Až -20 % na záhradu | Ušetrite ešte dnes →
5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Sprievodca výberom osvetlenia

Svetlo dotvára atmosféru priestoru a má na svedomí aj to, ako sa v interiéri cítime. Tento dôležitý prvok je však pri zariaďovaní často zanedbávaný. Ako z neho vyťažiť maximum a čoho sa, naopak, pri jeho výbere vyvarovať? Prevedieme vás základnými typmi svietidiel, dôležitými pojmami a nakoniec poradíme, čo do ktorej miestnosti zaobstarať.

Druhy osvetlenia

Toľko možností, kto sa v tom má vyznať, že? Buďte pokojní, teraz vás prevedieme základnými typmi svietidiel a poradíme, po ktorom by ste mali siahnuť.

Závesné a stropné svietidlá

Pod pojmom závesné svietidlá sa väčšinou skrývajú klasické lustre, ktoré sa zavesia na strop. Hodia sa do miestnosti vyššej ako 3 m. Pokiaľ máte stropy nižšie alebo sa vám lustre nepozdávajú, siahnite po stropných svietidlách alebo rovno po svietidlách inštalovaných do stropu. Tie nezaberajú miesto a hodia sa do moderných interiérov.

Nástenné svietidlá

Zaobstarajte ich tam, kam sa stropné osvetlenie nehodí. Sú vhodné pre osvetlenie chodieb, spální alebo kúpeľní. Ideálna výška svietidiel je 1,5 - 2,5 m. V nižšej miestnosti dajte pozor na to, aby svietidlá neboli inštalované blízko pod stropom. Neplnili by tak správne svoj účel.

Stojacie lampy

Ideálne na miesta, kde nepotrebujete zapínať stropné osvetlenie. Môžu stáť pri posteli, gauči, v rohu miestnosti alebo pri obľúbenom kresle na čítanie. Lampa poskytuje dostatok svetla na čítanie a zbytočne vás neoslňuje. Výhodou je, že ju môžete premiestňovať podľa chuti. Stačí si len postrážiť dĺžku kábla.

Stolové lampičky

Oproti stojacím lampám sú menšie, často ich nazývame lampičkami. Skvele sa hodia na pracovný a jedálenský stôl i nočné stolíky. Niektoré lampy fungujú bez kábla, takže sa ľahko prenášajú a kábel neruší celkový vzhľad (napríklad značka Gingko). Poskytuje svetlo na prácu i čítanie a navyše poslúži ako skvelý bytový doplnok.

Svetelný slovníček: aké parametre u svietidiel sledovať a prečo

Pri výbere majte na pamäti, že svietidlá majú predovšetkým dostatočne a vhodne osvetliť rôzne druhy miestností. Dizajn a cena hrajú svoju úlohu, ale zo všetkého najskôr sa pozerajte na ich funkčnosť. K správnemu výberu vám pomôže znalosť dôležitých parametrov a pojmov.
Príkon a výkon: príkon udáva množstvo energie spotrebovanej za jednotku času. Teda ovplyvňuje, koľko zaplatíte za spotrebovanú elektrickú energiu. Výkon svietidla sa udáva vo wattoch (W) a určuje intenzitu svetla. Ak hľadáte čo najväčšiu svietivosť, hľadajte maximálny výkon. Treba ale počítať s väčšou spotrebou energie.

Svetelný tok: pri výbere vás bude zaujímať tzv. svetelný tok, ktorý nájdete v parametroch svietidla a vyjadruje celkové množstvo svetla, ktoré svetelný zdroj vyprodukuje do všetkých smerov za jednu sekundu. Starobou žiarovky klesá aj jej svetelný tok, ale napríklad u LED žiaroviek klesne len na cca 70 %. Svetelný tok nás tiež bude zaujímať v momente, keď budeme chcieť vymeniť jednu žiarovku za druhú. V tú chvíľu hľadajte približne rovnakú hodnotu svetelného toku. Uvádza sa v lúmenoch (lm).

Stupeň krytia: udáva mieru odolnosti proti preniknutiu vody či cudzích telies. Stupeň krytia nás teda zaujíma predovšetkým v kúpeľni, kuchyni či vo vonkajších priestoroch. V parametroch hľadajte označenie IP a dve číslice. Prvá zobrazuje odolnosť voči vniknutiu cudzích telies a druhé číslo odolnosť voči vode. Najväčší dostupný stupeň krytia je IP69. Tam, kde svietidlu nehrozí kontakt s vodou, voľte IP okolo 44. V prípade sprchy či vane IP68.

Rýchlokurz svetom žiaroviek

Najčastejšie sa stretnete s halogénovými, úspornými alebo LED žiarovkami. Ako už teraz viete, pri výbere je potrebné sledovať v parametroch počet lúmenov. Podľa tých zistíte celkové množstvo svetla, ktoré bude žiarovka vydávať. S rastúcou hodnotou lúmenov sa zvyšuje intenzita svetla.

LED žiarovky: najvyššia obstarávacia cena, ale tiež najviac výhod. Spotrebujú podobne energie ako úsporné žiarovky, majú dlhú životnosť a ihneď sa naplno rozsvietia. LED žiarovky neobsahujú ortuť a zaobstaráte ich v najrôznejších farbách svetla od teplej až po chladnú bielu.

Úsporné čiže kompaktné žiarovky: ušetria až 80 % energie a dlhšie vám vydržia. Niekedy sa môžu pomalšie rozsvecovať a kvôli malému množstvu ortuti sa musia odovzdávať na zberné miesta.

Halogénová žiarovka: v porovnaní s klasickou žiarovkou dokáže ušetriť približne o 30 % viac energie ale aj tak je energeticky náročnejšia. Výhodou je jej nižšia cena. Vyberajte ju tam, kde nesvietite príliš dlho a často. Neskresľuje farby a ihneď sa dokáže naplno rozsvietiť. Vyžaruje teplú bielu farbu.

Pätica a závit: ak sa chystáte do svietidla zakrútiť či zasunúť žiarovku, musí mať svietidlo aj žiarovka rovnakú päticu či závit, aby na seba pasovali. Klasická vláknová žiarovka má najčastejší väčší závit E27. Menej často sa stretnete s menším závitom E14. Pre bodové svietidlá je typická pätica GU10 či G9.
Lúmen: zabudnite na watty, teraz sú dôležité lúmeny. Pre základné osvetlenie miestností ako spálňa či obývačka sa odporúča 100 lúmenov na m². V miestnostiach, v ktorých sa "pracuje", ako sú pracovňa, kuchyňa či kúpeľňa, je perfektný svetelný tok až 300 lúmenov na m².

Teplota svetla: tá dokáže ovplyvniť vašu náladu, pocit bdelosti aj atmosféru v miestnosti. Preto výber nepodceňujte. Teplota svetla sa udáva v tzv. kelvinoch (K) a vám bude stačiť si zapamätať jednoduché pravidlo: čím viac kelvinov, tým je svetlo studenšie až modré. Ak potrebujete svetlo na prácu, vyberajte to, ktoré sa najviac podobá dennému svetlu. Intímna atmosféra si zase bude žiadať teplé svetlo podobné plameňu sviečok. Pre porovnanie:

Denné svetlo: 5000–7000 K.
Svetlo sviečok: 1900 K.

Osvetlenie podľa miestností

Osvetlenie do kuchyne

V kuchyni sú potrebné minimálne dva svetelné zdroje – centrálne a pracovné. Centrálne osvetluje celú kuchyňu a ide ideálne o stropné svietidlo. Ak sa rozhodnete pre luster, nedávajte ho príliš nízko, aby v miestnosti neprekážal. Ďalšie svetlo by potom malo zvýrazniť pracovnú plochu, aby ste na prípravu všetkých troch dobrôt krásne videli. Pracovné svetlo by malo byť umiestnené pod úroveň očí.

Osvetlenie do kúpeľne

Zatiaľ čo niektorí preferujú silné svetlo, iní by skôr zvolili jemnejšie. Nech sa prikloníte k jednému alebo k druhému, vždy musíte kvôli zvýšenej vlhkosti dodržiavať bezpečnostné zásady.
Preto odporúčame použiť v kúpeľni svetlá, ktoré sú priamo určené do vlhkého prostredia. Pokiaľ ide o konkrétne kúsky, ideálna je kombinácia centrálneho svetla a menších svetiel okolo zrkadla - vyhnete sa tak tieňom, ktoré by na tvár vrhalo svetlo zhora. Vybavte sa tiež zásobou sviečok.

Osvetlenie do obývačky

Obývačka slúži ako odpočinková aj spoločenská miestnosť alebo je v nej navyše pracovný kútik či jedálenský stôl. Preto je treba si ujasniť, čo všetko bude v obývačke potrebné osvetliť. Každá z aktivít totiž vyžaduje iný prístup a iné osvetlenie.

Centrálne svetlo i lampa by mali krásne ladiť – či už čo sa týka dizajnu alebo farby samotného svetla. Pre dokreslenie intímnej a upokojujúcej atmosféry stavte na menšie doplnkové svetlá.

Osvetlenie do jedálne

Tu je hlavné jedlo aj hostia a na všetko by malo byť dobre vidieť. Do jedálne je preto ideálne zvoliť luster, ktorý bude úmerný veľkosti jedálenského stola. Mal by byť zavesený priamo nad stolom a smerovať nadol. V jedálni si ho môžete dovoliť zavesiť aj trochu nižšie než obvykle. Pozor na voľbu žiaroviek,nech sa vaši hostia nezapotia hneď pri predkrme. Ak im nebude svetlo žiariť priamo do tváre, máte vyhrané.

Osvetlenie do spálne

Aj tu myslite na to, akú funkciu miestnosť zastáva. V spálni preto nie je nutné voliť dominantné osvetlenia. Ak sa preň ale predsa len rozhodnete, nezabudnite na funkciu stlmenia intenzity svetla, ktorú tu určite využijete. Skvele poslúži napríklad stropné svietidlo, ktoré svieti do rôznych smerov. Ak si v posteli radi čítate, nezaobídete sa bez menšej bočnej lampičky pri posteli alebo bodového svetla nad ňou.

Vonkajšie osvetlenie

Vďaka vonkajším dekoráciám či svetelným reťaziam nebudete musieť po západe slnka opúšťať svoj obľúbený kútik na balkóne či záhrade. Pri výbere je len potrebné postrážiť si bezpečnosť svetiel, ktoré sú často vystavované nepriazni počasia. Zamerajte sa predovšetkým na stupeň krytia (IP ochranu), ktoré nám hovorí, ako je svetlo odolné voči vniknutiu cudzích telies a kvapalín. Najvhodnejšie je IP44 až IP68.