5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík

DIY: Vyrobte si minimalistickú poličku

Barbora Bláhová · 19. máj 2021

Máte radi premyslené úložné priestory, ktoré vás vizuálne nerušia a schovajú všetko, čo nechcete mať na očiach? S trochou zručnosti si zvládnete vyrobiť decentnú poličku, ktorú využijete napríklad ako nočný stolík. Výroba závesnej poličky so šikovne skrytým úložným priestorom nie je nič zložité. Nechajte sa inšpirovať.

Čo budete na výrobu poličky potrebovať?

• Preglejku – napríklad z topoľa, hrúbku voľte podľa požadovanej nosnosti.

• Plastovú lištu aspoň 25 x 25 mm.

• Pílku na drevo, prípadne aj pílku s menšími zubami na narezanie lišty.

• Univerzálne lepidlo.

• Pravítko alebo meter, ceruzku a šmirgľový papier.

• Vŕtačku a vhodné skrutky/skoby na zachytenie do vašej steny.

Voliteľný tip: môžete použiť univerzálne skrutky (s dĺžkou maximálne do hrúbky preglejky) a kovové podložky. Potom si vezmite na pomoc tiež skrutkovač alebo aku skrutkovač.

Pustite sa do práce. Ako na to?

1. Na preglejke si namerajte dĺžky jednotlivých strán poličky, ktorá bude mať plné čelo a chrbát na zavesenie, dno a vrchnú dosku na odkladanie. Na bokoch zostane otvorená. My sme zvolili rozmery 30 x 30 x 15 (výška x šírka x hĺbka) cm.

2. Pílkou na drevo si vyrežte jednotlivé kusy – v našom prípade to sú dve štvorcové dosky 30 x 30 cm a dve obdĺžnikové dosky 30 x 15 cm.

3. Hrany obrúste brúsnym papierom.

4. Do dosky, ktorá bude tvoriť chrbát poličky, vyvŕtajte na stranách dve diery, za ktoré poličku neskôr zavesíte na stenu.

5. Plastovú lištu narežte na štyri kusy v požadovanej šírke poličky (4 x 30 cm) a univerzálnym lepidlom prilepte obe obdĺžnikové dosky k hranám chrbtovej dosky – na strane s dierami a na protiľahlej strane.

6. Ak plánujete do poličky odkladať ťažšie predmety, je vhodné preglejku s lištou na niekoľkých miestach spojiť navyše skrutkami.

7. Kovové podložky poslúžia aj ako poistka, aby ste sa u tenšej dosky neprevŕtali skrz.

8. Akonáhle lepidlo zaschne, pokračujte pripevnením zostávajúceho čela podobným princípom. Hotovú poličku po zaschnutí zaveste na stenu a otestujte, čo všetko sa do nej zmestí.

Tipy na záver

• Poličku využite namiesto nočného stolíka. Konečne budete mať viac voľného priestoru na svoju rannú kávu napríklad v decentnom porcelánovom hrnčeku Reine od Hübsch.

• Ak chcete, nafarbite policu v odtieni steny, s ktorou potom splynie ako chameleón.

Za návod ďakujeme kreatívnej Báre Blahovej, ktorú môžete sledovať na jej Instagrame Hometure.