Vyrobte si: sviečky zo sójového vosku s dreveným knôtom

Eva Kovářová · 5. máj 2022

Tieto sviečky zo sójového vosku si môžete vyrobiť ako krásny darček pre vašich blízkych, ale aj len tak pre radosť. Ich výroba je naozaj jednoduchá, zaberie len chvíľočku a jediné, čo vás môže trochu potrápiť, sú nie úplne dobre horiace knôty.

Čo budete na výrobu sviečok potrebovať?

Sójový vosk – dá sa bežne kúpiť v obchodoch pre výtvarníkov alebo v tých so surovinami na výrobu kozmetiky. Sójový vosk je oproti obyčajnému parafínu rastlinného pôvodu, jeho spaľovaním sa nezvyšuje obsah CO2 v atmosfére a doba horenia je až o 50 % dlhšia ako u sviečky parafínovej.
Knôty – dajú sa kúpiť tam, kde sviečky. Tie drevené vyzerajú krásne, len s nimi môže byť trochu problém, že horia pomaly a zle sa zapaľujú. Takže ak ich budete používať, odporúčam najprv urobiť jednu sviečku na skúšku. Bavlnené knôty sú istota, a pokiaľ použijete tie, tak si nachystajte ešte kolíček alebo dve zlepené špajle na prichytenie hornej časti knôtu do stredu nádoby.
Esenciálny olej – napríklad obľúbený červený pomaranč.
Pekné poháre – my sme recyklovali obaly od sviečok Perfumed Prague.
• Obojstrannú lepiacu pásku, tavnú pištoľ alebo včelí vosk na prilepenie knôtu (má vyššiu teplotu topenia, takže by sa nemal pri nalievaní rozpustiť.)
• Ďalej nádobu na rozohrievanie vosku vo vodnom kúpeli, drevenú špajľu na miešanie.
• Samolepiace etikety na natlačenie ceduliek.

Ako si doma vyrobiť sviečku? Návod krok za krokom:

1. Najskôr si nachystajte drevené knôty do stojančekov a zastrihnite ich na výšku pohára. Tie bavlnené nechajte v pôvodnej dĺžke. Stojančeky s knôtmi si prilepte do stredu pohára. Odporúčam použiť obojstrannú lepiacu pásku, je to najjednoduchšie a najrýchlejšie riešenie.
2. Vo vodnom kúpeli si pomaly začnite rozpúšťať vosk. Na 180 ml nádobu je potrebných cca 170 g. Hneď ako je všetok rozpustený, vyberte nádobku z vody a nechajte trochu vychladnúť. Pridajte esenciálny olej a premiešajte. Malo by ho byť 6 – 10 % z celkovej hmotnosti vosku. Líši sa to podľa intenzity vône rôznych olejov, ťažším vôňam stačí nižšia koncentrácia, jemnej vône musíte dať viac. Pokiaľ teda máte 180 ml sviečku ako my, na ktorú použijete cca 170 g vosku a budete chcieť pridať 6 % éterického oleja, aby sviečka jemne voňala, bude treba cca 10 g oleja (170 x 0,06) = 11 ml, čo sú zhruba dve kávové lyžičky alebo jedna celá malá bežne predávaná fľaštička.
3. Vosk nalejte do pohárov a nechajte stuhnúť pri izbovej teplote. Neplňte ich rovno úplne celé, ale len kúsok pod okraj, aby zostal priestor na prípadné opravy. Sviečky totiž môžu na povrchu trochu popraskať, takže po ich zatuhnutí pridajte nahor ďalšiu tenkú vrstvu vosku, aby bol povrch dokonalý.
4. Potom už zostáva len nalepiť štítky a je hotovo! Tie si môžete vytlačiť na samolepkový papier a vystrihnúť alebo napísať ručne.

Tip: ak chcete, môžete na steny pohára prichytiť napríklad vylisované kvety. V tom prípade použite priehľadnú nádobu.

Ďalšie tipy

• Sviečky nemusíte dávať do uzatvárateľných nádob. Vyberte si na ne nejaký pekný pohár.

• DIY sviečky budú krásne vyzerať aj v betónových obaloch od sviečok Blomus Fraga.

• Skúste si vyrobiť vlastné betónové nádoby.

Návod pre nás pripravila Eva Kovářová. Jej tvorbu nájdete na Instagrame Gathermoments.