Zľava 15 % s kódom JAR15 | Ušetrite ešte dnes →
-20 % na koberce Flair Rugs s kódom FLAIR20 | Ušetrite ešte dnes →
5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Ako zazimovať záhradný nábytok a ďalšie vybavenie

Lída Maršálková
Lída Maršálková
Bonami Blogger

Dni, kedy môžeme tráviť čas na záhrade, už končia. Zatiaľ čo my sa presunieme pekne do tepla, do našich domovov, záhradný nábytok musí prežiť chladné dni vonku. Hoci je na vonkajšie používanie určený, zima, mráz a sneh ho môžu nenávratne poškodiť.

Nemáte garáž alebo inú miestnosť, kam by ste všetko vonkajšie vybavenie premiestnili? Naplánujte si deň, ktorý venujete zazimovaniu záhrady a záhradného nábytku. Poradíme, ako na to a ktorí pomocníci sa vám budú na zazimovanie hodiť.

1. Čistenie nábytku pred zazimovaním

Nábytok je pred zazimovaním potrebné očistiť a ošetriť. Ako na to? Záleží na tom, z akého materiálu je váš záhradný nábytok vyrobený. Nezabudnite tiež utiahnuť skrutky a skontrolovať stav laku, ak je nábytok lakovaný.

Drevený záhradný nábytok

Najväčším nepriateľom dreveného nábytku je vlhkosť. Aby sa do dreva nedostala, praskliny a medzery vyplňte ochranným tmelom na drevo, nechajte zaschnúť a obrúste brúsnym papierom. Potom umyte mydlovou vodou, nechajte dôkladne uschnúť a aplikujte olej na údržbu dreveného záhradného nábytku.

Teakový záhradný nábytok umyte zmesou octu a teplej vody. Po zaschnutí nábytku naneste ľanový alebo tungový olej. V oboch prípadoch používajte jemnú kefu, nech sa povrch nepoškriabe.

Plastový záhradný nábytok

Teploty pod bodom mrazu spôsobia, že plastový nábytok skrehne. Striedanie teplôt môže navyše zapríčiniť praskanie a lámanie plastových častí. Opláchnite plastové stoličky aj plastový stôl hadicou. Zmiešajte ¼ šálky jemného pracieho prostriedku v 3,5 litri teplej vody. Nábytok vydrhnite mäkkou kefou alebo špongiou. Pred uložením opláchnite a nechajte uschnúť.

Ratanový záhradný nábytok

Záhradný nábytok z umelého ratanu osprchujte hadicou a odolnejšie nečistoty umyte vlažnou mydlovou vodou. Pri nábytku z prírodného ratanu skontrolujte prútie a znečistené miesta utrite ľahko navlhčenou handričkou. Olupujúce sa miesta prelakujte.

Kovový záhradný nábytok

V prípade, že je vaša kovová záhradná súprava z hliníka, máte to takmer bez práce, pretože je takmer nehrdzavejúca. Problémom ale môžu byť otvory v nábytku, ktoré odvádzajú vodu, ale aj ju prepúšťajú. Ako zimné teploty kolíšu nad a pod bodom mrazu, voda zmrzne a roztopí sa, čo môže rámy oslabiť. Preto sa pred uskladnením uistite, že je nábytok úplne suchý.

Ak je z tepaného železa, bude mať sklon k hrdzaveniu. Väčšina záhradných zostáv je našťastie ošetrená, aby k tomu nedochádzalo. Čo mu ale môže prípadne uškodiť je vtáčí trus, ktorý má kyslé zloženie. Pred zazimovaním zmyte z nábytku všetok trus, hrdzu odstráňte jemným brúsnym papierom.

2. Zazimovanie záhradného nábytku sa vám stokrát vráti

Hneď ako je záhradný nábytok očistený, opravený a ošetrený, môžete sa pustiť do jeho uskladnenia. Zaobstaranie záhradného nábytku nebýva najlacnejšou investíciou a práve zazimovanie predĺži jeho životnosť. Možností, ako skladovať záhradný nábytok cez zimu, je hneď niekoľko:
  • Plastové fólie alebo plachty: Cenovo dostupný spôsob, ako ochrániť záhradný nábytok v zime. Hodí sa ale skôr pre nábytok, ktorý visí vo vzduchu alebo nestojí priamo na vlhkej zemi. Plachty nemajú dno, teda by sa vlhkosť mohla dostať na nábytok odspodu.
  • Kryty a obaly: Skvelá ochrana záhradného nábytku pred dažďom, snehom, ľadom, posypovou soľou, nečistotami atď. Mnoho z nich má zateplené švy a ventilačné otvory, aby sa predišlo vlhkosti. Vďaka tomu je zazimovanie záhradného nábytku rýchlejšie a vy ho môžete nechať na záhrade celoročne.
  • Záhradné truhlice a úložné boxy: Tiež drobný záhradný nábytok a hlavne záhradné vybavenie potrebujú cez zimu poriadne útočisko. Niektoré záhradné truhlice sú skvelé v tom, že majú vyššiu nosnosť, teda môžu poslúžiť ako extra posedenie.
  • Obaly na gril: Zazimovať by ste mali aj gril. Málokto má preň doma miesto, a tak je jedinou možnosťou práve obal na gril. Nezabudnite ho pred zazimovaním riadne vyčistiť a vysušiť a až potom ho schovajte do obalu.
Bonami tip: Nechcete nechávať záhradný nábytok a vybavenie cez zimu vonku? Zaobstarajte si záhradný domček, ktorý položíte na podlahovú konštrukciu, základovú dosku alebo vonkajšiu dlažbu. Domček určite využijete celoročne, napríklad aj na uskladnenie kosačky, hrablí a ďalších vecí.