Máme novú appku | Objavte jej výhody →
10 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

7 nenáročných rastlín, ktoré doma prežijú takmer všetko

Barbora Bláhová
Barbora Bláhová
Blog Hometure

Všimli ste si, ako sa to za oknami stále viac zelená? Pestovanie izbových rastlín je stále populárnejšie. Rastliny upokojujú dušu a sú potešením pre naše oči – teda keď sa im darí. Pokiaľ sa do ich pestovania chystáte pustiť a nie ste si istí, ktoré u vás doma budú spokojné, máme pre vás pár tipov na nenáročné izbové rastliny, ktoré budú k vašim podmienkam a starostlivosti tolerantné.

Tilandsia

Tilandsia patrí medzi bromélie, ktoré sa v prírode prichytávajú na kôru stromov, žijú bez hliny a len zo vzdušnej vlhkosti. Pokiaľ hľadáte nejakú netradičnú dekoratívnu rastlinu do interiéru, potom môžete na začiatok skúsiť práve túto.

Znesie priame slnko aj rozptýlené svetlo. Týmto podmienkam musíte predovšetkým prispôsobiť frekvenciu rosenia. V suchom slnečnom byte je vhodné zaobstarať rastline tzv. aerarium alebo ju aspoň umiestniť medzi ďalšie rastliny, kde sa lepšie udržuje vzdušná vlhkosť. Inak je nenáročná a málokedy padne za obeť škodcom.

Tip: Tilandsia sa môže stať dizajnovou záležitosťou. Stačí zvoliť vhodný „stojan“, na ktorý ju umiestnite – napríklad túto keramickú arómolampu Dakls Posture.

Aglaonema

Nie každý máme krásne presvetlený domov, ktorý by bol ideálny pre izbovú džungľu. Táto rastlina pôvodom z Ázie patrí medzi nenáročné druhy, ktoré znesú aj tienisté stanovište. Najbežnejší je druh Aglaonema commutatum a jej pestrofarebné variácie. Aglaonemy majú rady dobrú cirkuláciu vzduchu, ale nie prievan. Ocenia výdatnejšiu zálievku, ale prežijú aj ľahké preschnutie substrátu. Listy je dobré rosiť predovšetkým v horúcich letných dňoch. Ako stonka postupne rastie, odspodu u mnohých druhov vyhoľuje listy, nie je to chybou starostlivosti. Aj z tohto dôvodu môže byť zaujímavé pestovať rastlinu ako previsnutú.

Monstera

Monstera patrí medzi ikonické izbové rastliny, a preto nemôže chýbať ani v našom zozname. Je to liana, ktorá sa nevetví, no vďaka rastovým bodom nemá spravidla problém pokračovať v raste, ak ju rezom skrátite. Bohatá fenestrácia listov prichádza s vekom. V posledných rokoch rastú na popularite a cene aj variegátne (panašované) formy tejto rastliny, ktoré sú de facto omylom prírody, genetickými mutantmi. Tie môžu byť naopak náročnejšie na starostlivosť, čím viac variegácie majú, a rastú pomalšie kvôli obmedzeným možnostiam fotosyntézy.

Hoci Monstera vydrží aj v polotieni, najlepšie jej urobí rozptýlené svetlo bez priameho slnka. Poskytnite jej oporu do výšky, aby sa stonka nedeformovala. Vzdušné korene môžete vsadiť do hliny, rastlina tak získa lepšiu výživu a niektorým kusom sa zrýchli celkový rast. Kvetináč voľte len o trochu väčší, ako je koreňový bal. Pozor na prelievanie – hlavne v zime.

Na fotografii je skupina rastlín druhov (zľava) Monstera deliciosa, Calathea musaica, Philodendron panduriforme a Philodendron selloum, ktorá je umiestnená vo vzdialenejšom kúte od okna.

Ruélia (Dipterakantus)

Ruélia (úvodné foto v článku) pochádza z tropických častí Ameriky, kde rastie ako podrastová, často pôdopokryvná rastlina s dekoratívnymi lístkami. U nás zatiaľ nie je príliš rozšírená, ale to sa postupne mení vďaka jej schopnosti ľahko sa rozmnožovať. Medzi najkrajšie patrí druh Dipteracanthus devosianus (Ruellia makoyana), ktorý kvitne sýtoružovými kvetmi. K spokojnosti ruélií stačí bežná izbová teplota a rozptýlené svetlo bez ostrého slnka, ktoré by lístky spálilo. Zalievajte pravidelne, aby bol substrát stále mierne vlhký. Ak rastline vädnú lístky, je najvyšší čas ju zaliať. S vekom jej stonky drevnatejú a bez obáv ju môžete tvarovať rezom. Z čerstvých (nedrevnatých) rezov vám rýchlo vyrastie celá nová rastlina. Stačí ich ponoriť do vody. Ruéliu môžete pestovať ako previslú rastlinu v závese, kde vytvorí bohatý vankúš. Veľmi pekne vynikne aj v dekoratívnom kvetináči aj v terakotovom kvetináči Bloomingville Abas, ktorý podtrhne krásu tejto inak decentnej rastliny.

Voskovka (Hoya)

Na parapetoch našich babičiek vždy žiarili bez toho, aby im bola venovaná prehnaná starostlivosť. Najmä v čase Valentína si môžete v obchodoch všimnúť kvetináče s malými tučnými srdcovitými lístkami druhu Hoya Kerrii vykukujúcimi z hliny. Pokiaľ takto zakúpite rastlinku od komerčného pestovateľa, skontrolujte najskôr koreňový bal. Väčšinou býva pevne zviazaný alebo inak obmedzený v raste a je potrebné korienky uvoľniť a rastlinu presadiť.

Tento druh rastliny nie je toxický pre zvieratá. Hoyu môžete pestovať ako závesnú rastlinu alebo jej ponúknite oporu. Zalievajte striedmo až po preschnutí substrátu. Cez leto môžete ľahko rosiť lístky. Na rozdiel od mnohých iných sukulentných rastlín, Hoya nemá rada ostré priame slnko, pri okne síce môže byť, ale myslite v lete na tienenie. Ak sa jej darí, poteší vás bohatými hviezdicovými kvetmi.

Filodendron

Filodendrony majú stovky druhov. V posledných rokoch sa rozšírili v domovoch slovenských pestovateľov najmä tie raritnejšie, menej bežné kúsky áronovitej rastliny. Hoci mnoho z nich potrebuje určitú dávku pestovateľských skúseností, nájdu sa aj druhy nenáročné na podmienky bežnej domácnosti. Skúste sa poobzerať po rodoch scandens, red emerald, hastatum, birkin, xanadu, ktoré sú v našich obchodoch dobre dostupné.

Filodendrony potrebujú rozptýlené nepriame svetlo, ktoré ovplyvňuje veľkosť aj sýtosť sfarbenia listov. Väčšina z nich tiež ocení oporu, po ktorej sa bude môcť pnúť. Rastlinám sa darí v skupine, kde si dobre držia vzdušnú vlhkosť a väčšina ocení priebežné rosenie. Zalievajte po preschnutí substrátu. Najmä v zime pozor na preliatie. Nenápadnosť niektorých druhov vyváži pekný výrazný obal ako napríklad tento terakotový kvetináč Bloomingville Lelou.

V skupine na fotografii sú (zľava) druhy Phillodendron birkin, Phillodendron mayoi, Phillodendron xanadu gold a Phillodendron verrucosum.

Strelícia

Strelícia patrí medzi banánovníkovité rastliny a je najkrajšia po približne piatich rokoch rastu, kedy v dobrých podmienkach môže kvitnúť neobvyklými pestrými kvetmi. Potrebuje k tomu hlavne letnenie a v zime odpočinok v chlade (5-12 stupňov) na svetle. Jej korene sú veľmi silné a majú schopnosť deformovať obal, preto je vhodné najmä mladé rastlinky raz ročne presádzať. Inak si ju určite zamilujete pre jej nenáročnosť.

Rastlinu zalievajte ako iné bežné izbové rastliny, raz za týždeň až dva podľa ročného obdobia. Vhodné je zbavovať ju usadeného prachu. Cez leto nebude potrebovať vašu starostlivosť prakticky vôbec, hneď ako ju umiestnite na letné stanovište vonku. Po adaptácii v polotieni ju premiestnite na plné slnko.

Článok pre nás pripravila Bára Bláhová alias Hometure. Na jej instagrame nájdete mnoho ďalšej pestovateľskej inšpirácie.