Tento web používa cookies. Viac informácií o používaní súborov, ich uplatnení a schválení nájdete tu

ok
Menu
5 €RegistráciaPrihlásenie5 €Košík
DomovDomovInšpirácia

Vianočná svetelná reťaz: ako na to, aby sa už nezamotala

Michaela Šelenbergová · 4. októbra 2021

Vianočné svetielka sa zamotávajú. Je to tak a je treba o tom začať hovoriť. Stáva sa to aj najlepším z nás. Namiesto strácania nervov si preto poďme povedať, ako so svetelnou reťazou vyzdobiť byt, ako ju vyberať a čo urobiť preto, aby sa už nabudúce nezamotala.

Čo robiť, keď sa svetielka zamotajú

V nervy drásajúcom boji chvíľkami nie je zrejmé, či vy rozmotávate svetielka, alebo ony zajali vás. Tieto radostné momenty z Vianoc zažil asi každý.
Platí jediné. Obrňte sa trpezlivosťou, nájdite jeden z voľných koncov a pokračujte s rozmotávaním od tohto bodu.

Tip

Urobte z nedokonalosti prednosť a zamotané svetielka použite ako vianočnú dekoráciu. Umiestnite svetelnú reťaz napríklad do väčšieho pohára tak, aby ste ju mohli zapojiť. S minimom úsilia vyrobíte pútavú svetelnú dekoráciu.

Seba i rodinu ušetríte od zbytočného stresu a zaobstarať pár svetielok do zásoby zaberie len chvíľočku. Obzvlášť, keď viete, ako ich vyberať a s tým vám poradíme my.

Ako vyberať vianočné svetielka

Aby ste nemuseli na poslednú chvíľu utekať do večierky za rohom a bezhlavo tam hľadať svetielka s nádejou, že sú funkčné, stačí si len ujasniť týchto pár vecí:

Klasické alebo LED žiarovky?

Svetelné LED žiarovky sú takmer bezporuchové a majú nízku spotrebu energie. Vybrať si môžete z mnohých farieb a hodia sa do interiéru aj exteriéru. Len ich nevyužívajte v detskej izbe či spálni, ich modrá vlnová dĺžka by vám mohla narušovať kvalitný spánok.
Klasické žárovkové osvětlení vyniká především svou nižší pořizovací cenou. Navíc pro někoho mohou mít svou sentimentální hodnotu, protože si nepochybně udržely svůj půvab.

Napájanie do siete alebo na baterky?

S osvetlením na baterky nemusíte riešiť vzdialenosť k elektrickej zásuvke a nikde vám neprekáža dlhý kábel. Na druhú stranu majú baterky len obmedzenú životnosť a je potrebné počítať s ich výmenou. Ak sa rozhodnete pre svetielka do elektrickej zásuvky, dajte prednosť tým, ktoré majú vypínač či časovač. Na noc ich zhasnete, čo je úspornejšie a môžete ísť v pokoji spať.

Bezpečnosť na prvom mieste

V každom prípade musia svetielka spĺňať predpísané bezpečnostné normy, ktoré si sami ľahko overíte. Stačí sa pozrieť na stupeň ich krytia čiže IP. Svetielka do interiéru by mali mať krytie IP20 a tie vonkajšie krytie IP44.

Jednofarebné alebo poriadna diskotéka?

Úplnou klasikou sú biele svetielka v teplej alebo studenej variante. Teplá biela so sebou prináša pocit útulna a vytvára intímnu atmosféru. Skvele sa hodí k rustikálnemu typu dekorácií z dreva či v červeno-zlatých farbách.
Svetielka v studenej bielej sa hodia do modernejších interiérov. Krásne ich zladíte s výzdobou v modro-strieborných či iných chladnejších farbách.
O bujarú vianočnú atmosféru sa postarajú farebné svetelné reťaze, kde väčšinou nesmie chýbať červená, modrá, zelená a ďalšie farby. Každá domácnosť je s nimi hneď veselšia, len zvážte, ako vám budú ladiť ku zvyšku vianočnej výzdoby.

Akú dlhú reťaz vybrať?

Nakúpiť náhodne a rôzne svetielka je síce plán, ale čoskoro môžete prísť na to, že sú príliš dlhé alebo horšie moc krátke. Predovšetkým u vianočného stromčeka by to mohol byť problém. Preto prichádzame s jednoduchým ťahákom.

Tip

Vyberte dĺžku svetielok podľa výšky stromčeka

Stromček 1,5 m ➜ reťaz 15 - 20 m
Stromček 2 m ➜ reťaz 20 - 25 m
Stromček 2,5 m ➜ reťaz 25 - 30 m
Stromček 3 m ➜ reťaz 30 - 35 m

Čo robiť, aby sa svetielka už nezamotali

Poznáme to, Vianoce sú za nami, všetci chceme mať upratovanie čo najskôr z krku, a tak zbesilo motáme svetielka okolo ruky a odpratávame ich do škatule. Tak zas za rok.
Lenže svetielka o rok opäť bývajú zase posplietané do rôznych uzlov. Môžete si preto prečítať pár jednoduchých tipov, ako na zamotaná svetielka vyzrieť.

Tip 1

Omotajte ich okolo kartónu

Do kartónovej dosky vystrihnite malú štrbinu, do ktorej zasuniete jeden z koncov svetielok. Ešte lepšie urobíte, keď daný koniec reťaze zaistíte lepiacou páskou. Potom už len celé svetielka postupne omotajte okolo kartónu a druhý koniec reťaze opäť pre istotu prilepte.
Rovnako tak sa dajú použiť zrolované noviny či niekoľko rolí od toaletného papiera prilepených k sebe. Garantujeme vám, že sa ani nepohnú.

Tip 2

Použite ramienko

Ak práve nemáte po ruke kus kartónu, poslúži vám aj ramienko s dvoma klipmi. Jeden koniec reťaze pricvaknite a obmotávajte okolo ramienka. Druhý koniec zacvaknite do druhej klipsy a máte hotovo.

Viac rád a tipov nájdete tu