Black Friday | Zľava 20 % na všetko s kódom BLACK20*Neplatí na už zľavnené a vybrané produkty.

5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík
DomovDomovInšpirácia

Betónové dekorácie: vyrobte si vázu, kvetináč alebo svietnik

Iva Baltaretu · 28. apríl 2021

Páčia sa vám betónové stierky, nábytok a doplnky? Pozrite sa, ako si vyrobiť vlastné a ako postupovať. Máme pre vás množstvo tipov. Možno máte potrebný materiál doma, tak sa do toho môžete pustiť pokojne ešte dnes.

Zožeňte si materiály na betónovanie

Najprv si povedzme niečo o samotnom betóne, ale aj o jeho formách, ktoré môžete kúpiť alebo vyrobiť.

Betón

Betón budeme miešať z vreca, ktorý zostal z prác na dome. Ide o obyčajnú betónovú zmes. Tá už obsahuje cement a piesok v správnom pomere, takže stačí pridať vodu. Pre betónovú zmes môžete použiť tiež cement + piesok v pomere 1:3.

Formy

Na betón potrebujete formu, nie je možné s ním pracovať ako s keramickou hlinou, má úplne iné vlastnosti. Betón sa leje, dokonale sa prispôsobuje tvaru formy – čím hladší povrch, tým hladší betón. Forma je najlepšia z plastu, odkladajte si rôzne obaly od jogurtov, syrov alebo hranaté škatuľky od vianočných svetielok ako my (popis na vázu nižšie).

Formu si môžete kúpiť aj v obchode. Skúste sa opýtať vo výtvarných potrebách, sledujte rôzne výpredaje plastových misiek a nádob. Aj tam sa dá nájsť pekný kúsok, ktorý poslúži ako forma.

Ďalšia možnosť je výroba z plastového materiálu - starých dosiek, potrieb pre modelárov. Formu narysujte, vyrežete, zlepte izolepou a potom ju môžete využiť viackrát.

Akú formu nepoužívať?

• Sklo a kov sa k betónu prilepí, takže by ste ho z týchto materiálov nevybrali.

• Neodporúčame ani kartón/savý materiál – ten nasaje vodu, ktorá bude chýbať pri tuhnutí. Výsledkom bude drobivý/nekvalitný betónový kúsok. Tuhnutie betónu je chemická reakcia, kde je voda nevyhnutná.

Nádoba na miešanie betónu

Môže to byť veľké vedro, skrátka niečo, kde budete môcť pohodlne rozmiešať zmes. Plastové vedro je skvelé aj preto, že zaschnuté zvyšky pohodlne odstránite na druhý deň. Nikdy ho však neumývajte v umývadle a nevylievajte do odpadu!

Ďalšie pomôcky na betónovanie

Čo je dobré mať ešte poruke?

• Olej na vymastenie formy a ochranné rukavice.

• Drievko na miešanie. Niekto používa starý mixér/vŕtačku – tu ale opatrne, ak miešate menšie množstvo, zvládnete to ručne.

• Izolepu, prípadne tavnú pištoľ na úpravu foriem a rezák/nôž.

• Drievko na miešanie, nádobu na naberanie betónu, rovné pravítko pre zarovnanie.

Miešanie betónovej zmesi

1. Do vedierka nasypte 4 diely betónu a 1 diel vody. Množstvo odhadnite podľa veľkosti foriem, ktoré máte. Odporúčame pridať niečo navyše, nech máte dostatok.

2. Ak chcete použiť vlastnú zmes piesku a cementu, ide o pomer 3 diely piesku, 1 diel cementu, 1 diel vody.

3. Dôkladne premiešajte, aby bola zmes kompaktná. Každý suchý kúsok by mal byť namočený vodou. Menšie množstvo betónu zvládnete miešať ručne.

4. Potom už betón môžete liať do formy.

Výroba betónovej vázy

1. Formu namažte olejom. Stačí jemne, nech na betóne nemáte olejové stopy.

2. Ako formu na hranatú vázu sme použili škatuľku zo svetielok a pohárik od jogurtu. Zámerne sme použili sklo, bude vnútri a zostane tam. Vďaka tomu bude váza rovno pripravená, aby sme do nej mohli naliať vodu. Vázu sme prilepili do stredu plasovej škatuľky, hore dnom (výsledná váza je tiež hore nohami).

Je to tak zámerne, aby bol vrch vázy krásne hladký.

3. Nalejte do pripravenej formy betón. Pekne postupne, najskôr okolo pohára, potom aj na povrchu – ideálne aspoň 1 cm nad.

4. Akonáhle formu naplníte, ľahko drievkom prepichnite. Tým sa zbavíte bubliniek a presvedčíte sa, že je betón všade – u niektorých foriem, ktoré majú rôzne úzke priehĺbenie, sa môže stať, že sa betón nedostane dnu.

Podnosy a misky na šperky

1. Toto sú formy na malé podnosy z výtvarných potrieb. Sú zo silikónu, dajú sa použiť opakovane a dajú sa pekne umyť zo zatvrdnutého betónu. Nalejte do nich betónovú hmotu.

2. Na podnosoch je tenká vystúpená hrana a betón sa nemusí rozliať všade. Preto sme sa snažili natlačiť ho k hranám ručne.

3. Výsledok uhlaďte napríklad rovným pravítkom.

4. Ak nechcete vzduchové bublinky, vytraste ich.

Tip: ak naopak bublinky chcete, vyklepávať ich nemusíte.

Záverečná úprava betónu

Najskôr po 24 hodinách (lepšie 48 hodín) môžete svoje výrobky vybrať z foriem. Nerobte tak skôr, betón potrebuje čas, mohol by sa vám drobiť alebo rozbiť.

• Niektoré kúsky pôjdu vybrať lepšie, inde budete musieť použiť nôž a formu rozrezať.

• Povrch/dno obrúste brúsnym papierom. Postupujte od hrubšieho povrchu k jemnému, samotný hladký povrch narušovať nemusíte.

• Na kvetináče, vázy, misky nalepte filcové, gumové kolieska alebo prúžky, nech si nepoškodíte nábytok.

Tip: betón môžete tiež dekorovať farbou (napríklad akrylovou). Stačí však len na časti. Keď natriete celý kus, vytratí sa betónový vzhľad.

Ďalšie tipy a triky, ako pracovať s betónom

Naozaj nikdy nevylievajte žiadne zvyšky do odpadu. Mohli by ste si ho upchať, betón totiž zatvrdne aj vo vlhkom prostredí/pod vodou (dokonca ešte lepšie). Zvyšky nechajte v nádobe, druhý deň ich jemne podrvte a môžete ich využiť ako výplň pre nejaký väčší betónový projekt.

• Ak vás betónovanie bude zaujímať, majte oči otvorené. Okolo seba totiž uvidíte nielen nápady, ale aj veľa foriem medzi tým, čo bežne vyhadzujete.

• Zo začiatku si vyskúšajte základnú prácu s betónom, ako funguje, schne a ako sa opracováva. Neskôr môžete experimentovať a do betónu zaliať malú vázu (úvodný obrázok + obrázok nižšie). Ako formu sme použili tubus rovnakého priemeru ako váza.

• Nechce sa vám tvoriť, ale betón sa vám páči? Mrknite na betónový nábytok a doplnky od značky Lyon Betón tu na Bonami a rovno si ich objednajte.