Bonami Days až -50 % | Predĺžené →
5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Priestupný rok 2024: ako využiť februárový deň navyše?

Konečne je tu ďalší priestupný rok, teda jeden februárový deň k dobru, ktorý môžeme prežiť rôzne – od odpočinku cez cez majstrovské projekty až po výlet či dokonca oslavu narodenín! Tento výnimočný deň by bola škoda prežiť ako ktorýkoľvek iný, takže pokiaľ zatiaľ nemáte žiadne plány, inšpirujte sa našimi tipmi. Vďaka nim prežijete príjemný a dobre strávený 29. február.

Reorganizácia kuchyne

Priestupný rok nám dáva jedinečnú šancu doslova pridať si do života niečo navyše – prečo nezačať v kuchyni? Ak chcete v kuchyni vytvoriť priestor pre nové kúsky, najprv sa zbavte nepotrebných vecí. Vyčistite všetky police i skrinky a nepotrebné veci darujte alebo vyhoďte. Keď vám zostane len to najnutnejšie, je čas na kreatívne usporiadanie.

Premyslite si zmenu usporiadania kuchynských potrieb podľa frekvencie ich používania. Najčastejšie používané predmety majte na dosah, zatiaľ čo menej používané predmety môžete umiestniť na vyššie police alebo do nižších skriniek.

Premeňte svoj interiér počas jedného dňa

Premena interiéru nemusí byť o veľkých zmenách, niekedy stačí iba pár drobných úprav. Využite priestupný rok ako príležitosť vdýchnuť nový život do vášho domova. Tu je niekoľko tipov, ako to dosiahnuť:
  • Dekoračné vankúše a plédy: Tieto ľahko vymeniteľné doplnky rýchlo zmenia vzhľad vašej obývačky alebo spálne.
  • Obrazy a plagáty: Potrebujú vaše steny oživiť? Ide to aj bez výmaľby. Obrazy alebo fotografie na stenách budú výrazným prvkom, ktorý dodá interiéru charakter.
  • Dekoratívne osvetlenie: Skúste rôzne typy osvetlenia, ako sú stolové lampy, stojacie lampy alebo LED pásiky. Vytvoríte s nimi útulnú, romantickú, ale aj dramatickú atmosféru. Jednoducho, ako potrebujete.
  • Textilné doplnky: Nový koberec alebo závesy vedia nečakane výrazne zmeniť celkový dojem z miestnosti.
  • Zrkadlá: Dlho premýšľate, ako opticky zväčšiť priestor napríklad v spálni alebo v predsieni? Nástenné a voľne stojacie zrkadlá sú skvelým spôsobom, ako to docieliť. Zároveň sú elegantným prvkom, ktorý pozdvihne dojem z interiéru.
Bonami tip: Chcete sa pustiť do veľkej premeny domova? Inšpirujte sa premenami interiérov v réžii Bonami dizajnérov.

Pustite sa do DIY projektu

Extra februárový deň je skvelou príležitosťou pre realizáciu DIY projektu, na ktorý ste zatiaľ nemali čas. Pustite sa do renovácie jedálenských stoličiek, ušite si nejaký pekný kúsok na seba alebo pokreslite terakotové kvetináče obľúbenými motívmi.

Bonami tip: Neviete, do čoho by ste sa pustili? Vyrobte darček pre svoju mamičku alebo babičku, napríklad k MDŽ. Alebo si opravte váš obľúbený porcelán či keramiku. Že by ste si radšej vyrobili niečo nové? Vyrobte si minimalistické maľované hodiny, ktoré nikto iný určite mať nebude. Všetky tieto projekty za deň hravo zvládnete.

Oslávte narodeniny

Osláviť narodeniny v priestupnom roku je naozaj vzácnosť. Ak aj vy patríte k tohtoročným oslávencom, pojmite narodeninovú párty vo veľkom, napríklad s tematikou čísla dvadsaťdeväť. Napriek tomu, že priestupný rok v roku 2024 pripadá na štvrtok, nenechajte oslavy až na víkend. Veď ďalšia takáto príležitosť nastane až o štyri roky.

Upečte alebo uvarte niečo dobré

Či už oslávite narodeniny v priestupnom roku vo veľkom štýle, alebo v kruhu rodiny či priateľov, tento významný deň si zaslúži niečo dobré pod zub. Inšpirujte sa našimi receptami a oslaďte si ďalší rok na svete. Na Bonami nájdete tých správnych kuchynských pomocníkov, vďaka ktorým vám pôjde kúzlenie v kuchyni odruky.

Vydajte sa na výlet

Naplánujte si na 29. februára dovolenku a vyrazte na výlet. Navštívte napríklad miesto, kam sa už dlho chystáte, ale stále na to nebol čas. Predsa len teraz máte deň k dobru, tak kedy inokedy sa to hodí viac? Vyrazte do ZOO, na vyhliadku alebo na hrad. Nech už pôjdete kamkoľvek, nezabudnite sa na výlet dôkladne pripraviť. Nesmie chýbať fľaša na vodu, desiatový box a, samozrejme, fotoaparát na zaznamenanie všetkých úžasných zážitkov.

Priestupný rok: zaujímavosti a fakty

Prečo existuje priestupný rok?

Priestupný rok je kalendárny jav, ktorý kompenzuje nesúlad medzi dĺžkou nášho kalendárneho roka a skutočným časom, ktorý Zem potrebuje na obeh okolo Slnka. Zatiaľ čo štandardný rok má 365 dní, Zemeguli trvá približne 365,25 dňa, aby dokončila svoj obeh. Táto štvrtina dňa sa každoročne akumuluje a po štyroch rokoch vytvára takmer celý navyše deň. Preto každý štvrtý rok pridávame jeden deň, 29. február, do nášho kalendára.

Vedeli ste, že...

  • Podľa írskej tradície môžu 29. februára ženy výnimočne požiadať o ruku svojich partnerov.
  • Priestupné roky prichádzajú každé štyri roky, ale s niekoľkými zaujímavými výnimkami. Roky deliteľné 100 nie sú považované za priestupný rok, pokiaľ nie sú zároveň deliteľné 400. Napríklad rok 2000 bol priestupný, pretože je deliteľný 400, ale 1900 nebol. Ďalší priestupný rok po roku 2024 bude teda rok 2028.
  • Podľa tohto pravidla nebude priestupným rokom rok 2100, pretože nie je deliteľný 400.
  • Tiež priestupný rok má svoje povery. Jedna napríklad hovorí, nech v priestupnom roku nenosíme domov nič, čo bolo zozbierané zo zeme vrátane húb, nájdených mincí a pod. Majú v sebe vraj negatívnu energiu.