Máme novú appku | Objavte jej výhody →
10 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Betónové dekorácie: poďte si vyrobiť vázu, kvetináč alebo svietnik

Páčia sa vám betónové stierky, nábytok a doplnky? Pozrite sa, ako si vyrobiť vlastné a ako postupovať. Máme pre vás množstvo tipov. Možno máte všetok materiál doma, tak sa do toho môžete pustiť pokojne ešte dnes.
Z rôznych betónových zmesí si vyrobíte tácky, kvetináče, misy aj vázy.

Z rôznych betónových zmesí si vyrobíte tácky, kvetináče, misy aj vázy.

Zožeňte si materiály na betónovanie

Najprv niečo napíšeme o materiáloch, teda o samotnom betóne, ale aj o formách. Tie môžete kúpiť, vyrobiť, alebo využiť doslova nejaký odpad.

Betón

Betón budeme miešať z vreca, ktorý zostal z prác na dome. Ide o obyčajnú betónovú zmes. Tá už obsahuje cement a piesok v správnom pomere, takže stačí pridať vodu. Pre betónovú zmes môžete použiť aj cement + piesok v pomere 1:3.

Formy

  • Na betón potrebujete formu, nie je možné s ním pracovať ako s keramickou hlinou, má úplne iné vlastnosti. Betón sa leje, prispôsobí sa tvaru formy – čím hladší povrch, tým hladší je výsledný betón. Forma je najlepšia z plastu, odkladajte si rôzne obaly od jogurtov, syrov a napríklad aj hranatú škatuľku od vianočných svetielok ako my (opis na vázu nižšie).
  • Formu si môžete tiež kúpiť v obchode, skúste sa opýtať vo výtvarných potrebách. Prípadne sledujte rôzne výpredaje plastových misiek a nádob, aj tam sa dá nájsť pekný kúsok, čo poslúži ako forma.
  • Ďalšia možnosť je výroba z nejakého plastového materiálu – starých dosiek, potrieb pre modelárov. Jednoducho si ju narysujete, vyrežete a zlepíte izolepou. Takúto formu potom môžete použiť viackrát.

Akú formu nepoužívať?

  • Napríklad sklo a kov sa k betónu skôr prilepia, takže by ste ho z týchto materiálov nevybrali.
  • Neodporúčame ani kartón/savý materiál – ten nasaje vodu, ktorá potom bude chýbať pri tuhnutí. Výsledkom bude nekvalitný betónový kúsok. Tuhnutie betónu je chemická reakcia, kde je voda nevyhnutná.
Na veľký betónový kvetináč využite plastové vedierka a iné nádoby.

Na veľký betónový kvetináč využite plastové vedierka a iné nádoby.

Ďalšie pomôcky na betónovanie

  • Nádoba na miešanie betónu – Môže to byť napríklad veľký kýblik, skrátka niečo, kde budete môcť pohodlne rozmiešať zmes. Plastový kýblik je skvelý aj preto, že zaschnuté zvyšky pohodlne druhý deň vyklepeme. Nikdy nevymývajte v umývadle a nevylievajte do odpadu!
  • Olej na vymazanie formy a ochranné rukavice.
  • Drievko na miešanie alebo niekto používa starý mixér, či vŕtačku – tu ale opatrne, ak miešate menšie množstvo, zvládnete to ručne.
  • Izolepu, prípadne tavnú pištoľ na úpravu foriem a rezák/nôž.
  • Drievko na miešanie, nádobu na naberanie betónu, rovné pravítko na zarovnanie.

Miešanie betónovej zmesi

  1. Do vedierka nasypte 4 diely betónu a 1 diel vody. Množstvo odhadnite podľa veľkosti foriem, ktoré máte. Odporúčame dať niečo navyše, nech vám nechýba. Pokiaľ chcete použiť vlastnú zmes piesku a cementu, ide o pomer 3 diely piesku, 1 diel cementu, 1 diel vody.
  2. Dôkladne premiešajte, aby bola zmes kompaktná. Každý suchý kúsok by mal byť namočený vodou. Menšie množstvo betónu zvládnete ručne. Potom už betón môžete liať do formy.
1

1

2

2

Podtácky a misky na šperky

  1. Toto sú formy na malé podtácky z výtvarných potrieb. Sú zo silikónu, dajú sa použiť opakovane a idú pekne zložiť zo zatvrdnutého betónu. Nalejte do nich betón.
  2. Na táckach je tenká vystúpená hrana a betón by sa nemusel sám rozliať všade. Preto sme sa snažili natlačiť ho aj tam ručne.
  3. Výsledok uhlaďte napríklad rovným pravítkom.
  4. Ak nechcete vzduchové bublinky, vytraste ich.
Tip: ak naopak bublinky chcete, vyklepávať ich nemusíte.

Výroba betónovej vázy

  1. Ako formu na hranatú vázu sme použili škatuľku zo svetielok a pohárik od jogurtu. Zámerne sme použili sklo, bude vo vnútri a zostane tam. Vďaka tomu bude váza rovno pripravená na použitie, aby sme do nej mohli naliať vodu.
  2. Vázu sme prilepili doprostred plasovej škatuľky, dnom nahor (výsledná váza je tiež hore nohami. Je to tak zámerne, aby bol vrch vázy tiež krásne hladký).
  3. Formu vymažte olejom. Len naozaj ľahko, nech na betóne nemáte olejové stopy.
  4. Nalejte do pripravenej formy betón. Pekne postupne, najskôr okolo pohára, potom aj navrch, ideálne aspoň 1 cm nad ňou. Akonáhle formu naplníte, zľahka drievkom prepichnite ju na viacerých miestach. Tým sa zbavíte bubliniek a presvedčíte sa, že je betón všade – pri niektorých formách, ktoré majú rôzne úzke priehlbiny, sa môže stať, že sa betón nedostane dovnútra. Nechajte vytvrdnúť aspoň 2 dni, potom vytiahnite a využite ako hranatú vázu alebo kvetináč.
1

1

2

2

3

3

4

4

Záverečná úprava betónu

  • Najskôr po 24 hodinách (lepšie 48 hodín) môžete svoje výrobky vybrať z foriem. Nerobte to skôr, betón potrebuje čas, mohol by sa vám potom mrviť alebo rozbiť.
  • Niektoré kúsky pôjdu vybrať lepšie, inde budete musieť použiť nôž a formu rozrezať.
  • Povrch/dno obrúste brúsnym papierom. Postupujte od hrubšieho k jemnému pri dne, samotný hladký povrch narušovať nemusíte.
  • Na kvetináče, vázy, misky nalepte filcové alebo gumové kolieska či prúžky, nech si nepoškodíte nábytok.
Tip: betón môžete tiež dekorovať farbou (napríklad akrylovou). Stačí len na časti. Keď natriete celý kus, stratíte vzhľad betónu.
Betónové podtácky využijete na šperky a drobnosti.

Betónové podtácky využijete na šperky a drobnosti.

Dekorovať betónové výrobky môžete detailmi s využitím akrylových farieb.

Dekorovať betónové výrobky môžete detailmi s využitím akrylových farieb.

Ďalšie tipy a triky, čo a ako s betónom

  • Naozaj NIKDY nevylievajte žiadne zvyšky do odpadu. Mohli by ste si ho upchať, betón totiž zatvrdne aj vo vlhkom prostredí/pod vodou (dokonca lepšie). Zvyšky nechajte v nádobe, druhý deň ich jemne podrvte a môžete ich využiť ako výplň pre nejaký väčší betónový projekt.
  • Ak vás betónovanie bude zaujímať, majte oči otvorené. Okolo seba totiž uvidíte nielen nápady, čo vytvoriť, ale taktiež nájdete množstvo foriem medzi tým, čo vyhadzujete.
  • Spočiatku si vyskúšajte základnú prácu s betónom, ako funguje, schne, opracováva sa. Neskôr môžete experimentovať a do betónu napríklad zaliať malú vázu alebo iný sklenený kúsok.
Vyrobte si vázu z obyčajných plastových nádob na minerálku.

Vyrobte si vázu z obyčajných plastových nádob na minerálku.