Premena zanedbaného domu na útulný interiér

Pani Dana mala ťažký život už od detstva, keď ju za minulého režimu vďaka hluchonemým rodičom umiestnili do zvláštnej školy. Osud jej ale pripravil mnoho ďalších životných skúšok v podobe násilia i sklamania.

Možno práve premena pochmúrneho domu s dizajnérkami Jaroslavou Hájkovou a Hanou Šmejkalovou pomôže Dane naštartovať novú životnú etapu. Premena vznikla v rámci českého programu Jak se staví sen, ktorý sa vysiela každý pondelok o 21:40 na TV Prima alebo na webových stránkách.

Neľahký osud a nepohodlné bývanie

Samoživiteľka Dana žila so svojou jedenásťročnou dcérou Terezkou v starom dome svojich hluchonemých rodičov v podstate na hranici chudoby. Svojho otca Terezka nikdy nestretla. Ten pred rokmi donútil ísť Danu na potrat, ale lekári zákrok Dane rozhovorili a podporili ju v rozhodnutí dieťa si nechať.

V dome bolo všetko pôvodné – vrátane starých hliníkových elektrických rozvodov i starej kuchyne. Zabývanú mali len jednu miestnosť, ktorá slúžila zároveň ako obývačka, spálňa aj detská izba.

Kuchyňa „pred“ a „po“:

Obývačka so spálňou

Hoci má byt vcelku nepraktickú dispozíciu, kedy sú všetky izby priechodné, rozhodli sa dizajnérky stavebne nezasahovať do nosných konštrukcií. Navrhli pre Danu vlastný spálňový kútik, ktorý je od zvyšku obývacej izby oddelený policami a poskytuje tak dostatok súkromia.

Obývačka so spálňou „pred“ a „po“:

Izba pre Terezku

Ani Terezka to zatiaľ nemala v živote úplne jednoduché. Kvôli šikanovaniu musela nedávno prestúpiť do novej školy. Najnovšie sa musí vyrovnávať s bezlepkovou a bezlaktózovou diétou, no pretože sú špeciálne suroviny drahšie, rodinný rozpočet to ešte viac znižuje.

Terezka si praje stať sa zubárkou. Dúfame, že vytvorenie skutočného domáceho zázemia rodine pomôže nasmerovať svoj život správnym smerom a nechať všetky nešťastné udalosti v minulosti.

Izbička „pred“ a „po“:

Premenu tohto interiéru mali na starosti dizajnérky Jaroslava HájkováHana Šmejkalová.