Zľava 15 % s kódom FEBRUAR15 | Ušetrite ešte dnes →
5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Tipy, ako usporiadať knižnicu ako profík

Kateřina Chourová
Kateřina Chourová
Bonami Blogger

Knižnica nesmie v žiadnom domove chýbať. Nielenže všeličo prezrádza o majiteľovi a jeho životnom štýle, ale mnohokrát sa sama stáva akýmsi umeleckým dielom. Navyše usporiadaná knižnica priamo volá po tom, aby ste si jednotlivé kúsky poriadne prelistovali či prezreli.

Ako dosiahnuť, aby vaša knižnica pôsobila, ako by sa na jej aranžmáne podieľal interiérový dizajnér, vám poradíme v nasledujúcich bodoch.

Hlavne zmysluplne

Do knižnice vyberte obľúbené predmety, ktoré vám robia radosť - knihy, sviečky, vázy aj obrazy.

Vyhnite sa lapačom prachu. Aby ste si urobili predstavu, ako spolu budú jednotlivé prvky štýlovo aj farebne ladiť, rozložte ich najskôr na podlahe.

Vytvorte skupiny, ktoré spolu súvisia

Určite si schému - napríklad podľa farby obálok. Môžete vytvoriť monochromatické aj dúhové oddiely. Ak však zoradíte knihy podľa tém, bude hľadanie knihy jednoduchšie.

Rozhodnite, ako rozmiestnite aj jednotlivé sekcie. Napríklad knihy o kreativite sa budú najlepšie vynímať vedľa kníh o umení či poézii.

Chrbty, obálky, alebo oboje?

Knihy môžete vystaviť rôznymi spôsobmi. Najobvyklejšie je radenie chrbtom von. Ak je to potrebné, využite zarážky, ktoré sa tiež môžu stať aj veľmi pôsobivou dekoráciou.

Ďalšou možnosťou je uloženie kníh vodorovne na seba.

Rôzne veľkosti kníh vyzerajú zase dobre, ak ich umiestnite za seba, menšie pred väčšie.

Kniha s krásnym obalom si zaslúži väčšiu pozornosť. Vystavte ju preto na obdiv ako umelecké dielo.

Bonami tip:

ak sú chrbty kníh príliš farebné a rušivé, otočte ich listami von.

Dekorujte šikovne a vkusne

Voľné miesta zaplňte doplnkami.

 • Kreatívne zarážky
 • Ako zarážky môžete použiť sošky, misky, vázy či sviečky. Dodajú knihám stabilitu a upútajú na ne pozornosť.

 • Výrazný akcent
 • Zdôraznite aj zaujímavý artefakt, napríklad obraz, kvetinu či dózu. Aby bolo zátišie atraktívnejšie, pridajte po stranách niekoľko drobných dekorácií.

 • Rôzne textúry
 • Kompozícia bude pútavejšia, ak pridáte prírodné prvky ako kameň, drevo či sklo. Punc luxusu dodajú kovové doplnky v čiernej, zlatej alebo medenej farbe.

 • Osvetlenie
 • Bodové osvetlenie vytvorí pôsobivú atmosféru a zdôrazníte ním časť knižnice.

  Usilujte sa o vyváženosť

  Využívajte v jednej polici nielen rôznu výšku, ale aj objem. Pokiaľ na jednej strane knižnice máte vysoké kúsky, vo zvyšku police už aranžujte prvky skôr vodorovne. Pokojne ponechajte aj niekoľko miest nezaplnených, celok bude pôsobiť vzdušnejšie.

  Bonami tip:

  aby ste docielili vzdušný dojem,udržujte medzi knihami dostatočný priestor - bude sa hodiť aj pre vytvorenie zaujímavej kompozície.

  Ak tvoríte zátišie z niekoľkých kúskov, umiestnite ho na elegantný podnos. Nielenže celok zjednotíte, ale bude sa vám aj lepšie udržiavať poriadok.

  Premýšľajte v trojuholníkoch

  Všetko v trojici bude vždy pôsobiť dobre, možno tým totiž vytvoriť dojem perspektívy. Skvele funguje, ak umiestnite vyšší predmet medzi dva nižšie. Môžete tiež umiestniť veľkú sviečku doprava, najmenšiu na stred a za ňu umiestniť sviečku len o niečo vyššiu.

  Bonami tip:

  ak potrebujete na policiach uskladniť predmety, ktoré nechcete vystavovať, ukryte ich do niekoľkých boxov.