Tento web používa cookies. Viac informácií o používaní súborov, ich uplatnení a schválení nájdete tu

ok
Na Bonami nájdete najširšiu ponuku pre váš domov.
Menu
5 €RegistráciaPrihlásenie5 €Košík
DomovDomovInšpirácia

Koberec v obývačke? Naaranžujte ho ako dizajnér

Pokiaľ chcete obývačku čo najviac zútulniť, rozhodne by v nej nemal chýbať jeden výrazný kúsok – koberec. Nielenže priestor pocitovo zahreje, dodá mu potrebný štýl, ale dokáže ho aj formovať.

Inšpirujte sa našimi radami a tipmi, ako koberec využiť nielen pre optické zväčšenie priestoru, ale aj zónovanie a rámovanie priestoru.

Svetlý, tmavý, alebo orientálny koberec?

Pri výbere farby a vzoru sa oplatí riadiť nielen osobným vkusom, veľkosťou obývacej izby, ale myslieť aj na jeho údržbu. Spravidla platí, že svetlé farby opticky zväčšujú, tmavé naopak zmenšujú.

A zatiaľ čo na vzorovaných ľahšie zakamuflujete škvrny, jednofarebné plochy naopak odhalia sebemenšie nečistoty. Pod konferenčný stôl bude praktickejší koberec s krátkym vlasom, ako predložku oceníte skôr hebký kožušinový či shaggy koberec.

Okrúhly kúsok pre pôsobivé zákutie

Nespornou výhodou okrúhlych kobercov je jemnosť a ladnosť. Preto sa hodia na zdôraznenie výklenkov, ale aj vymedzenie najrôznejších zákutí – napríklad na čítanie, alebo ak chcete upriamiť pozornosť na okrúhle konferenčné stolíky a taburety.

Obľúbeným trikom je aj jeho využitie v menších miestnostiach, ktoré opticky zväčší, najmä ak je svetlej farby. Platí, že priemer okrúhleho koberca by mal byť aspoň taký, ako je šírka sedačky.

S hranatým kobercom rozčleníte priestor

Obdĺžnikové koberce sú skvelé pre členenie väčších priestorov. Pomocou behúňa alebo kusového koberca si ľahko vymedzíte rôzne funkčné oblasti – jedálenský kút, pracovňu či oddychovú časť obývačky. Jednu chybu však tieto koberce nikdy neprepáčia – zle zvolený rozmer. Preto je dôležité pri ich výbere zohľadňovať nielen veľkosť miestnosti, ale aj rozvrhnutie nábytku. Šírka koberca by preto nemala byť kratšia ako je šírka pohovky.

Ako vybrať koberec do malej obývačky

V priestorovo skromnejšej obývačke bude vyzerať dobre napríklad biely, krémový či svetlosivý koberec, ktorý položíte pred pohovku s odsadením zhruba 10 až 20 centimetrov. Môžete ho ale uložiť aj tak, aby koberec vykrýval tretinu sedačky a kresiel, teda aby predné nohy čiastočne zasahovali do koberca. Vzdušnoť docielite aj stohovateľnou súpravou stolíkov, ktorú môžete umiestniť po stranách pohovky.

Do priestrannej obývačky väčší koberec

Pri väčších miestnostiach si môžete dovoliť aj väčší kúsok. Budete mať dostatok priestoru pre to, aby sa naň pohodlne vošla celá sedacia súprava – pohovky, stolíky a kreslá. Takým zoskupením zarámujete posedenie do jednej zóny, vďaka čomu bude pôsobiť jednotne a harmonicky. To oceníte najmä v prípade, keď je súčasťou obývacej izby jedáleň. Chybu neurobíte ale ani vtedy, ak na koberci budú iba predné nohy sedacieho nábytku. Navyše sa aj ľahšie vysáva.

Ak máte dve pohovky...

Pri obývačke s dvoma pohovkami máte dve možnosti, ako koberec naaranžovať. Tou prvou je, že koberec pred sedačku umiestnite s niekoľkým centimetrovým odstupom a symetricky ho vycentruje. Môžete tiež posedenie kobercom ohraničiť. Zvoľte len dostatočný rozmer, aby sa obe pohovky aj konferenčné stolíky pohodlne zmestili na koberec. Nezabudnite zohľadniť uličku pre priechod medzi stolíkom a pohovkami.

Ako umiestniť koberec k rohovej pohovke

Ani so správnym umiestnením koberca k rohovej či modulárnej pohovke si nemusíte robiť veľké starosti. Stačí sa riadiť predchádzajúcimi tipmi.

Prihliadnite opäť k šírke pohovky, a to z oboch jej strán. Koberec by mal tento rozmer kopírovať, či ho presahovať. Pokiaľ budú súčasťou posedenia aj pufy, podnožky či kreslá, počítajte aj pre nich s takým miestom, aby mohli byť na koberci aspoň z jednej tretiny.

Zhrnutie, ako na koberce v interiéri

• Uistite sa, že koberec nie je kratší ako šírka pohovky.

• Od veľkých kusov nábytku ako skrine či písacie stoly dodržiavajte odstup od koberca aspoň 45 cm, lepšie však 75 centimetrov, ktorý je dôležitý pre pohodlný priechod.

• Ak sa pokúšate rozdeliť miestnosť na rôzne funkčné priestory, použite na definovanie každého miesta rôzny koberec.

• Ak si nie ste istí veľkosťou koberca, skúste si jeho rozmer najskôr vyznačiť pomocou lepiacej či maliarskej pásky, získate tým lepšiu predstavu o tom, ako bude v miestnosti pôsobiť.

• Ak radi experimentujete, vyskúšajte vrstvenie. Mimoriadne pôsobivá je kombinácia tkaného koberca s kúskom z prírodných materiálov, ako je juta či morská tráva. Útulnosť dosiahnete kožušinovým kobercom, luxusný dojem zase nadýchaným shaggy kobercom.

Viac rád a tipov nájdete tu