5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík

Moderná jedáleň inšpirovaná Škandináviou

Kateřina Chourová
Kateřina Chourová
Bonami Blogger

Jednoduchosť a ľahkosť. To sú základné atribúty pre jedáleň inšpirovanú škandinávskou estetikou. Vďaka čistým líniám, minimalistickému prístupu k nábytku i dekoráciám a schopnosti hrania s textúrami je tento štýl viac než ideálny pre malé priestory.

Inšpirujte sa našimi tipmi a vytvorte si jedáleň, ktorá odolá trendom!

Hlavne nekomplikovane

Základom škandinávskej jedálne budú prírodné materiály - najmä drevo. Pri výbere jednotlivých kúskov sa zamerajte na tvarovú nekomplikovanosť, kvalitné materiály a precízne spracovanie.

Jemnejší dojem docielite oblými líniami a citlivo zdôraznenou kresbou dreva. Aby interiér nepôsobil ťažko, kombinujte ho s kovovými prvkami a svetlými farbami, ktoré priestor odľahčia a presvetlia.

Elegancia na druhú

U stolov a stoličiek stavte na tie najjednoduchšie tvary i farby - ideálne v neutrálnej palete. S čiernou, sivou a krémovou totiž vytvoríte perfektný základ pre dekorovanie výraznejšími prvkami.

Obľúbený trik dizajnérov

Ľahkú dávku ležérnosti vnesiete do jedálne i hravým kombinovaním stoličiek podobného tvaru, ale rozdielnych farieb a štruktúr.

Štýlová hostina

Prírodné prvky dominujú aj v prípade servírovania. Nebojte sa kombinovať odlišné štruktúry a materiály.

Ak ich budete ladiť tón v tóne, vytvoríte zaujímavú základovú kompozíciu, ktorú si môžete dovoliť narušiť farebne výraznejším prvkom.

Skvele sa na drevenej doske stola budú vynímať napríklad zaujímavo štruktúrované taniere z keramiky v zemitom odtieni, čierne kovové príbory a okrové obrúsky s prímesou ľanu.

(Sú)hra protikladov

Minimalistická súprava riadu priam vyzýva k experimentom. Strohé tvary sú skvelým základom pre kombinovanie s výraznejšími kúskami.

Závan zo Stredomoria

Čo tak napríklad stredomorské pokrmy servírovať v južanskom štýle? Stačia ratanové podložky, kameninové riady nepravidelných tvarov a rázom vytvoríte uvoľnenejší stôl.

Zamerané na detail

Hoci si najviac pozornosti pri stole zaslúži dané jedlo, nebojte sa pridať tiež dekorácie. S nimi však radšej šetrite.

Držte sa jednoduchých tvarov, materiálov a odtieňov podobných jedálenskému servisu. Môžete však zvoliť jeden farebne či materiálovo výraznejší kúsok, ktorým vnesiete do priestoru dynamiku.

Klasikou je váza s kvetinami vysokými tak, aby umožňovali výhľad na spolusediacich. V prípade koreničiek skúste zvoliť také, ktoré svojím tvarom pripomínajú sošky - stanú sa praktickým aj pútavým prvkom každého stola.

Farebná paleta

Aby ste dosiahli vyvážený dojem, držte sa pravidla 60 - 30 - 10. Najväčší priestor by mala získať farba neutrálna, tlmená alebo dominantný materiál, napr. drevo. Tretinu priestoru venujte o niečo výraznejšiemu odtieňu. Najmenšiu časť tónujte najvýraznejšie.