Bonami Days -15 % na nezľavnené produkty | Kód: BONAMIDAYS15 →
5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Tipy, ako na minimalistickú štedrovečernú tabuľu

Kateřina Chourová
Kateřina Chourová
Bonami Blogger

Neokázalá, inšpirovaná prírodnými materiálmi, napriek tomu veľmi pôvabná. Aj tak môže vyzerať štedrovečerná tabuľa ovplyvnená minimalistickým prístupom k životu. A obavy z toho, že by nebola dostatočne slávnostá, hoďte za hlavu. Stačí staviť na tie správne kúsky, vkusné dekorácie a vytvoríte nevšednú kompozíciu aj bez výstredných prvkov.

Presvedčte sa sami a sadnite k vianočne prestretému stolu, pri ktorom sa snúbia jednoduché tvary, jemné línie a tlmená farebná paleta.

Nedokonalosť ako prednosť

Aj keď jednoduché kúsky z porcelánu nikdy nevyjdú z módy, pri ležérnejšej tabuli sa nebojte nedokonalosti. Napríklad kameninové taniere nepravidelných tvarov dodajú stolovaniu punc nenútenosti. Elegantný dojem dosiahnete súpravou v neutrálnej farbe, teda bielej, krémovej či sivej.

Tip:
Miešajte súpravy! Prestrite sivý plytký tanier a naň položte hlboký inej farby. A nezabudnite pod taniere ukryť šupinu.

Príbory jednoduché aj noblesné

Sviatočný vzhľad podporia nevšedné príbory. Môžete sa držať minimalizmu a k tanierom priložiť príbory jednoduchého tvaru a farby – pokojne aj vo farebnom kove. Alebo siahnuť po ozdobnejších kúskoch – najlepšie pozlátených s rytinami, ktoré dodajú tabuli lesk a ľahko noblesný nádych.

Obrúsky ako ozdoba

Ozdobou stola môžu byť aj obrúsky. Hodiť sa budú najmä ľanové, ktoré upútajú zaujímavou štruktúrou aj praktickosťou. Nielenže sú ekologické, antibakteriálne, ale po každom praní sú mäkšie. Nelámte si hlavu s jeho skladaním, stačí ho preložiť, prípadne ho v cípe zviazať špagátom. Pridajte vetvičku, tyčinku škorice, perníček či šišku a štýlová (navyše takmer časovo i finančne nenáročná) dekorácia je hotová.

Poháre, čo nevyjdú z módy

Nápoje nechajte vyniknúť v čírom skle, predsa len budete podávať lepšie víno a stojí za to, nechať jeho chuť i farbu vyniknúť. Striedme tvary budú to pravé, ľahšie sa kombinujú a využijete ich aj pri menej slávnostných príležitostiach. Pre biele víno sa bude hodiť tulipánový tvar pohára, pre červené väčší pohár v tvare balóna, šampus jedine vo flaute.

Striedme dekorácie

Ak vám medzi podnosmi a etažérmi s jedlom uprostred stola zostáva ešte trochu miesta, vyplňte ho minimalistickými svietnikmi, vázou a tematickou dekoráciou, napríklad niekoľkými vetvičkami ihličnanov, šiškami a vianočnými ozdobami.

Pohodlie na prvom mieste

Okrem stola myslite aj na pohodlie pri sedení. Efektne budú pôsobiť aj kožušiny na stoličkách. Nielenže sa hostia budú cítiť ako v izbičke, ale jedálni to dodá útulnosť a hrejivostť. A kedy inokedy si dopriať atmosféru ako v horskej chate či zrube, než práve počas Vianoc.