Ako vybrať darček na Vianoce, aby naozaj potešil

MICHAELA ŠELENBERKOVÁ • 22. NOVEMBRA

Vianočné darčeky sa stávajú nočnou morou nás všetkých. Z reklám a filmov sme si zvykli na predstavu obrovského vianočného stromčeka a pod ním hory darčekov. Tie musia byť perfektne zabalené, trblietavé a hlavne drahé. Dávanie darčekov sa nám časom trochu zvrtlo, nemyslíte? Namiesto potešenia na oboch stranách prichádza hlavne stres a frustrácia. Poďme dať tejto tradícii opäť zmysel a vyberať darčeky ľahko a s potešením. Poradíme vám ako.

1. Nezabudnite na pravý zmysel darčekov

Zo všetkých strán je na nás vyvíjaný obrovský nátlak, a tak nás vianočné darčeky začínajú strašiť už niekedy v októbri. Myslíme hlavne na to, že už sme všetky nápady vyčerpali, že sa to dotyčnému určite nebude páčiť a tiež, že to bude stáť veľa peňazí. Možno sme si z vyberania darčekov urobili nepríjemnú povinnosť, ktorej by sme sa najradšej vyhli, no trochu zabúdame na ich pravý zmysel.

Vyjadrujeme nimi svoju náklonnosť, úctu a utužujeme vzájomné vzťahy. Toho rozhodne nedocielime cenou, značkou ani množstvom.

V skutočnosti nás zaujíma, prečo nám dotyčný vybral práve tento darček a hlavne nás teší, že nad nami vôbec premýšľal. Preto obdarovaného nikdy neodbyte so slovami:

Pre teba je ťažké niečo vymyslieť...
Ty aj tak vždy hovoríš, že nič nepotrebuješ...
Vážne som nič lepšie nevymyslel...

Tým totiž pokazíte všetku radosť. Aj tá najmenšia drobnosť poteší, ak bude osobná a s milým venovaním.

2. Vyskúšajte náš darčekový check-list

Na chvíľku sa teraz nad konkrétnou osobou zamyslite a spíšte si všetko, čo by vám mohlo pri vyberaní darčekov pomôcť. Možno vás naše netradičné otázky prekvapia, ale uvidíte, že zaručene spustia príval vašej kreativity a brilantný nápad na seba nenechá dlho čakať.

3. Osobné darčeky šité na mieru

Tie majú u obdarovaných najväčší úspech. A pritom ich cena je to posledné, čo by nás zaujímalo. Zostrihané domáce video, diár s vyrytými iniciálmi či ručne vyrobená sviečka, to všetko obdarovaného poteší, pretože ste do darčeka vložili svoj čas a energiu. A čo všetko sa dá vymyslieť?

Venujte čas

Dajte dohromady voňavú sviečku, šálku na čaj a hrejivý pléd a pripravte pre dotyčného relaxačný balíček. Aby mal obdarovaný čas si to všetko užiť, nechajte mu tiež odkaz, že za neho budete dve hodiny strážiť deti, upratovať... však vy na niečo prídete.

Venujte spomienky

Kúpte zošit, zápisník a veľa samolepiek, washi pások, lepiacich bločkov a vytvorte pre obdarovaného tzv. scrapbook. Je to taký album, kde na každej stránke nájde obdarovaný niekoľko fotiek, ozdoby, nadpisy, krátke texty, samolepky a vlastnoručné ilustrácie. Album môžete poňať ako rozprávkovú knižku, vyrozprávanie vašej spoločnej životnej cesty, suveníry z dovolenky, čokoľvek vás len napadne. Uvidíte, že spomenuté šťastné chvíle budú tým najkrajším darčekom.

Obdarovanie v balíčku

Nemusíte si odhryznúť zbytočne veľké sústo a premýšľať len nad jedným veľkým a drahým darom. Stavte na osobitý box plný drobností, ktoré dotyčného skvele vystihujú alebo ktoré má naozaj rád. V jednej takej škatuľke sa môžu zísť veselé ponožky, obľúbený čaj, vreckový nožík pre praktického muža, ktorý si vždy poradí a navyše prihoďte aj sadu na holenie.

4. Vyberajte darčeky podľa zmyslov

Každý sa na svet pozeráme trochu inak, podľa toho, aké zmysly v nás prevažujú. Stačí si len dotyčného predstaviť a spomenúť si, ako k veciam najradšej pristupuje:

Vizuálny typ

Ako ho spoznáte: najradšej sa kochá pohľadom. Na svoje obľúbené obrazy a dekorácie sa dokáže pozerať stále dokola, a tak mu najväčšiu radosť urobí niečo, čo skrášli jeho domácnosť alebo jeho samotného.
Ideálny darček: tu nemôžete urobiť chybu s obrazom, plagátom či zaujímavým šperkom.

Čuchový typ

Ako ho spoznáte: svet vníma prostredníctvom vôní a nedokáže si predstaviť deň bez príjemného parfumu či zapálenej vonnej sviečky.
Ideálny darček: ak hľadáte väčší darček, vyberte difuzér. Ak však potrebujete skôr drobnosť, siahnite po vosku do arómolampy či menšej sviečke.

Zvukový typ

Ako ho spoznáte: veľmi intenzívne prežíva zvuky okolo seba. Pri práci potrebuje mať pustenú obľúbenú hudbu. Presne vie, ktorá ho zrelaxuje a ktorá naopak nabudí k lepším výkonom.
Ideálny darček: vybavte ho teda gramofónom, prenosným reproduktorom alebo slúchadlami.

Chuťový typ

Ako ho spoznáte: život si vychutnáva pri jedálenskom stole, s pohárom v ruke a poriadnou mňamkou na tanieri. Miluje ochutnávanie, spoločné varenie, rád hostí svojich priateľov a objavuje nové reštaurácie. Ideálny darček: chuťové typy sú snom pre vyberanie darčekov. Nadchnú sa pre všetko, či už sa im rozhodnete urobiť radosť sadou riadu, novými nožmi, prestieraním či originálnom táckou.

Stále si ešte nie ste istí? Skúste naše tipy na darčeky.