Až -15 % na kúpeľňu | Ušetrite ešte dnes →
Mid Season Sale | Ušetrite až 50 % →
5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Nový rok – nové plány. A krásne diáre pre ich zaznamenanie

Lída Maršálková
Lída Maršálková
Bonami Blogger

Pripadal vám tento rok ako chaos a zase ste nestihli všetko, čo ste chceli? Dajte rok 2024 do laty a vplávajte doň pripravenejší, organizovanejší a odhodlanejší! Vďaka plánovaniu toho nielen viac stihnete, ale získate viac času na seba a na svojich blízkych, utriedite si myšlienky a vnesiete do svojho života viac radosti a pokoja.

Znie to síce ako práca pre životného kouča, ale stačiť vám bude oveľa menej: (ne)obyčajný diár. Zistite nielen to, ako vybrať toho pravého papierového parťáka, ale tiež, ako plánovanie roku 2024 pojať.

Vykašlite sa na novoročné predsavzatia

Novoročné predsavzatia mávajú, spravidla, krátku životnosť. Dôvodov je hneď niekoľko:
  • Slabá vnútorná motivácia: novoročné predsavzatia bývajú založené na tom, čo by sme mali robiť, nie na tom, čo si prajeme robiť.
  • Cieľ nemá plán: našim novoročným predsavzatiam často chýba plán či systém, ako ich splniť. Inak povedané, chýba nám mapa, ktorá by nás k cieľu doviedla.
  • Mnoho predsavzatí naraz: začať cvičiť, prestať fajčiť, častejšie zavolať mame, jesť zdravo, menej utrácať, začať triediť odpad... Ťiaž viac povinností, než zvládneme uniesť, je veľmi demotivujúca a stresujúca.
Novoročné predsavzatia sú väčšinou neefektívne. Pokiaľ chcete vo svojom živote naozaj niečo zmeniť, nepotrebujete dátum v kalendári. Začnite jednoducho kedykoľvek v roku a zmeny robte primárne pre seba, nie pre svoje okolie. Uvidíte, že vám to pôjde oveľa lepšie.

Začnite rok plánovaním príjemných vecí

Pohľad na prázdny diár alebo plánovač môže pôsobiť desivo. V hlave vám môžu behať pracovné stretnutia, lekári a platenie účtov. O to viac je dôležité vyplniť prázdne miesta príjemnými aktivitami.

Najprv si naplánujte dovolenku, víkendy na chate, vínko s kamarátkou a iné aktivity, ktoré vás bavia a ktorým sa chcete v novom roku venovať viac. Pokojne si niektoré naplánujte hneď od začiatku roka, aby ste ho odštartovali v dobrej nálade. Až potom si menej príjemné povinnosti zapíšte do diára alebo plánovača.

Princíp SMART

Či už sú vaše ciele kariérne, osobné, zdravotné, alebo napríklad cestovateľské, hodiť sa vám budú princípy SMART. Vďaka nim budú vaše ciele konkrétne, merateľné, dosiahnuteľné, relevantné a časovo ohraničené. Konkrétne príklady:
  • Cieľ: „Chcem schudnúť“ nahraďte cieľom: „Do konca roka 2024 schudnem 5 kg“.
  • Cieľ: „Budem chodiť viac pešo“ nahraďte cieľom: „Každú stredu pôjdem pešo do práce“.
  • Cieľ: „Budem menej na sociálnych sieťach“ nahraďte cieľom: „Každý deň budem na sociálnych sieťach maximálne 2 hodiny“.
Týmto spôsobom budú vaše ciele jasnejšie a ľahšie dosiahnuteľné.

Zaznamenávajte si myšlienky a emócie

Málokto má v dnešnej uponáhľanej dobe čas písať si denník. Pritom nám môžu pomôcť k lepšej duševnej pohode, pretože prostredníctvom nich môžeme spracovať naše myšlienky a emócie a spätne sa obzrieť za tým, čo sme prežili alebo dokázali. Každá nepríjemná úloha, ktorú splníme, alebo nadšenie z toho, čo nás čaká, môže byť veľmi naplňujúce.

Stačí veta až tri každý deň. Píšte si, čo alebo kto vám dnes urobil radosť (pokojne aj úplnú drobnosť, napríklad: kolegyňa mi uvarila kávu), na čo sa tešíte alebo čo sa vám zdalo. To všetko bude pre vašu myseľ ako balzam na dušu.

Vizualizujte si svoj rok 2024

Nech už sú vaše sny a plány akékoľvek, pokiaľ sa nepustíte do ich realizácie, sú to len slová na papieri. Nie ste v tom sami. Niekedy bývajú naše priania veľmi abstraktné a ťažko uchopiteľné, a o to ťažšie je premeniť ich na realitu. Hlavne pokiaľ si skrátka prajete byť šťastní, zdraví a bohatí.

Skvelým pomocníkom môže byť nástenka snov a prianí. Vyzdobte ju výstrižkami z časopisov, fotografiami, obrázkami či citátmi, ktoré predstavujú vaše sny a ciele. Tým, že ich budete mať denne na očiach, sa budete cítiť motivovanejší a odhodlanejší si ich splniť. Chcete v roku 2024 získať viac peňazí? Vyrobte si z papiera bankovku a napíšte na ňu konkrétnu sumu. Prajete si viac cestovať? Dajte na nástenku obrázky konkrétnych miest, kam sa chcete pozrieť.