Bonami Days -15 % na nezľavnené produkty | Kód: BONAMIDAYS15 →
5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Vianočná svetelná reťaz: ako na to, aby sa už nezamotala

Vianočné svetielka sa zamotávajú. Je to tak a treba o tom začať hovoriť. Stáva sa to aj najlepším z nás. Namiesto strácania nervov si poďme povedať, ako so svetelnou reťazou vyzdobiť byt, ako ju vyberať a čo urobiť preto, aby sa už nabudúce nezamotala.

Čo robiť, keď sa svetielka zamotajú

Tieto radostné momenty z Vianoc zažil asi každý.

Platí jediné. Obrňte sa trpezlivosťou, nájdite jeden z voľných koncov a pokračujte s rozmotávaním odtiaľ. Nakoniec uspejete.

Bonami tip:

Urobte z nedokonalosti prednosť a zamotané svetielka použite ako nevšednú vianočnú dekoráciu. Umiestnite svetelnú reťaz napríklad do väčšieho pohára tak, aby ste ju mohli zapojiť. S minimom úsilia vyrobíte pútavú svetelnú dekoráciu.

Seba i rodinu tak ušetríte od zbytočného stresu. Zadovážiť nové svetielka trvá len chvíľku, obzvlášť, ak viete, ako ich vyberať. A s tým vám poradíme my.

Ako vyberať vianočné svetielka

Aby ste nemuseli na poslednú chvíľu utekať do večierky za rohom a bezhlavo nakupovať svetielka s nádejou, že sú funkčné, stačí si len ujasniť týchto pár vecí:
Klasické alebo LED žiarovky?
Svetelné LED žiarovky sú takmer bezporuchové a majú nízku spotrebu energie. Vybrať si môžete z mnohých farieb a hodia sa do interiéru aj exteriéru. Len ich nevyužívajte v detskej izbe či spálni, ich modrá vlnová dĺžka by vám mohla narušovať kvalitný spánok.

Klasické žiarovkové osvetlenie vyniká predovšetkým svojou nižšou obstarávacou cenou. Navyše pre niekoho môžu mať svoju sentimentálnu hodnotu, pretože si nepochybne udržali svoj pôvab.
Napájanie do siete, alebo na baterky?
S osvetlením na baterky nemusíte riešiť vzdialenosť k elektrickej zásuvke a nikde vám neprekáža dlhý kábel. Na druhú stranu majú baterky len obmedzenú životnosť a treba počítať s ich výmenou. Ak sa rozhodnete pre svetielka do elektrickej zásuvky, dajte prednosť tým, ktoré majú vypínač či časovač. Na noc ich zhasnete, čo je úspornejšie a môžete ísť spať s pokojným pocitom, že vianočný stromček neskončí v plameňoch.
Bezpečnosť na prvom mieste
V každom prípade musia svetielka spĺňať predpísané bezpečnostné normy, ktoré si sami ľahko overíte. Stačí sa pozrieť na stupeň ich krytia alebo IP. Svetielka do interiéru by mali mať krytie IP20 a tie vonkajšie krytie IP44.
Jednofarebné alebo poriadna diskotéka?
Úplnou klasikou sú biele svetielka a to buď v teplom, alebo studenom variante. Teplá biela so sebou prináša pocit útunosti a vytvára intímnu atmosféru. Skvele sa hodí k rustikálnemu typu dekorácií z dreva alebo v červeno-zlatých farbách.

Svetielka v studenej bielej sa hodia do modernejších interiérov. Krásne ich zladíte s výzdobou v modro-strieborných či iných chladnejších farbách.

O bujarú vianočnú atmosféru sa postarajú farebné svetelné reťaze, kde väčšinou nesmú chýbať červená, modrá, zelená a ďalšie farby. Každá domácnosť je s nimi hneď veselšia, len zvážte, ako vám budú ladiť k zvyšku vianočnej výzdoby.
Ako dlhú reťaz vybrať?
Nakúpiť náhodne rôzne pekné svetielka je síce plán, ale čoskoro môžete prísť na to, že sú príliš dlhé alebo veľmi krátke. Predovšetkým pri vianočnom stromčeku by to mohol byť problém. Preto prichádzame s jednoduchým riešením.

Vyberte dĺžku svetielok podľa výšky stromčeka

Stromček 1,5 m ➜ reťaz 15 - 20 m

Stromček 2 m ➜ reťaz 20 - 25 m

Stromček 2,5 m ➜ reťaz 25 - 30 m

Stromček 3 m ➜ reťaz 30 - 35 m

Čo robiť, aby sa svetielka už nezamotali

Poznáme to, Vianoce sú za nami, všetci chceme mať upratovanie čo najskôr z krku, a tak zbesilo motáme svetielka okolo ruky a odpratáme ich do škatule. Tak zas o rok.

Lenže svetielka akoby si žili vlastným životom a za rok bývajú zase na nerozmotanie. Môžete si povedať, že je to starosť vašich budúcich ja, alebo si prečítať pár jednoduchých tipov, ako na zamotané svetielka vyzrieť.
Omotajte ich okolo kartónu
Do kartónovej dosky vystrihnite malú štrbinu, do ktorej zasuniete jeden z koncov svetielok. Ešte lepšie urobíte, keď daný koniec reťaze zaistíte lepiacou páskou. Potom už len celé svetielka postupne obmotajte okolo kartónu a druhý koniec reťaze opäť pre istotu prilepte.

Rovnako sa dajú použiť zrolované noviny či niekoľko roliek od toaletného papiera prilepených k sebe. Garantujeme vám, že sa ani nepohnú.

Použite vešiak
Ak práve nemáte poruke kus kartónu, poslúži vám aj vešiak s dvoma klipmi. Jeden koniec reťaze pricvaknite do klipsu a obmotávajte okolo vešiaka. Druhý koniec zacvaknite do druhého klipsu a máte hotovo.