Zľava 15 % s kódom JAR15 | Ušetrite ešte dnes →
-20 % na koberce Flair Rugs s kódom FLAIR20 | Ušetrite ešte dnes →
5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

7 balkónových rastlín, ktoré premenia váš byt na zelenú oázu

Barbora Bláhová • 22. júla
Mať vedľa bytu balkón alebo terasu a nechať ju bez rastlín by bol hriech. Tento priestor navyše priamo nabáda k bohatému vysadeniu kvetov. Vytvorte si zelené zákutia, kde si radi posedíte napríklad s kávou a knižkou alebo s priateľmi. Zeleň navyše v lete pomáha okolitý priestor ochladzovať a vytvára tak príjemnú klímu, v ktorej vám bude jednoducho dobre. Prečítajte si pár tipov na nami overené druhy rastlín, ktoré porastú aj v obmedzenom priestore a na priamom slnku. Výber sme zvolili vskutku rozmanitý.
Nebojte sa orgovánu na balkóne

Nebojte sa orgovánu na balkóne

Ginkgo biloba

Asi málokto si dokáže predstaviť práve túto rastlinu na svojom balkóne. Čo rastlinu – priamo strom. Hoci ginko máme možnosť skôr pozorovať v záhradách, overili sme si, že ho zvládnete s úspechom pestovať aj v nádobe. Jinan je na podmienky veľmi nenáročný. Dokonca znáša s úspechom aj sucho, takže zvládne vystavenie priamemu slnku aj na južnej strane.

Postačí mu klasický záhradnícky substrát. Dorastie bez problému do výšky 2,5 metra, čo zhruba zodpovedá bežnej výške zastrešených balkónov alebo lodžií. Pritom nepotrebuje monštruózny kvetináč. Rast môžete tiež jednoducho korigovať rezom. Na jeseň sa tešte na záplavu nádherných zlatistých opadavých listov. Pred zimou iba kvetináč obaľte tkaninou, aby ste strom ochránili.

Ginkgo

Ginkgo

Kanadská čučoriedka (Vaccinium corymbosum)

Komu chýba úroda z vlastnej záhradky, môže spojiť príjemné s užitočným. Kanadská čučoriedka je totiž pohľadovo pekný ker, ktorý plodí podľa konkrétnej odrody spravidla od konca júna až do septembra. Čučoriedky ocenia hlavne tí najmenší, avšak rastlina potrebuje špeciálny kyslejší substrát, ktorý priamo pre ňu určený kúpite namixovaný v hobby markete. Umiestnenie voľte slnečné, maximálne polotienisté kvôli dozrievaniu plodov.

Ker priebežne zalievajte, má rád vyššiu vlhkosť, ale premokrenie neznesie. Skrátka nenechajte substrát nikdy úplne vyschnúť.

Vypestujte si vlastné čučoriedky

Vypestujte si vlastné čučoriedky

Sukulenty

Sukulenty rozohrajú aj ten najskromnejší balkón pestrými farbami a tvarmi. Pokiaľ patríte medzi milovníkov zelene, ale nemáte čas alebo skúsenosti na väčšie pestovanie, potom práve tieto drobné rastlinky budú pre vás. Zo sukulentov si môžete vytvoriť rozkošné minizáhradky, ktoré príliš starostlivosti nevyžadujú a budú vám robiť radosť celý rok. Do širšej hlinenej misky nasypete substrát pre sukulenty a kaktusy a pridajte vybrané rastliny – aj najbežnejšá skalná ruža urobí veľa parády. Misku doplňte dekoratívnymi kamienkami alebo vetvičkami.

Ak bude miska vystavená dažďu, nezabudnite, že musí mať aj drenážne otvory na odtok vody.

Orgován (Syringa vulgaris)

Kto miluje vôňu orgovánu, tento ker skrátka musí mať. Na balkón či terasu sa skvele hodí malokvetý variant zakrpateného orgovánu tzv. Palibin (Orgován Meyerov). Hoci má drobný vzrast, prekvapí vás intenzívnou vôňou. Rastlina je nenáročná na pôdu, postačí jej bežný záhradnícky dobre priepustný substrát. Ocení slnko, ale zvládne aj polotieň. Rastie pomaly, teda sa nemusíte báť, že vás čoskoro z balkóna vysťahuje. Na jeseň opadá, ale je mrazuvzdorný. S jarou opäť ukáže svoju krásu.

TIP: organický odpad patrí na kompost. Uschnuté kvety alebo lístky do bežného odpadu nepatria. Môžete ich spoločne s domácim organickým odpadom kompostovať. Zaobstarajte si nenápadnú nádobu na kompostovateľný odpad IntelligentWaste, ktorú ľahko schováte napríklad medzi kvetináče. Nádoba vďaka výmennému uhlíkovému filtru a unikátnemu ventilačnému systému minimalizuje zápach, takže sa pokojne hneď vedľa môžete nerušene opaľovať alebo popíjať s priateľmi. Pri použití pre rastlinný odpad ani nepotrebujete vnútorné vrecká – tie naopak oceníte, pokiaľ nádobku budete používať na bioodpad z domácnosti.
Malý kompostér je vhodný do bytu

Malý kompostér je vhodný do bytu

Tavoľa (Physocarpus)

Tavoľa kalinolistá je ker zaujímavý predovšetkým pre svoje žltkasté listy a drobné biele kvietky, ktoré pučia na vyzretých výhonkoch. Vyhovuje jej polotieň, ale na slnečnej strane zase najlepšie vynikne sýtosť farieb. Veľmi dobre pôsobí v skupine ďalších rastlín, ktoré svojou farebnosťou rozžiari. Keďže sa často využíva do živých plotov, znáša veľmi dobre rez, čo v obmedzených podmienkach balkóna či terasy príde vhod. Zaobstarať môžete tiež kultivary v iných farebných odtieňoch – napríklad Diabolo, ktorý vyniká listami úchvatnej purpurovej farby.

Physocarpus opulifolius

Physocarpus opulifolius

Zimolez (Lonicera)

Ak radšej oceníte výhľad do zelene ako do okien susedov, zimolez je rastlina, ktorá vám s tým pomôže. Táto popínavka sa totiž rada a veľmi rýchlo vyšplhá po čomkoľvek, čo jej ponúknete. Skúste ju napríklad zasadiť do vyššieho kvetináča a napnúť nahor k stropu lanká, prípadne jej ponúknuť inú oporu. Už počas jedinej sezóny dokážu šľahúne vyrásť napríklad aj o meter, a tým vám poskytnúť intímne zákutie. Zimolez zvládne tienisté podmienky aj priame slnko. V priebehu leta vás poteší zaujímavými kvetmi s veľmi príjemnou vôňou.

S príchodom zimy však z časti opadáva, a tak ak skôr preferujete stálozelenú rastlinu, budete musieť siahnuť najskôr po brečtane alebo jazmíne. Veľa iných vhodnejších a nenáročných variantov v našich podmienkach nie je.

Zimolez rastie rýchlo

Zimolez rastie rýchlo

Zvončeky (Campanula)

Zvončeky patria medzi stálice našich záhrad a ani na balkónoch a terasách nie sú výnimkou. Perfektne vyniknúť napríklad v skupinách spoločne s ďalšími dekoratívnymi rastlinami. Zvončekom postačí bežný záhradnícky substrát, ktorý je dostatočne kyprý. Zvončekov existuje viac ako 300 rôznych druhov, niektoré milujú slnko, iné naopak vyžadujú tieň (napr. lesný zvonček).

Najotužilejšou formou je druh Campanula poscharskyana. Ak si prajete predĺžiť dobu kvitnutia zvončeka, pomôžete si, ak budete priebežne odstraňovať zvädnuté kvety.

Campanula poscharskyana

Campanula poscharskyana