5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

DIY Kintsugi: návod, ako opraviť porcelán alebo keramiku

Kintsugi je tradičná japonská umelecká technika používaná na opravu keramických alebo porcelánových predmetov. Cieľom však nie je praskliny zakryť, ale jemne ich zvýrazniť zmesou zlatých, strieborných alebo platinových pigmentov. Príďte si s nami vyskúšať veľmi zjednodušenú verziu tejto techniky.

História a myšlienka kintsugi

Filozofia kintsugi úzko súvisí s myšlienkou wabi-sabi, ktorá oslavuje krásu nedokonalosti a pominuteľnosti. História kintsugi siaha do 15. storočia, keď sa ľudia snažili nájsť spôsob, ako predĺžiť životnosť poškodených úžitkových nádob. Zároveň chceli týmto umením vzdať hold umelcom a remeselníkom, ktorí keramické a porcelánové nádoby vytvorili.

Kintsugi sa považuje za metaforu odolnosti a osobného rastu, pretože proces opravy rozbitých predmetov si vyžaduje trpezlivosť, zručnosť a ocenenie krásy nedokonalosti. Môžete ho tiež vnímať ako príležitosť pre ekologickú udržateľnosť a spôsob, ako znížiť množstvo odpadu.
Kintsugi ako umelecká metóda je dlhý proces, často oprava jedného predmetu trvá niekoľko mesiacov. Umelec najprv očistí všetky črepy, dlho ich brúsi a veľmi pomaly lepí, aby bol výsledok dokonalý. Náš návod preto považujte za vzdialenú napodobeninu. Ak sa vám však táto technika páči, pozrite si zahraničné zdroje - niektoré z nich uvedieme na konci článku.

Čo budete potrebovať na domácu metódu kintsugi?

Súpravu kintsugi si môžete kúpiť v niektorých zahraničných e-shopoch, ale my sme pre vás pripravili návod, ako si ju zostaviť z vecí, ktoré kúpite v hobby a umeleckých obchodoch.

Pripravte si:

 • Binárne lepidlo - dostanete ho vo verziách, ktoré tuhnú 5 minút alebo 60 minút. Podľa mňa sa osvedčilo mať oboje, na prvú časť lepenia je dobré mať predmet rýchlo zlepený. Na druhej strane, na druhú časť, vyplnenie medzier zlatým práškom, je vhodnejšie mať na tento proces viac času.
 • Zlatý (alebo strieborný) prášok.
 • Epoxid na vyplnenie chýbajúcich častí - môžete si zaobstarať napríklad Epoxy Repair.
 • Drobný brúsny papier.
 • Odmasťovací prostriedok.
 • Orezávač alebo ostrý nôž na odstránenie prebytočného lepidla.
 • Špachtle, špajle, malé nádobky na miešanie lepidla, rukavice, utierky a pod.

  Tip: dvojzložkové lepidlo môžete použiť aj na jednoduché lepenie porcelánu, keramiky alebo skla. Tieto veci s ním ľahko upevníte.
 • Ako postupovať?

  1. Skontrolujte či všetky časti do seba pekne zapadajú. To slúži aj na kontrolu toho, ako ich budete neskôr lepiť.
  2. Všetky ostré hrany obrúste brúsnym papierom tak, aby medzi spojmi bola malá medzera.
  3. Pripravte si dvojzložkové epoxidové lepidlo. Je dôležité, aby ste vytlačili rovnaké množstvo oboch zložiek.
  4. Lepidlo dôkladne premiešajte. Teraz vám začne plynúť čas 5 minút.
  5. Naneste lepidlo na obe plochy, ktoré budete spájať.
  6. Začnite lepiť triesky. Vždy pevne pritlačte k sebe a držte, kým lepidlo nezatuhne. Ak je črepín viac, namiešajte novú dávku lepidla a postup zopakujte.
  7. Dokončite lepenie všetkých črepín.
  8. Po zaschnutí prebrúste alebo nožom odstráňte prebytočné lepidlo.
  9. Chýbajú vám nejaké úlomky? Pripravte si epoxid na vyplnenie. Opäť ide o dvojzložkový výrobok, ktorý je potrebné dôkladne rozpracovať, kým nebude farba zmesi jednotná.
  10. Vyplňte epoxidovou hmotou, kde je to potrebné. Po vytvrdnutí prebrúste brúsnym papierom, aby bol povrch hladký.
  11. Teraz si opäť pripravte epoxidovú zmes a primiešajte do nej zlatý prášok.
  12. Pomocou jemného štetca zlatou zmesou vyplňte všetky medzery. Postupujte veľmi opatrne. Ak použijete lepiacu zmes, ktorá vytvrdne do 5 minút, budete ju pravdepodobne musieť pripraviť niekoľkokrát. Po vytvrdnutí prebrúste okolie. Postup môžete opakovať, kým nebudete spokojní.
  1

  1

  2

  2

  3

  3

  4

  4

  5

  5

  6

  6

  7

  7

  8

  8

  9

  9

  10

  10

  11

  11

  12

  12

  Tipy na lepenie porcelánu a ďalšie zdroje o technike kintsugi

 • Ak sa vám táto technika zapáči, odporúčame vám knihu pre začiatočníkov:A Beginner's Guide to Kintsugi: The Japanese Art of Repairing Pottery and Glass.
 • Ďalšou možnosťou je pozrieť si webovú stránku Urushi.info, kde nájdete viac informácií o technike, množstvo videí a tiež kurzy (konajú sa v New Yorku).
 • Inšpirácia