-15 % na svietidlá s kódom SVIETIDLA15 | Ušetrite ešte dnes →
5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

DIY: Vonkajšia kuchyňa svojpomocne

Trávite veľa času vonku na záhrade, kde grilujete a hostíte svoju rodinu? Pomocou nášho návodu si postavte jednoduchú vonkajšiu kuchyňu, ktorá vám poskytne pohodlie pod pergolou alebo na terase po celý rok.
Postavte si vlastnú vonkajšiu kuchyňu - kombinujte materiály, ako je betón, kameň a drevo

Postavte si vlastnú vonkajšiu kuchyňu - kombinujte materiály, ako je betón, kameň a drevo

Čo potrebujete na vonkajšiu kuchyňu?

Kým začnete plánovať svoju kuchyňu, všetko si zmerajte a nakreslite na papier. Budete presne vedieť, koľko materiálu potrebujete zaobstarať.

Vyberte si aj materiály: odporúčame palety, smrekové drevo alebo preglejku, ktoré budú odolné voči vode. Všetko sú to cenovo dostupné materiály, ktoré dostanete v obchode s domácim príslušenstvom. Chcete ušetriť peniaze? Pozrite si aj internetové obchody s použitým tovarom, kde ľudia predávajú prebytky za zlomok ceny.

Správne rozvrhnutie priestoru

Premyslite si, koľko pracovného priestoru potrebujete na prípravu jedla - odporúčame minimálne 1,8 m so šírkou kuchyne približne 65 cm. Výšku opäť prispôsobte podľa seba, pozrite sa napríklad na výšku vašej domácej kuchyne - zvyčajne je to približne 190 cm.
Túto vonkajšiu kuchyňu si môžete postaviť - pozrite si nákres nižšie

Túto vonkajšiu kuchyňu si môžete postaviť - pozrite si nákres nižšie

Vonkajšia kuchyňa na terase

Vonkajšia kuchyňa na terase

Materiál pre vonkajšiu kuchyňu

 • Na základ kuchyne si zaobstarajte štvorcové hranoly s rozmermi aspoň 5x5 cm.
 • Na boky použite tenšie latky z rovnakého materiálu. Ich spotreba bude vyššia, ak budete mať medzi nimi menšie medzery.
 • Zadná strana bude v ideálnom prípade vyrobená z drevenej dosky. Bude praktickejšia a na dosku môžete priskrutkovať háčiky na zavesenie kuchynského náčinia.
 • Pracovnú dosku vyrobte z dreva ošetreného proti poškodeniu vodou alebo napríklad z vodovzdornej preglejky, ktorá je lacná a po opotrebovaní sa dá ľahko vymeniť.
 • Dvere nemusia byť problémom. Skrinky vyzerajú pekne aj otvorené. Ak chcete riad skryť, prišite si látkové závesy.
 • Podrobný nákres na výrobu vonkajšej kuchyne

  Podrobný nákres na výrobu vonkajšej kuchyne

  Na čo ešte nezabudnúť pri stavbe kuchyn vlastnými rukami?

  Ak bývate napríklad v byte alebo v radovom dome, majte na pamäti svojich susedov. Navrhnite kuchyňu tak, aby sa výpary z vašej kuchyne nedostávali do ich záhrady.

  A čo elektrina, prívod vody a odpad? Vodu môžete vyriešiť jednoducho tak, že do kohútika pustíte obyčajnú hadicu. Všetko môžete na zimu jednoducho uskladniť. Takisto nemusíte hneď budovať odtok, môžete pod umývadlo umiestniť vedro na zachytávanie vody a potom ju použiť na zalievanie záhrady (za predpokladu, že používate správne čistiace prostriedky). Elektrická energia môže byť výzvou, preto zvážte, nakoľko ju budete potrebovať. V ideálnom prípade by ste na ňu mali myslieť už pri plánovaní domu a záhrady.

  Ďalšie inšpirácie pre vonkajšie kuchyne a záhrady

 • Kuchyňa bude určite obsahovať plynový gril alebo ohnisko, ktoré vám umožní využívať kuchyňu aj v chladnejších mesiacoch.
 • Na stavbu vonkajšej kuchyne môžete použiť aj palety. Pozrite si, ako s nimi pracovať, v tomto článku s návodom na záhradný nábytok z paliet.
 • Stante sa dizajnérom vlastnej záhrady s kurzom Šikovne na realizáciu, ktorý vám pomôže navrhnúť vašu záhradu. Dozviete sa, kde a ako ušetriť na záhradných prvkoch a na ktorých častiach sa neoplatí šetriť. Získate tiež prístup k mnohým návodom na najobľúbenejšie záhradné prvky.