Zľava 15 % s kódom JAR15 | Ušetrite ešte dnes →
-20 % na koberce Flair Rugs s kódom FLAIR20 | Ušetrite ešte dnes →
5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Užite si jesenné grilovanie na záhrade

Lída Maršálková
Lída Maršálková
Bonami Blogger

Jesenné grilovanie má nezameniteľné kúzlo. Grilovanie na jeseň môže byť ešte príjemnejšie ako v lete. Skúste tie neuveriteľne farebné a lákavé jesenné recepty, ktoré môžete na grile pripraviť!

Nemáte gril? Nevadí. Na ďalšiu grilovaciu sezónu čakať vôbec nemusíte. Na Bonami zaobstaráte kvalitné grily, z ktorých budú pokrmy chutiť jedna báseň a ešte sa pri nich parádne zahrejete.

Grilujte na plyne

S klesajúcimi teplotami majú plynové grily svoje výhody. Teplota je, na rozdiel od pevných palív, konzistentnejšia, takže vám po dvoch hodinách pri grile bude stále teplo bez toho, aby ste museli neustále behať pre drevo alebo plytvať uhlím.

Výhodou plynových grilov je aj fakt, že sú bezdymové. Dymom vám nenapáchne obľúbený sveter ani deka či pléd, takže sa môžete vonku pri grile bez obáv zababušiť do čohokoľvek, čo je vám príjemné. Na druhú stranu sa pripravíte o autentické praskanie dreveného uhlia, ktoré robí atmosféru na záhrade ešte príjemnejšou. Záleží teda len na vás, čo preferujete.

Grilovanie si dobre načasujte

Pre jesenné grilovanie je zásadné predhriatie grilu, vďaka ktorému zaistíte rovnomerné prepečenie jedla bez rizika, že sa prichytí k roštu. U grilov na drevené uhlie predhrejte gril tak, že zapálíte uhlíky a necháte ich horieť, kým nebudú pokryté sivým popolom. Pri plynových griloch predhrievajte na 15 minút pri zatvorenom veku.

Na varenie používajte nepriame teplo, ktoré pomáha predchádzať vysychaniu potravín. Na využitie nepriameho tepla stačí zapáliť jeden alebo dva horáky na plynovom grile alebo rozdeliť dvojzónový oheň na grile na drevené uhlie. Akonáhle je gril zahriaty, umiestnite jedlo na studenú stranu roštu a pečte so zatvoreným vekom.

Tí správni pomocníci na grilovanie

Predveďte sa pri grile a ukážte, že ste profíci. Aké grilovacie príslušenstvo vám vo výbave nesmie chýbať?
  • Grilovacia ihla s motorčekom: Pomalé a plynulé otáčanie grilu napomáha zmäknutiu mäsa a rovnomernému prepečeniu po celom povrchu. Používajte najlepšie nepriame teplo, vďaka ktorému sa mäso nevysuší.
  • Teplomer: Grilovací teplomer je nutnosťou nielen na jeseň. Pomôže vám s kontrolou vnútornej teploty mäsa, takže nebude ani nedopečené ani vysušené.
  • Marinovacia striekačka: Praktická vychytávka, vďaka ktorej dodáte mäsu pri grilovaní ešte väčšiu chuť a šťavnatosť.
Pamätajte tiež na to, že skutočný grill master má v malíčku nielen grilovanie, ale aj starostlivosť o gril. Zima je za rohom, preto investujte do kvalitného obalu na gril, ktorý zabráni ľadu a snehu váš gril zničiť. Pokiaľ je to možné, presuňte gril pod strechu alebo do garáže.

Užite si jesenné grilovanie pekne v teple

Aj keď vám možno tvár šteklia slnečné lúče, je veľmi jednoduché prechladnúť. Na druhú stranu by bola škoda grilovanie čoskoro ukončiť len preto, že teplota k večeru klesla.

Zababušte sa do deky či plédu a popíjajte niečo horúce. Veľmi nápomocné sú aj tepelné vonkajšie žiariče. Plynová lampa, ohnisko či žiarič vytvoria príjemné teplo a vy nemusíte grilovať v troch vrstvách oblečenia.

Príjemnú atmosféru pomôžu navodiť aj vhodné záhradné svietidlá, či už to budú svetelné reťaze alebo svetelné dekorácie.

Čo "hodiť" na gril počas jesene?

Jeseň je ideálny čas na grilovanie výdatného mäsa a sezónnej zeleniny. Rebrá, steaky, kuracie a bravčové kotlety sú vynikajúcou voľbou pre jesenné grilovanie. Vyskúšajte aj grilovanú kukuricu, zemiaky, cibuľu, sezónny patizón alebo papriku. A čo sebe či hosťom naliať do hrnčeka či plecháčika? Varené víno je samozrejmosťou rovnako ako horúca medovina, horúci mušt alebo napríklad poriadne silný zázvorový čaj.