak teda radšej nezvolíte okrasné rastlinky ♥

Chcete viac rád a tipov na štýlové záhradné doplnky a nábytok? Objavte ich v našich ďalších inšpiráciách ♥