-15 % na všetko s kódom NARODENINY15*Platí aj v predajni. Nevzťahuje sa na zľavnené a vybrané produkty.

-15 % na všetko s kódom NARODENINY15*Platí aj v predajni. Nevzťahuje sa na zľavnené a vybrané produkty.

Aký záhradný nábytok si zaobstarať? Prevedieme vás výberom

MICHAELA ŠELENBERKOVÁ • 1. MAREC

Záhrada či terasa sa stáva naším útočiskom a miestom, kde sa môžeme v pokoji a bezpečí stretávať so svojou rodinou. Na také miesto patrí funkčný a štýlový nábytok, v ktorom sa budete cítiť pohodlne a my vám poradíme, podľa čoho vyberať.

Najskôr si ujasnite tieto 3 body:

Akonáhle si stanovíte, k čomu vám má nábytok slúžiť, aké funkcie musí mať, ktorý materiál je pre vás ten najvhodnejší, ľahko si všetko vyfiltrujete na webe a výber bude o to jednoduchší. Ako na to?

1. Využitie nábytku na záhrade

Aký veľký priestor máte k dispozícii? Ide o menšiu "predzáhradku" alebo veľkú záhradu, kam sa pohodlne zmestí záhradný nábytok, hojdačka aj jedálenská súprava?

Priestor si aspoň orientačne premerajte. Pokojne načrtnite i záhradný plánik. Podľa rozmerov nábytku sa vám potom bude lepšie rozhodovať.

Za akým účelom na záhrade najčastejšie trávite čas? Milujete grilovanie s priateľmi alebo tu skôr relaxujete na hojdačke osamote?

Koľko osôb potrebujete usadiť? Premyslite, koľko osôb s vami bude na záhrade tráviť čas, či medzi nimi budú malé deti, či sa všetci zmestíte k jedálenskému stolu a či je potrebné dokúpiť pár stohovateľných stoličiek.

2. Vlastnosti záhradného nábytku

Kde chcete mať nábytok cez zimu a ako sa oň chcete starať? Niečo iné je, ak bude záhradný nábytok stáť pod zakrytou filagóriou alebo pod strieškou a iné je, ak nebude zakrytý, čím sa vystavuje vplyvom počasia a to aj v zime. V takom prípade musí byť spracovaný z odolného materiálu.

Kam nábytok umiestnite? Ak máte na zemi dlažbu so širokými škárami, nábytok s drobnými nožičkami do nich bude zapadávať. Drevenú podlahu môže poškriabať ťažké kovové podnožie. Ak potrebujete nábytok často presúvať z miesta na miesto, určite sa bude hodiť ľahší materiál.

3. Materiál záhradného nábytku

Ako sme už naznačili, zvolený materiál je veľmi dôležitým faktorom pri výbere. Nejde len o estetickú stránku, ale o to, ako dlho vám nábytok vydrží a ako bude pohodlný. Našťastie je z čoho vyberať, takže určite spoločne nájdeme ten najvhodnejší.

Hliníkový záhradný nábytok

Je veľmi obľúbený, keďže je ľahký, pevný a nemôže zhrdzavieť. Pri nábytku s hliníkovou konštrukciou máte istotu, že vydrží podstatne dlhšie ako iné druhy aj keď ho necháte vonku v daždi či cez zimu. Odpadá tak nutnosť zazimovania.

Oceľový záhradný nábytok

Aj oceľ je veľmi kvalitný kov pre konštrukciu nábytku, ale musí byť ošetrená proti hrdzi. Ak chcete, aby vám nábytok dlho vydržal, rozhodne si ustrážte, či má potrebnú úpravu. Taký nábytok je odolnejší a navyše aj cenovo dostupnejší.

Drevený záhradný nábytok

Drevený nábytok napríklad v rustikálnom štýle krásne vyniká. Majte na mysli, že väčšina dreva vyžaduje pravidelnú starostlivosť, inak sa významne skráti jeho životnosť. Drevo môže byť lakované, farbené, morené, napustené olejom alebo voskované. Nezabudnite na pravidelné nátery a impregnáciu.

Výnimkou je záhradný nábytok z exotického dreva - tíkového, akáciového či eukalyptového. Vďaka svojmu pôvodu je odolný proti parazitom i vlhkosti a vydrží vám omnoho dlhšie.

Umelý ratan

Ide o najčastejšie používaný povrchový materiál pre záhradný nábytok. Táto umelá hmota je vysokoodolná proti mechanickému poškodeniu, nepotrebuje žiadnu údržbu a vzhľadovo pripomína prírodný ratan. Umelý ratan je ručne prepletaný, preto je veľmi pekný na pohľad.

Pravý prírodný ratan sa na záhradný nábytok nehodí a nepoužíva sa často. Nezvláda totiž rôzne vplyvy počasia a rýchlo sa poškodí. Navyše umelý ratan je cenovo dostupnejší.

Bonami tip: Artwood

Venujte pozornosť tomuto špeciálnemu materiálu, o ktorom v oblasti záhradného nábytku budeme ešte veľa počuť. Ide o umelú hmotu, ktorá verne imituje drevo. Klasický a robustný vzhľad dreva dopĺňa o mechanickú odolnosť a jednoduchú údržbu. Je podobne tvrdý ako drevo, ale je odolný proti parazitom, nevsakuje do seba vodu a nevyžaduje žiadnu údržbu.

Pri znečistení ho stačí umyť mydlom a vodou. Najčastejšie sa zatiaľ využíva pri výrobe stolových dosiek.

Plastový záhradný nábytok

Plast je odolný materiál, ktorý drží tvar a dobre sa udržiava. Obľúbite si ho predovšetkým, ak chcete mať na výber z mnohých farieb a štýlov, nechcete sa o nábytok zložito starať, hľadáte niečo ľahko prenosné za dostupnú cenu.

Plastový nábytok je navyše opäť v móde, takže zaobstaráte kvalitné kúsky v kombinácii s inými materiálmi ako sú oceľ či hliník. Plast tak odľahčí konštrukciu nábytku i celkovú cenu.

Ako si vybrať záhradnú stoličku/kreslo

Všímajte si nosnosť. Kvalitné zahradné stoličky a kreslá majú nosnosť aspoň 100 kg. Tie najpevnejšie až 160 kg.

Ak pracujete s menším priestorom, mohli by sa vám hodiť kvalitné stohovateľné stoličky, ktoré môžete skladovať na seba a ušetriť tým miesto. Pokiaľ nie je stolička stohovateľná, môže byť aspoň sklápacia, ale ak priestor nezohráva úlohu, nie je tento faktor pri výbere dôležitý.

Všímajte si hlavne dostatočnú šírku opierky predlaktia alebo výšku opierky chrbta. Oboje výrazne ovplyvňuje komfort sedenia.

Ako si vybrať záhradný jedálenský stôl

Drvivá väčšina zahradných stolov má výšku okolo 74 cm. Preto sa nemusíte bát, že by jedálenská stolička nepasovala k jedálenskému stolu.

Dbajte však na výber materiálov. Pri stole je dôležité, aby bol rám vyššej kvality - teda z hliníka, ocele alebo kovu. Stôl je totiž často okopávaný a inak namáhaný, preto sa investícia do hliníkovej konštrukcie iste oplatí.

Sklenená doska je krásna na pohľad a nemusíte sa jej nutne vyhýbať, pretože sklo býva často tvrdené. Ak viete, že budete stôl veľa zaťažovať, zvolili by sme niečo odolnejšie. Napríklad už spomínanú dosku artwood alebo stôl s HPL doskou. Tá sa vyznačuje vysokou odolnosťou proti vode, znečisteniu a oderom.

Ako si vybrať záhradnú zostavu

Zamerajte sa na veľkosť záhradnej zostavy. Koľko osôb sa má na sedačky usadiť? Zmestia sa vám pohodlne na záhradu či terasu? Akonáhle budete mať v tomto jasno, prejdite k materiálu. Konštrukcia musí byť odolná, ideálna bude teda hliníková alebo oceľová s ošetrením proti hrdzi.

Ako si vybrať slnečník

U slnečníkov sú dôležité hlavne tieto dva faktory - uhol naklonenia a úroveň ochrany.

V letných dňoch, keď slnko mení svoju polohu na nebi oceníte, keď budete môcť slnečník postupne nakláňať tak, aby ste boli stále v tieni. V opačnom prípade bude v neskorších hodinách takmer zbytočný.

Ďalej si všímajte úrovne ochrany. Minimálna gramáž poťahu by mala byť 180 g a slnečník musí spĺňať ochranu aspoň pred miernym dažďom. Prémiové slnečníky potom poskytujú zvýšenú ochranu proti UV žiareniu.

Ako si vybrať záhradné dekorácie

Stále platí: vonku je nové "vnútri". Je to trend, ktorý nás len tak neopustí. Mať ďalšiu "miestnosť" na záhrade či terase bude stále dôležitejšie. Zariaďte si ju pohodlne. Záhradu ozdobte svetielkami, kobercami a vankúšikmi. Uvidíte, že sa budete cítiť ešte útulnejšie.

Záhradné dekorácie môžete ladiť podľa farebnej schémy, podľa materiálov alebo určitého štýlu - od bohémskeho až po rustikálny.

Textil na záhradu kúpte z odolného a udržateľného materiálu Sunbrella, ktorý zaistí stálosť farieb, odolnosť proti vlhkosti a zašpineniu i ľahkú údržbu. Tie dekorácie, ktoré by sa mohli v daždi poničiť, schováte na noc do úložného boxu.

Sedací kútik môžete zútulniť vonkajšími kobercami. Pri nich sa počíta s tým, že budú v exteriéri, a preto sú veľmi odolné a nenáročné na údržbu. Na výber sú vonkajšie koberce z prírodných materiálov, okrúhle koberce i behúne.

Ak už ste si premysleli vhodnú veľkosť, funkciu a materiál, môžete sa pustiť do výberu nábytku, v ktorom budete celé leto odpočívať.