Bonami Days -15 % na nezľavnené produkty | Kód: BONAMIDAYS15 →
5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Tipy a rady, ako vyčistiť sedačku

Beáta Vaňková
Beáta Vaňková
Bonami Blogger

Pohovky patria k najpoužívanejším kusom nábytku v domácnostiach. Častým používaním sa sedačky rýchlo opotrebujú alebo zašpinia, a preto sa treba o ne pravidelne starať, nech vyzerajú stále ako nové. Poradíme vám, ako vyčistiť koženú, látkovú aj semišovú sedačku.

Ako vyčistiť koženú sedačku

• Koženú sedačku najskôr riadne povysávajte vo všetkých záhyboch. Potom ju pretrite bavlnenou handričkou.

• Na hĺbkové čistenie použite prípravok určený priamo na kožené sedačky. Môže to byť prostriedok na hladkú, brúsenú alebo anilínovú kožu. Rozhodne sa vyhnite tým chemickým, ktoré spôsobujú mapy a koža potom praská.

• Koženú sedačku je tiež potrebné raz za pol roka impregnovať, aby odpudzovala vodu.

Ako vyčistiť látkovú sedačku

• Látkové sedačky sú najnáročnejšie na údržbu. Základom je suché čistenie. To znamená, že pohovku vysajete. Veľmi na ňu ale netlačte, aby ste si vlákna sedačky nepoškodili.

• Potom sa pustite do ručného čistenia so špeciálnym prípravkom na čalúnené pohovky. Na aplikáciu prípravku použite svetlú jemnú hubku alebo handričku. Vyhnite sa kefám a farebným hubkám, ktoré môžu poškodiť vlákna a zanechať na pohovke škvrny.

• Sedačku navlhčite čistou vodou a potom ju šetrne utierajte handričkou namočenou v saponáte. Vždy čistite celý oddiel pohovky od šva k švu, aby vám na látke nevznikli mapy od prípravku. Nakoniec celú sedačku utrite handričkou namočenou v čistej vode.

Ako vyčistiť semišovú sedačku

• Ak sedačku polejete, rozliatu tekutinu vždy hneď nasiaknite čistou, savou handričkou alebo papierovou utierkou. Potom miesto jemne ošetrite vodou a nechajte uschnúť.

• Zamatovú pohovku tiež pravidelne a jemne vysávajte, aby ste odstránili prach, ale zároveň nepoškodili štruktúru tkaniny. Na odolnejšie škvrny môžete použiť prípravok na riad.

• Zamatové alebo semišové sedačky môžete tiež naparovať, pretože zamat má na svojom povrchu vyššie pramene textílie, a má teda sklon k pokrčeniu.

Ako vyčistiť sedačku sódou

1. Vyrobte si domáci čistič z jedlej sódy a vody v pomere 1:2. Vznikne jemná kašička, ktorú je možné naniesť na škvrny od vína, kávy a čaju alebo na mastné fľaky. Jedlá sóda dokáže tiež odstrániť zápach zo sedačky.

2. Pastu naneste hubkou alebo špachtľou na najviac postihnuté miesta a nechajte ju pôsobiť 20 minút.

3. Jedlú sódu zo škvrny zmyte vlažnou vodou a dočistite jemnou handričkou.