5 € pre vás RegistráciaPrihlásenie5 € pre vás Košík

Varte ako šéfkuchár

Stalo sa varenie jedla vašou vášňou? Potom ste určite na vlastnej koži pocítili, ako vedia prípravu uľahčiť tí správni pomocníci z kvalitných materiálov a s funkčným dizajnom.

Práve preto sme si pre vás pripravili výber prémiových hrncov, panvíc, nožov i ďalších špeciálnych pomôcok, s ktorými vám to pôjde v kuchyni ako profesionálovi.

Hrnce, ktoré zdedia aj vaše vnúčatá

Správny kuchár by si mal zaobstarať súpravu kvalitných hrncov, panvičiek i zapekacích nádob, v ktorých sa mu nebudú pripaľovať dobroty a hlavne vydržia po generácie. Taký kvalitný dizajn a materiály si síce vyslúžia finančnú investíciu, ale čoskoro zistíte, že sa vám mnohonásobne oplatí.

Vybrať si ideálne a kvalitné hrnce a panvice, ktoré niečo vydržia, nie je len tak. Zaujímať by vás mal nielen dizajn, ale hlavne materiál, funkcie aj ich údržba. Preto sme si pre vás pripravili krátkeho sprievodcu výberom hrncov a panvíc.

Na ostrie noža

Naučiť sa krájať ako šéfkuchár vyžaduje nielen cvik, ale aj dokonale naostrené náčinie, ktoré je vo výsledku oveľa bezpečnejšie ako akýkoľvek tupý nôž. Stavte preto na kvalitnú, nehrdzavejúcu oceľ, ktorá vydrží dlho ostrá a v prípade potreby ju znova ľahko nabrúsite.

Na domácom brúsení noža s pomocou klasickej brúsky nie je nič zložité, pokiaľ si ale napriek tomu netrúfate, neváhajte využiť služby profesionálneho brúsiča.

Dôležité je aj správne skladovanie nožov, aby sa o seba či ostatné príbory navzájom zbytočne neotupili. Zaobstarajte si preto špeciálny blok na nože, alebo napríklad praktický nástenný magnetický držiak.

TIP: ako spoznáte, že je nôž dostatočne nabrúsený? Skúste rezať do novinového papiera. Pokiaľ ho ostrie ľahko neprereže, potom je potrebné v brúsení pokračovať.

Stavte na spoľahlivých elektro pomocníkov

Obzvlášť pokiaľ varíte každý deň a často pripravujete dobroty pre viac ľudí, potom oceníte robotických pomocníkov, ktorí „odmakajú“ časť prípravy za vás. Veď s nimi hravo nakrájate a nasekáte zeleninu aj vymiesite cesto bez námahy za pár minút.

Naším favoritom sa stali štýlové spotrebiče v retro štýle a v prémiovom prevedení od značiek Smeg a Klarstein.

Praktické súpravy koreničiek

Množstvo neladiacich pohárov a vrecúšok s korením nielen nevyzerá príliš pekne a zároveň ani manipulácia vo víre varenia s nimi nie je najjednoduchšia. Zaobstarajte si na všetko svoje obľúbené špeciálne nádobky a najlepšie aj praktický stojan, ktorý budete mať buď vždy poruke na linke, alebo ho naopak budete môcť jednoducho premiestňovať zo skrinky či police.

TIP: predpripravené koreniace zmesi vo vrecúškach sa nikdy nevyrovnajú čerstvo nadrveným bylinkám a koreniu. Obzvlášť v niektorých kuchyniach (napríklad vietnamskej či indickej) je výrazná a autenticky čerstvá príchuť alfou a omegou úspechu. Preto v kuchyni určite oceníte aj štýlový mažiar a súpravu mlynčekov na najčastejšie používané korenie.