Tri jednoduché tipy na pestovanie byliniek a klíčkov v byte

Eva Kovářová · 28. februára 2022

Jar je za dverami, a tak je tu ideálny čas skúsiť si niečo vypestovať. Teraz tu máme tipy aj pre úplných začiatočníkov. Na niektoré z nich nebudete potrebovať ani hlinu alebo kvetináč.

Využite zvyšky zeleniny

Začnite tým najľahším, a to odkrojenými časťami zeleniny. V pohári alebo miske si môžete vypestovať čerstvú vňať z odkrojeného vrchu koreňového petržlenu. Ponorte ho asi pol centimetra do vody a tú pravidelne dopĺňajte. Za pár dní obrastie čerstvými lístkami.

Podobne sa dajú využiť zvyšky jarných cibuliek alebo póru. Spodnú časť stačí s korienkami ponoriť do pohára s vodou a za pár dní môžete žať novú vyrastenú vňať.

Ako v byte naklíčiť semienka

Klíčenie žeruchy v miske s mokrou vatou pozná určite úplne každý, rovnako ale môžeme klíčiť aj iné semienka. Špeciálnu klíčiacu misku so sitkom alebo len misku s vatou použite pre menšie semienka ako má žerucha, rukola, alfalfa, horčica alebo ľanové semienko.

Oproti klíčeniu vo vate má klíčiaca miska tú výhodu, že nemusíte odrezať len hornú časť rastlinky, ale ľahko ju zo sitka vytiahnete aj s korienkami a môžete zjesť celú.

Na väčšie semienka je určený pohár so sitkom, ale použiť sa dá aj akýkoľvek pohár s kúskom plátna alebo sitkom, cez ktoré budete vodu vylievať. Pohár je určený pre väčšie semienka, ako sú fazule mungo, hrach alebo červená šošovica (obyčajné fazule nie sú na klíčenie vhodné, konzumovať sa môžu až po prevarení).

Postup je jednoduchý:

1. Semienka necháte cez noc namočené vo vode a ráno prepláchnete. Len pozor, neplňte nádobu úplne, veľmi napučia.
2. Potom už preplachujte vždy ráno a večer.
3. Ďalší deň už máte krásne narastené klíčky. Tie potom pár dní vydržia čerstvé v uzavretej škatuľke v chladničke.

Najlepšie na klíčenie sú bio alebo chemicky neošetrené semienka, určite nekupujte semienka určené na výsevy, sú chemicky namorené. Väčšie semienka (hrach alebo fazuľa) nie je problém zohnať v každom obchode. Musia však byť nelúpané, inak nevykličia. Z tých menších sú dostupné špeciálne semienka určené priamo na klíčenie v záhradníckych potrebách.

Ako vypestovať bylinky zo semienka

Ak sa chcete pustiť do klasiky, vyskúšajte bazalku. Je to jedna z najaromatickejších byliniek a v lete ju využijete na množstvo spôsobov.

1. Vysejte semienka do jogurtových téglikov.
2. Zeminu poriadne navlhčite, nasypte semienka a zakryte asi pol centimetrom ďalšej hliny.
3. Hlinu udržujte vlhkú, proces klíčenia môžete urýchliť prekrytím fóliou.
4. Približne o týždeň až 14 dní už uvidíte prvé zelené lístky.

Tip: nezasievajte semienka veľmi husto, prípadne jednotlivé rastlinky s prvými pravými lístkami rozsádzajte, aby mali dostatok miesta pre svoj rast.

Praktické tipy na pestovanie byliniek pre začiatočníkov

• Kúpte si špeciálny kvetináč na bylinky. Tie bývajú často samozavlažovacie, aby rastlinka mala stálu vlhkosť. Niektoré kvetináče môžete zavesiť na stenu v kuchyni, na ďalších nájdete praktický háčik na nožnice.

• Pre bylinky je dôležité svetlo aj teplo. Umiestnite ich na miesto s dostatkom svetla a teplotou okolo 20 °C.

• Kúpte si hotový substrát na bylinky. Ďalšou možnosťou je ku 4 dielom kvalitnej hliny primiešať 1 diel piesku.

Návod pre nás pripravila Eva Kovářová. Jej tvorbu nájdete na Instagrame Gathermoments.