5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík

Bonami na návšteve: interiér u maliarky Justyny Małczak

16. novembra

Zaujíma vás, ako vyzerajú interiéry umelcov a aké sú ich zásady pri zariaďovaní originálnych priestorov? Prečítajte si rozhovor s Justynou Małczak a inšpirujte sa industriálnym usporiadaním jej domu.

Aký vplyv má na dekorovanie vášho domova fakt, že ste umelkyňa?

Oceňujem krásne predmety – nie anonymné, ale také, za ktorými je konkrétny umelec alebo nejaký príbeh. Rada sa nimi obklopujem. Preto je tu veľa plagátov, obrazov, keramiky alebo ručnej práce. Som citlivá na tvary, formy, farby a spôsob, akým sa svetlo láme na danom objekte. Ako maliarka pracujem s farbou každý deň, čo mi asi uľahčuje komponovanie rôznych prvkov v interiéri.

Vaše umenie je veľmi ženské – je v ňom zmyselnosť, blízkosť a neha, a pritom je interiér plný výrazných architektonických prvkov typických pre industriálny štýl. Páčia sa vám takéto kontrastné kombinácie?

V industriálnom štýle sa mi páči jednoduchosť, kompaktnosť foriem, priestoru, nejaká nedokončená atmosféra, ponechaná v určitej fáze. To sú hodnoty, ktoré si vážim aj v umení a o ktoré sa snažím vo svojej tvorbe. Rovnako ako kombinácia betónu so zamatovou pohovku, je pre mňa maľovanie na hrubý akvarelový papier jemných ženských tvarov. Hrám také kontrastné kombinácie.

Fúzia – toto slovo asi najlepšie vystihuje štýl vášho umeleckého interiéru. Na rozdiel od zdania, umenie spájať odlišné prvky nie je vôbec jednoduché. Prezradíte recept, ako najlepšie skĺbiť staré s novým?

Nemám na to žiadnu teóriu – robím to úplne intuitívne. Základy sa snažím postaviť z jednoduchého nábytku v prírodných farbách, zemitých tónoch – vtedy vzniká priestor na vystavenie dekoratívnejšieho prvku s netradičnou formou alebo s výraznou farbou. Verím, že v každom byte je miesto pre starožitnosť, predmet s dušou. Ak sa napríklad ohnutá stolička nezmestí do jedálenskej zostavy, môžete zmeniť jej funkciu: postaviť ju ako nočný stolík k posteli, ako vešiak na uteráky do kúpeľne alebo ako podstavec na kvety do obývačky.

Čo zvažujete pri výbere produktov do vášho domova?

V minulosti som sa pri výbere vecí do domácnosti riadila predovšetkým ich funkčnosťou s myšlienkou, že mi budú slúžiť roky. Niekedy som sa vzdala toho, čo sa mi páčilo, pretože to nebolo praktické. Momentálne sa riadim najmä estetickými dôvodmi – vyberám si to, čo ma poteší. Dbám aj na kvalitu a materiály – mám rada tie jednoduché a prírodné: drevo, kov, meď, ľan či bavlnu.

Okrem umenia sú vo vašom interiéri rovnako dôležité aj rastliny. Ako ich aranžujete?

Keď som pred pár rokmi prepadla šialenstvu domácej džungle, rastliny boli všade, v každom kúte bytu. Teraz ich skúšam skladať do väčších zelených záhonov. Tie zaujímavejšie umiestňujem samostatne, aby sa ich krásne listy nestratili v húšti iných. Tiež rada nachádzam nezvyčajné doplnky: v prvom rade kvetináče, často vyrobené z keramiky alebo betónu, kupované od poľských remeselníkov, ale aj vintage kvetináče či zaujímavé zavlažovacie systémy.

Často meníte výzdobu svojho domova?

Náš dom je predovšetkým rodinné bezpečné miesto, kde má každý člen domácnosti svoje obľúbené zákutia. Moja rodina nemá rada zmeny, takže základ bytu – farba stien, usporiadanie väčšiny nábytku či funkcie miestností sú nemenné. Niečo na mňa musí naozaj zapôsobiť, ak chcem narušiť tento systém. Často však mením doplnky, stenu galérie či drobný nábytok. Ak chcem predsa len oživiť priestor, spomeniem si na textil: vankúše, závesy a dokonca aj koberce. A zakaždým som prekvapená, ako s takouto malou investíciou dokážete úplne zmeniť náladu v byte.

Čo by ste poradili ľuďom, ktorí uvažujú nad premenou svojho interiéru? Na čo by mali pamätať pri výbere vecí do domácnosti?

Usporiadanie interiéru nás vždy stavia pred výzvy v podobe obmedzení – a to je priestor alebo malé dieťa, ktoré zašpiní sedačku, nevhodne umiestnené okná, rozpočet či dvere, ktoré sa nedajú posunúť. Nepridávajme si ďalšie hranice tam, kde nemusia byť. Nebojme sa experimentovať, hrať sa, meniť. Náš byt nemusí byť charakteristický špecifickým štýlom. Má nám robiť radosť a pozitívne nás naladiť, keď sme v ňom. Funkčnosť a praktickosť sú dôležité, no dovoľme si občas niečo kúpiť len preto, že nám to imponuje, pripadá nám to krásne.