Až -20 % na záhradu | Ušetrite ešte dnes →
5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Ako pestovať vianočnú hviezdu, aby vykvitla aj ďalší rok?

Vianočná hviezda, odborne známa ako poinsettia, je farebná rastlina, ktorá sa stala neoddeliteľnou súčasťou vianočných dekorácií. Vedeli ste však, že s ňou môžete mať farebné Vianoce aj nasledujúce roky? Prečítajte si niekoľko tipov, ako sa o ňu správne starať, aby bola aj budúci rok krásne farebná.

Ako si vybrať a kúpiť kvalitnú kvetinu?

  • Ak práve kupujete rastlinu, dávajte pozor, kde ju kupujete. Mala by byť vo vnútri obchodu, v teple, a nie vonku v mraze, ako sa niekedy vystavuje.
  • Vyberte si rastlinu, ktorá má ešte zelené púčiky.
  • Dôkladne rastlinu prezrite, aby ste sa uistili, že nemá škodcov.
  • Skúste rastlinou jemne zatriasť a zistiť, či z nej neopadávajú listy.
  • Ovoňajte zeminu: Cítite pleseň? Potom si takúto rastlinu tiež nekupujte.

Tip: v obchode majte rastlinu dobre zabalenú, aby neutrpela teplotný šok.

5 krokov, ako sa starať o Vianočnú hviezdu počas adventu

  1. Keď rastlinu prinesiete domov, nájdite pre ňu vhodné miesto. Ideálny je dostatok rozptýleného svetla. Neumiestňujte ju do blízkosti radiátora, optimálna teplota je 20 - 22 °C.
  2. Zabezpečte rastline správnu zálievku stojatou vodou.
  3. Dbajte na primeranú vlhkosť pôdy.
  4. Rastlinu môžete postriekať rozprašovačom.
  5. Chráňte hviezdu pred náhlymi zmenami teploty, prievanom, kúrením a priamym slnečným žiarením.

Ako sa starať o hviezdu po Vianociach

  1. Keď po Vianociach opadajú farebné listy, zostrihnite rastlinu asi na 10 cm a zastavte vytekanie bielej šťavy namočením do teplej vody. Rastlinu umiestnite na svetlé miesto s teplotou okolo 16 stupňov a počas zimy obmedzte zalievanie.
  2. Namiesto farebných listov začnú s príchodom jari a leta postupne vyrastať nové zelené listy, ktoré tak zostanú väčšinu roka. Na to, aby opäť začali kvitnúť, bude treba trochu viac starostlivosti.
  3. Ideálna teplota na pestovanie je okolo 20 °C. Opäť sa vyhnite prievanu a priamemu slnečnému žiareniu. Ideálne je pre ne miesto pri okne orientovanom na západ. Rastlina môže byť od jari do jesene letnená aj vonku, kde znesie plné slnko (východné alebo západné).
  4. Hviezdicu pravidelne zalievajte odstátou vodou a dbajte na to, aby substrát nebol príliš vlhký. Zalievajte radšej menej často a neprelievajte korene. Priebežné hnojenie pomáha udržiavať rastlinu v dobrej kondícii. Môžete ju tiež presadiť do väčšieho kvetináča, ak ho prerástla a korene sú príliš preplnené.

Prebuďte rastlinu mesiac pred Vianocami

Približne mesiac pred Vianocami je najdôležitejší čas, ak chcete, aby vaša hviezda opäť zažiarila na stole alebo parapete. Rastline je potrebné zabezpečiť krátky deň a dlhú noc, najlepšie 8 až 9 hodín tmy denne. Aby ste to dosiahli, večer rastlinu zakryte (napr. papierovou škatuľou) a ráno ju odokryte. Akékoľvek svetlo - od pouličných lámp až po domáce osvetlenie - môže ovplyvniť (ne)kvitnutie, preto je zakrytie naozaj dôležité.

Už po troch týždňoch sa môžete tešiť na nové púčiky uprostred farebných lístkov. Na Štedrý večer budete mať krásnu vianočnú hviezdu v plnej sile.

Zaujímavosti o Vianočných hviezdach

  • Známa je svojimi charakteristickými červenými listami, ktoré často považujeme za kvety, ale v skutočnosti sú kvety malé žlté guľôčky uprostred týchto listov.
  • Rastlina pochádza z Mexika, kde je symbolom Vianoc už od 17. storočia a považuje sa tam za trvalku. Je jedovatá pre domáce zvieratá a deti. Jej biele mlieko môže spôsobiť nepríjemnú vyrážku.

Tip: svoj sviatočný stôl ozdobte trblietavým zlatým anjelom alebo hviezdou, ktorá spolu s vašimi živými dekoráciami dodá domovu skutočnú vianočnú esenciu.