Mid Season Sale | Ušetrite až 50 % →
Jar doma aj vonku | Inšpirujte sa →
5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Premena kúpeľne: vďaka vinylovým dlaždiciam je teraz upratovanie jednoduchšie

Kvôli výraznej premene kúpeľne už dávno nie je nutné siahať po razantnom riešení a po životných úsporách. A to aj v prípade, že ju chcete vziať doslova od podlahy.
O tom sa presvedčila aj blogerka Izabela Perez Harriette, ktorá sa po niekoľkých rokoch rozhodla vymeniť jednoduchú svetlú dlažbu za patchworkové vinylové dlaždice. Vďaka samolepkám to bola otázka pár hodín.
Ako náročná bola ich aplikácia a či je s nimi aj po niekoľkých mesiacoch spojná, prezradila v nasledujúcom rozhovore.

Bola pre vás aplikácia samolepiek náročná?

Aplikácia vinylových samolepiek je naozaj jednoduchá. Dôležitá je avšak príprava a dobré naplánovanie celého procesu. Správne očistenie povrchu, rozmiestnenie kachličiek pred nalepením a výber vhodného náradia významne uľahčí prácu. Je potrebné samolepky umiestniť starostlivo na existujúcu dlažbu, aby nevznikli štrbiny.

Koľko času ste na túto obmenu potrebovali?

Aplikácia samolepiek na kúpeľňovú podlahu trvala štyri hodiny. Ale približne každú hodinu a pol som si robila prestávku kvôli dojčeniu a môj starší syn bol práve hore, čo dával po celú dobu výrazne najavo.

Pred premenou

Po premene

Na čo je nutné pri aplikácii vinylových samolepiek dbať?

Ako som už spomenula, najdôležitejšie je nepodceniť prípravu a dôkladne odmastiť povrch. Inak by sa samolepky začali časom odlupovať. Tiež nie je vhodné snažiť sa samolepky počas umiestňovania naťahovať. Časom by sa totiž vrátili do pôvodnej veľkosti a vznikli by štrbiny.
Mám pocit, že sme s manželom boli pri vyhladzovaní tapetovacou špachtľou až príliš urputní a vinylové kachličky sme teda ľahko roztiahli. Tie sa však po nejakej dobe zmŕštili do svojej predošlej veľkosti. Teraz by som preto na ich vyhladenie využila skôr len bavlnenú handričku a s špachtľou by som si len trochu pomáhala.

Vyžaduje aplikácia nejaké špeciálne nástroje či prostriedky?

Na očistenie a odmastenie povrchu budete potrebovať ocot alebo technický benzín, ďalej bavlnenú handričku pre uhladenie samolepiek počas aplikácie a tapetovaciu špachtľu. Samozrejmosť je pravítko, ceruzka, nožnice a tapetovací nôž pre úpravu samolepiek. Nejde o žiadne nákladné a nedostupné vybavenie. Kúpite ich v každom hobby markete alebo na internete.
Kým na bielej dlažbe bolo vidieť každú nečistotu, na súčasnej vzorovanej to tak rýchlo nepostrehnete.

Je možná chôdza po podlahe so samolepkami ihneď po aplikácii alebo je potrebné čakať na stuhnutie?

Po podlahe sa môžete prejsť okamžite po nalepení. Len dlhé kúpanie našich detí preventívne vystriedali rýchle sprchy, aby sme predišli záplavám.

Ako sú na tom vinylové dlaždice ohľadom údržby? Vyžadujú nejakú špeciálnu starostlivosť?

V prvom rade by som chcela spomenúť, že práve výmena dlažby za vinylové kachličky so vzorom prispela k pohodlnejšiemu upratovaniu kúpeľne. Kým na bielej dlažbe bolo vidieť každú špinku, na súčasných vzorovaných ich tak ľahko nepostrehnete.
Neznamená to však, že by som od tej doby prestala s vytieraním podlahy, len to nemusím robiť denne. Stačí podlahu zotrieť raz za pár dní vlhkým mopom alebo handričkou bez použitia saponátu. Údržba je teda nenáročná.
A navyše bez chemických prostriedkov, ktoré sa snažím obmedzovať. Samozrejme raz za čas čistiaci prostriedok použijem, avšak vyhýbam sa silným čističom s obsahom chlóru, pretože sa obávam, aby nezničili povrch kachličiek.
Oproti tradiční podlaze má tato dvě výhody: je protiskluzová a příjemnější na dotyk.

Ste s vinylovými dlaždicami spokojná aj po niekoľkých mesiacoch používania?

Úprimne povedané, mala som obavy, že podlaha sa časom začne odlepovať. Nič také sa však nestalo. Dvaja malí chlapci a intenzívne využívanie podlahy bolo dostatočnou skúškou. Nebolo treba žiadne špeciálne zaobchádzanie.
Oproti tradičnej podlahe má táto dve výhody: je protišmyková, čo oceníte hlavne pri vyliezaní z vane, taktiež je teplejšia a príjemnejšia na dotyk.
Jediným nedostatkom sú len tie vyššie spomínané špáry, ktoré vznikli našou prílišnou snahou o vyhladenie dlaždíc. Naša pôvodná dlažba bola béžová, preto našťastie tie milimetrové medzery nie sú toľko znateľné. Na funkciu ani estetický dojem to nakoniec nemá vplyv.

A na záver - neuvažujete o ich využití aj v iných miestnostiach?

Tieto dlaždičky by som sa asi obávala využiť v kuchyni, kde by boli vystavené asi vyššej záťaži. Môže sa vyliať horúca omáčka, spadnúť nôž, čokoľvek... V predsieni by som sa zase obávala veľkého množstva piesku. Ale v každej inej miestnosti si ich využitie dokážem predstaviť.

Ako na aplikáciu samolepiek?

Čo budete potrebovať:
samolepky, ocot alebo technický benzín, bavlnenú handričku, tapetovaciu špachtľu, pravítko, nožnice, ceruzku, tapetovací nôž
Postup:
Zo samolepky odstráňte fóliu a aplikujte ju na hladký a čistý povrch. Čistou handričkou či tapetovacou špachtľou vyhlaďte povrch vinylovej dlaždice.
Použiť ju môžete ale aj na ďalšie typy povrchov, nielen na kachličky. Dôležité je, aby bolo miesto určené na nalepenie hladké a čisté.
Nálepku môžete odlepiť bez rizika poškodenia steny pomocou sušiča vlasov. Zahriatím samolepky sa veľmi ľahko odstránia. Z toho dôvodu nie sú vhodné pre podlahové vykurovanie.