DIY: Hracia kocka pre najmenších

Eva Kovářová · 24. máj 2022

Poďte si s nami vyrobiť látkovú kocku pre najmenšie deti, ktoré začínajú objavovať svet. Bude vám stačiť pár odstrižkov látok a molitanová kocka.

Na výrobu kocky si pripravte:

• Molitanovú kocku s rozmerom 10x10 cm.
• 6 kúskov látok s rozmerom 13x13 cm (počítame 1,5 cm na prídavky na švy), prípadne nažehľovací vlizelín na spevnenie.
• Stužky alebo prúžky látok, z ktorých ušijete šnúrky (my sme použili 9 prúžkov látok s rozmerom 4x15 cm a jeden 8x15 cm, počítame 1,5 cm na prídavky na švy).
• Dve drevené kolieska, silikónové a drevené koráliky, špagát.
• Šijací stroj, nite, ihlu, špendlíky, nožnice, vareška alebo jedálenský prútik.

Ako vyrobiť kocku pre bábätká:

1. Pripravte si potrebné látky, výplň, koráliky a podobne.
2. Najprv si nastrihajte 6 štvorcov látky s rozmerom 13x13 cm, my sme použili látky s rôznymi štruktúrami, aby bábätku rozvíjali hmat (bavlnené plátno, bavlna s vaflovou väzbou, hebká plyšová minky a mušelín). Ideálne sú tie s certifikáciou pre deti do troch rokov. Látky je dobré si vopred vyprať a vyžehliť a môžete ich tiež spevniť nažehľovacím vlizelínom, ale nie je to nutné.
3. Prúžky látok si zošite pozdĺž dlhšej a jednej kratšej strany a pomocou varešky alebo jedálnej paličky otočte na líc a vyžehlite. Prácu si môžete uľahčiť použitím hotových stužiek.
4. Premyslite si, ako bude kocka vyzerať a na podložke si ju rozložte.
5. Pustite sa do šitia. Vezmite si prvé dva štvorce, z líca vložte šnúrky, dobre zošpendlite a prešite.
6. V prípade, že prešívate stužky alebo povrázky, prešite ich radšej dvakrát. Tenšie povrázky zaistite z vnútornej strany uzlíkom.
7. Zošite štyri štvorce v rade. Potom prišite zhora aj zospodu ďalšie dva a nakoniec zošite dohromady. Posledné dve hrany nechajte nezošité, ideálne tie, kde nie sú všité žiadne doplnky.
8. Molitanovú kocku vložte do látkovej a skrytým matracovým stehom ručne zašite zvyšné dve hrany.

Ďalšie tipy na dekorácie a hračky pre bábätká

• Skrášlite deťom izbičku jednoducho samolepkami. Ponúkame krásne kvetinové a zvieracie motívy – ako pre dievčatká, tak aj pre chlapcov.

• Skúste si vyrobiť hmatovú podložku pre bábätko alebo hrazdičku, ktorá bude stimulovať jeho zrak.

• Aký koberec do detskej izby? Odporúčame mäkučké bavlnené, alebo rôzne farebné detské koberce. Ponúkame koberce s Disney motívmi či obľúbené koberce s cestou, mestom a krajinou, na ktorých sa deti môžu hrať.