Zľava 15 % s kódom FEBRUAR15 | Ušetrite ešte dnes →
5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Čítací kútik pre knihomoľa: ako na útulnú domácu knižnicu

Kateřina Chourová
Kateřina Chourová
Bonami Blogger

Pre knihomoľov je snáď najväčšie potešenie zababušiť do deky, usadiť sa do pohodlného kresla a dlhé hodiny tráviť nad dobrým čítaním. Čo ale urobiť pre to, aby bol čítací kútik pohodlný, praktický a zároveň útulný?

Inšpirujte sa našimi tipmi a knižnicou fotografky Alex Hraškovej.

Knižnica do obývacej izby

Ak je vaša zbierka čitateľa skromnejšia, postačí vám pravdepodobne nástenná knižnica. Pokiaľ ale svoje knihy počítate skôr na metre, stavte na kúsok s väčšími rozmermi. Najväčšiu parádu urobí drevená knižnica.

Ak chcete spojiť krásne s praktickým, stavte na presklené knižnice a vitríny – ochránite v nich knihy pred prachom.

Biela knižnica zase miestnosť presvetlí a nechá vyniknúť farebné chrbty obálok.

Tip:
Zatiaľ čo rohovú knižnicu môžete umiestniť iba k stene, regálové knižnice s otvorenými policami využijete aj na rozdelenie miestnosti.

Posedenie v čítacom kútiku

Aby bolo niekoľkohodinové čítanie čo najpohodlnejšie, nesmie chýbať kreslo. A je už len na vašom vkuse, či siahnete po klasickom, hojdacom, alebo závesnom.

Pre čítací kútik ale nie je snáď nič príhodnejšie, než poriadny ušiak, do ktorého sa môžete schúliť a nerušene listovať stránku za stránkou. A skutoční fajnšmekri? Tí sa rozhodne nemusia uspokojiť s málom, ale rovno si lebediť v tej najpohodlnejšej leňoške.

Ak nemáte miesta nazvyš, pohodlné miesto na čítanie vytvoríte aj z mála. Stačí rozkladací futón, deka a dostatok vankúšov.

Priestor na knihu aj čaj

Nie je to nutnosťou, ale čítací kútik s ním bude o poznanie praktickejší. A o kom že je reč? Predsa o odkladacom stolíku! Odložíte naň knihy, šálku s kávou i nejaké drobné občerstvenie. A pokiaľ zostane priestor, tak aj nejakú vázu s kvetinami či vonnú sviečku.

Najmä v malých bytoch využijete zásuvné stolíky, ktoré nezaberú toľko miesta, ale svojou flexibilitou ponúkajú ďalšiu odkladaciu plochu.

Ak nechcete investovať do odkladacieho stolíka, môžete namiesto toho využiť aj stoličky, drevené schodíky ku knižnici či taburet, na ktorý položíte tácku podobného tvaru.

Osvetlenie knižnice

Ak je to možné, umiestnite domácu knižnicu s čítacím kútom čo najbližšie k oknu. Budete mať dostatok denného svetla na čítanie. Večerní knihomoli by sa už ale mali vybaviť dobrou stolovou či stojacou lampou na čítanie.

Pri jej výbere dbajte na to, aby bolo možné svetlo ľubovoľne natočiť. Platí, že čím užšie tienidlo bude lampa mať, tým užší prúd svetla poskytne.

Parťáci proti chladu

Pokoj a nohy v teple. To na čítanie vlastne úplne stačí. Aby bol čítací kútik útulný, prihoďte už len vankúše, plédy a pridajte koberec. K rohovej knižnici sa bude hodiť skôr okrúhly.

Ak sa vybavíte ponožkami a horúcim nápojom v štýlovom hrnčeku, zima vám rozhodne nebude. A vy budete môcť nerušene listovať stránku za stránkou.

Tip:
Spojte príjemné s ešte príjemnejším. Dlhý kúpeľ si spestrite čítaním. S policou na vaňu môžete dať zbohom aj mokrým listom.

Poriadok a pohodová atmosféra

A ako na poriadok v knižnici? Knihy rozdeľte do niekoľkých sekcií, pomôžu vám v tom zarážky do knižnice, sošky či lampy. Priestor knižnice oživia a urobia ju zase o niečo pútavejšou.

Aby ste unikli starostiam všedných dní, nezabudnite ani na pohodovú atmosféru. Vonné sviečky, príjemná hudba a dekorácie budú to pravé pre chvíle odpočinku.