Zľava 20 % na nákup nad 200 € | Kód: MINUS20 →
5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Tipy, ako dekorovať komodu

Kateřina Chourová
Kateřina Chourová
Bonami Blogger

Tiež sa pri prezeraní magazínov o bývaní nemôžete nabažiť najrôznejších komôd, na ktorých sú precízne naaranžované ďalšie dekorácie? Nemusíte zúfať. Podobný dojem totiž môžete dosiahnuť aj bez interiérového dizajnéra. A je jedno, či je vám bližší minimalizmus, alebo boho štýl.

V nasledujúcich tipoch vám poradíme, ako aj z tej najobyčajnejšej komody vytvoriť kúsok hodný pozornosti.

Rozdeľte si priestor

Vzhľadom na to, že komoda býva skôr užšia a dlhšia, je vhodné si vyznačiť „pracovný priestor“, ktorý rozdelíte na tri časti: ľavú, pravú a stredovú.

Snažte sa využiť aj stenu za komodou, na ktorú umiestnite prvky, ktoré vyrovnajú odlišné výškové pomery v miestnosti, ktoré určujú skrine, okná a dvere.

Od najväčšieho k najmenšiemu

Pri vytváraní kompozície začnite najlepšie od stredu, prípadne od najväčšieho kúska, ktorý bude pomyselnou kotvou, podľa ktorej budete aranžovať ostatné prvky. Môže to byť obraz, nástenka na fotografie, zrkadlo aj televízia.

Kým obraz stačí mnohokrát na komodu len ležérne postaviť, zrkadlo radšej zaveste. Najlepšie vyzerá vo výške 15 – 25 centimetrov nad komodou s ohľadom na rozmer a tvar zrkadla.

Harmonickejšie však pôsobí okrúhle. Šírku zrkadla vyberte takú, aby komodu prekrývalo približne z dvoch tretín.

Zaraďte vysoký prvok

Aby ste docielili vyváženosť, postavte vedľa obrazu či zrkadla jeden vyšší prvok. Môže ním byť napríklad váza plná kvetov, vysoká šperkovnica či zaujímavá stolová lampa. Popri nich potom už môžete začať aranžovať drobnejšie kompozície.

Stavte na pravidlo troch

Pri dekorovaní zvyšku plochy nič nepokazíte, ak sa budete držať pravidla troch. Teda ak do jednotlivých sektorov umiestnite predmety po troch. Môže to byť trojica sviečok, ale aj zátišie tvorené výraznou vysokou soškou, šperkovnicou a vonným difuzérom.

Tip:
Ak zátišie tvorené z rôznorodých kúskov umiestnite na elegantnú tácku, bude kompozícia pôsobiť úhľadnejšie a zároveň aj ľahšie udržíte poriadok.

Kúsky vrstvite

Ak máte niekoľko rovnakých prvkov ako obrazy alebo knihy, skúste ich aj vyskladať. Napríklad grafiku orientovanú na výšku pokojne umiestnite na komodu a oprite o ňu inú abstrakciu na šírku tak, aby sa ľahko prekrývali. Knihy zase skúste vyskladať do úhľadného stĺpca alebo súmernej pyramídy. A hlavne – hrajte sa a skúšajte, čo bude vášmu oku lahodiť.

Nezabudnite na priestor okolo komody

Pokiaľ máte vedľa komody voľný priestor, môžete doň umiestniť napríklad výrazný kvetináč s vyššou izbovou rastlinou či stojaciu lampu, čím docielite ladnejšie prepojenie s interiérom.